Ciekawostki

15 Szokujących Ciekawostek o Tibii

Tibia logo
źródło: CipSoft GmbH / Wikipedia

Tibia to fabularna gra komputerowa, która pojawiła się na rynku pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Na chwilę obecną ma ona już status kultowej. Co warto o niej wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane informacje na jej temat.

1. Tibia została stworzona pod koniec lat dziewięćdziesiątych przez czterech niemieckich studentów informatyki, a mianowicie Stephana Borzsonyi, Guido Lubke, Ulricha Schlotta oraz Stephana Voglera.

2. Tibia opiera się na dwuwymiarowej grafice i przez dwadzieścia pięć lat od momentu premiery pozbawiona była jakichkolwiek dźwięków.

3. Gra jest dystrybuowana przez niemiecką firmę CipSoft i jest dostępna za darmo, jednak firma oferuje konta premium z dodatkowymi mapami i opcjami za opłatą.

4. Gra od wielu lat cieszy się wielką popularnością wśród graczy z Europy i Ameryki Południowej. Najwięcej zarejestrowanych kont pochodzi z Polski i Brazylii, a na drugim miejscu są Stany Zjednoczone, Szwecja oraz Meksyk.

5. W Polsce gra wciągnęła tak wiele osób, że stała się tematem reportażu na temat uzależnień od gier komputerowych.

6. Cała gra rozgrywa się w świecie nazywanym Tibią, w którym gracze muszą doskonalić swoje umiejętności poprzez polowania na najróżniejsze kreatury za pomocą broni i zaklęć. Kolejnym celem gracza jest zbierania różnych rzeczy i łupów oraz sprzedawanie ich oraz zbieranie nagród za wykonanie zadań.

7. Integracja pomiędzy różnymi graczami jest realizowana poprzez rozmowy, przynależność do tych samych gildii, wspólne wyprawy czy też handel. Większość serwerów umożliwia również walkę pomiędzy graczami. Serwery Hardcore PvP umożliwiają zabijanie bez ograniczeń i bez kar.

8. Każdy, kto posiada podstawowe konto w grze, może kupić PACC, czyli konto premium. Dzięki niemu możliwy jest dostęp do nowych terenów oraz system transportu morskiego, a ponadto nie trzeba czekać w kolejkach logowania, a postać może zakładać gildię czy też ma większą wytrzymałość, która zwiększa otrzymywane punkty doświadczenia.

9. Tibia Coins to waluta, za którą w grze można kupować wierzchowce, stroje, mikstury o różnym działaniu, ozdoby do domu oraz wiele innych dodatków. Pozwalają również na zmianę płci gracza.

10. Wielbiciele gry, którzy prowadzą strony jej poświęcone, mogą liczyć na wsparcie twórców. Nie dość, że mają szansę reklamować się na oficjalnych stronach gry, to jeszcze mają bezpłatne konta premium i możliwość przeprowadzania wywiadów z pracownikami firmy.

11. Tibia City, znane jako Thais, było kiedyś jedynym miastem w świecie gry. Z kolei pierwszą wyspą dla posiadaczy konta premium była wyspa Edron.

12. Otworzenie tajemniczej paczki, która pojawia się w grze, było kiedyś zupełnie niemożliwe. Kiedy ktoś próbował to zrobić, na ekranie pojawiał się komunikat „You don’t think it’s appropriate to open it…yet”. Zostało to zmienione dopiero po aktualizacji do wersji 8.5.

13. Chociaż postaci goblina po aktualizacjach zmieniono twarz, w grze wciąż pojawia się jego posąg ze starą twarzą.

14. Według legend Tibii świat jest płaski, a mimo to w świecie tym istnieje taki przedmiot, jak globus.

15. Tibia to w łacinie kość piszczelowa, a z kolei Fibula po łacinie oznacza jedną z kości w nodze.