Ciekawostki

10 Najlepszych Atrakcji w Siedlcach i Okolicach

Siedlce
Źródło: Janusz Jurzyk / Wikipedia

Siedlce to miasto położone we wschodniej Polsce, w województwie mazowieckim pomiędzy dwoma rzekami – Muchawką i Helenką. Czy miasto to jest warte zwiedzania? Zdecydowanie tak. Co więcej – w jego okolicy znajduje się naprawdę wiele ciekawych zabytków, które na pewno zaskoczą każdego. Warto zatem przeczytać poniższy top 10 najciekawszych miejsc w Siedlcach oraz w okolicach – być może znajdziemy tutaj nowe, doskonałe miejsce na wypoczynek!

1) Siedlce

Artykuł miał dotyczyć przede wszystkim atrakcji położonych dookoła tego miasteczka, niemniej jednak na początek warto powiedzieć kilka słów o nim samym, bowiem zdecydowanie jest ono warte pewnego wspomnienia. Przede wszystkim bowiem trzeba wspomnieć o tym, że znajduje się tu naprawdę wiele przeróżnych atrakcji i zabytków. Zacznijmy zatem od zespołu pałacowo – ogrodowego. Podziwiać tu możemy pałac rodziny Ogińskich z I połowy XVIII wieku oraz oficynę pałacową, park ogrodowy a także lokalny park miejski Aleksandria. Dodatkowo zwiedzając Siedlce należy oczywiście spojrzeć na słynny ratusz miejski Jacek, Kościół katedralny pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP, klasycystyczny budynek teatru, późno barokową plebanie z II połowy XVIII wieku, kolumnę toskańską, lapidarium… Zabytków jest naprawdę wiele i trudno by tu było je wszystkie wymieniać. Warto jednak tylko nadmienić, ze opłaca się zainwestować w wycieczkę po tym pięknym mieście z przewodnikiem tak, aby jak najwięcej zobaczyć ciekawych miejsc.

2) Dom Pracy Twórczej Reymontówka w Chlewiskach

Czemu warto tu zajrzeć? Otóż ten Dom Pracy znajduje się w zabytkowym dworku z XIX wieku. Prezentuje się on wyjątkowo malowniczo, szczególnie że jest bardzo dobrze zachowany oraz wykonano go w stylu podhalańskim co dodaje mu swoistego uroku. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że znajduje się tutaj możliwość wielu ciekawych atrakcji – są organizowane koncerty, spotkania, wieczorki literackie, istnieje możliwość wycieczek konno czy bryczką.

3) Kościół pw. Świętej Trójcy w Żeliszewie Podkościelnym

Jest to kościół wykonany z drewna, mający bogatą historię obejmującą także ogromny pożar i następczą odbudowę. Zdecydowanie warto go zwiedzić, szczególnie w spokojną, melancholijną, jesienną niedzielę.

4) Zamek w Liwie

Zdecydowanie to jest miejsce, do którego obowiązkowo musi się wybrać każdy z nas. Zamek ten jest bowiem dość mało znany a całkowicie niesłusznie. Przede wszystkim trzeba bowiem wspomnieć o tym, że należał on pierwotnie do Książąt Mazowieckich i pochodzi już z XI- XII wieku! Obecnie zwiedzać można unikalną basztę i dworek oraz niesamowite muzeum – Zbrojownię, w której zgromadzono autentyczną broń polską z rożnych okresów a także utworzono galerię malarstwa portretowego i balistycznego. Warto jeszcze na marginesie dodać, że z zamkiem tym wiąże się naprawdę wiele niesamowitych legend, w tym osnuta tajemnicą opowieść o żółtej damie…

5) Pałac w Partykozach

Nazywany jest on perłą Podlasia. Jego losy są dość krótkie, niemniej jednak ciekawe – na początku XIX wieku wybudowany on został przez generała Jaroszewskiego, chcącego właśnie tak uciec od polityki. Piękny neogotycki pałacyk oraz spory ogród zachwyca każdego zwiedzającego. Obecnie pałac znajduje się w rękach prywatnych, niemniej jednak można porozmawiać z właścicielem o możliwości zwiedzenia go od środka.

6) Pałac Kuczyńskich w Korczewie

Zdecydowanie jest do doskonałe miejsce na wypad niedzielny z rodziną. Warto tylko pamiętać o tym, że pałac ten czynny jest od godziny 9 do 18 – niemniej jednak przez 7 dni w tygodniu. Sam pałac wybudowany został w połowie lat XVIII i był świadkiem wielu pomniejszych wydarzeń historycznych. Oryginalny hall, sala balowa, Sala Chińska, Sala Pompejańska, Sala Teatralna – te wspaniale urządzone pomieszczenia zobaczyć można po kupieniu biletu zwiedzania. Dodatkowo warto jeszcze wiedzieć, że w tym miejscu można urządzić konferencje, wesela, a także przenocować oraz zjeść pysznie w pobliskiej restauracji.

7) Starawieś

Zdecydowanie warto także robić wycieczkę do tej wsi o bogatej historii. Znajduje się tutaj pałac fundacji Bogusława Radziwiłła wybudowany pod koniec XVII wieku w unikalnym stylu palazzo in fortezza. Co więcej zobaczyć tu można także neogotycki kościół parafialny z XIX wieku, również pochodzące z tego okresu zabudowania pałacowe: oficyna, kordegarda, brama, park dworski, drewnianą organistówkę oraz szpital dla ubogich. Warto wspomnieć, że o malowniczości i pięknie Starej Wsi pisało wielu polskich literatów, jak chociażby Mickiewicz czy Tuwim.

8) Sucha

W tej wsi dawniej znajdował się piękny majątek wybitnego polskiego myśliciela – Augusta Cieszkowskiego. Wielokrotnie zniszczony, obecnie został odrestaurowany, dzięki czemu podziwiać można tam jeden z nielicznych przykładów dworu alkierzowego.

9) Mordy

To miasto, o dość urokliwej nazwie, zaproponować nam może przede wszystkim dwa wyjątkowe zabytki. Będzie to kościół parafialny pod wezwaniem św. Michała Archanioła oraz pałac Ciecierskich.

10) Czołomyje

Zaraz obok miejscowości Mordy znajdują się Czołomyje z wyjątkowym kościołem, który dawniej pełnił funkcje cerkwi unickiej.