Ciekawostki

12 interesujących ciekawostek o prawie Pascala

Blaise Pascal
źródło: Wikipedia

Prawo Pascala zostało stworzone w 1653 roku przez francuskiego matematyka  Blaise’a Pascala. Żył on w latach 1623 – 1662. Prawo to pisuje działanie płynów i gazów, gdy działa na nie jakaś zewnętrzna siła nacisku. Wynika ono z faktu, że cząsteczki płynu, mogą poruszać się w dowolnym kierunku.

Prawo Pascala ciekawostki

1. Ludzie mają do czynienia z prawem Pascala codziennie np. w tak prostych czynnościach, jak wyciskanie pasty do zębów.

2. Wartości ciśnienia atmosferycznego podaje się w hPa (1hPa = 100Pa), ponieważ gdyby podawać je w Pascalach (Pa), to wartości byłby ogromne i niepotrzebnie utrudniałby zapis oraz wyliczenia.

3. Prawo Pascala znajduje zastosowanie między innymi w hydraulicznych układach hamulcowych, podnośnikach, czy pompach. Są to narzędzia często używane przez ludzi.

4. Prawo Pascala znane jest również jako „zasada przenoszenia ciśnienia płynu” lub „zasada Pascala”.

5. Prawo Pascala zostało wynalezione w wyniku eksperymentu. Polegał on na umieszczeniu w beczce wypełnionej wodą, w sposób pionowy 10-metrowej tyczki. Przez długi słup płynął strumień wody, a beczka nagle pękła pod wpływem ciśnienia. Wtedy Pascal doszedł do wniosku, że ciśnienie wywołane przez wodę jest przenoszone we wszystkich kierunkach, co było punktem wyjścia do stworzenia jego słynnego prawa.

6. Formuła prawa Pascala dotyczy trzech wielkości fizycznych: pola powierzchni, siły oraz ciśnienia.

7. Tak prosta czynność, jak dmuchanie balonika również wykorzystuje zasady dotyczące prawa Pascala.

8. Prawo Pascala początkowo było podważane, przez niektórych naukowców, jednak zostało potwierdzone przez liczne eksperymenty, i obecnie nie ma wątpliwości co do jego założeń.

9. Blaise Pascal był niezwykle inteligentny i uzdolniony, ale też bardzo chorowity i zmarł zaledwie w wieku 39 lat. Słynne prawo mogło w ogóle nie powstać, ponieważ jako dziecko, cierpiał na różne choroby. Kiedy miał około roku zachorował na nieznaną chorobę, jego brzuch spuchł i towarzyszyły mu nagłe bardzo silne ataki. Zrzucono to na klątwę i kazano starszej kobiecie, która rzekomo ją rzuciła wyleczyć dziecko. Nie wiadomo dlaczego i co to była za choroba, ale po kilku tygodniach młody Pascal wyzdrowiał, jednak całe życie był słaby fizycznie i chorowity. Nie tylko choroby mu zagrażały. W 1654 roku uczestniczył w wypadku karety, gdzie ledwo uszedł z życiem. Być może ktoś inny wynalazłby słynne prawo, ale wówczas nosiłoby ono inną nazwę.

10. Dzięki wynalezieniu prawa Pascala i innym wkładom jego imieniem nazwano  jednostkę ciśnienia w układzie SI.

11. Prawo Pascala dotyczy płynów nieściśliwych (płyn, którego objętość uważa się za stałą niezależnie od ciśnienia, któremu podlega).

12. Doświadczenie dotyczące prawa Pascala można przeprowadzić samemu, nawet w warunkach domowych. Nie wymaga skomplikowanych narzędzi, czy długich i żmudnych przygotowań. Każdy może sprawdzić prawdziwość tego prawa, jeśli tylko będzie miał takie chęci.

Prawo Pascala podsumowanie

Prawo Pascala jest niezwykle przydatnym prawem, dzięki któremu ludzie mogli ułatwić sobie wykonywanie wielu czynności. Dziś jego założenia mogą wydawać się proste, jednak ludzkość odkryła je dopiero w połowie XVII wieku, a konkretnie zrobił to Blaise Pascal, dzięki przeprowadzonemu eksperymentowi.