Ciekawostki

20 ciekawostek dla dzieci o planetach

wschód słońca

W naszym Układzie Słonecznym znanych jest osiem planet, które okrążają Słońce. Są to w kolejności najbliższej od słońca: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran i Neptun. O planetach jest mnóstwo ciekawostek, a niektóre z nich przedstawię.

1. Jeden pełny obrót Ziemi wokół własnej osi trwa 23h 56min 4s. Gdyby obrót naszej planety trwał równe 24 godziny to w dniu następnym, Słońce nie byłoby w stanie znaleźć się w tym samym miejscu co dnia poprzedniego.

2. Uran to jedyna planeta, która posiada jednolity wygląd. Nie widać na nim żadnych kraterów, pasm ani burz. Jego atmosfera składa się z zamrożonych kawałków metanu.

3. Nie tylko na naszej planecie powstają zorze. Można je spotkać również na Neptunie, Saturnie, Jowiszu oraz Uranie. Powstaje dzięki połączeniu się atmosfery planety z cząstkami wiatru słonecznego. Dzięki pojawieniu się dużej ilości światła, które układają się w kolorowe i fascynujące fale i wstęgi. Słabe pole magnetyczne posiada Wenus i Mars więc na tych planetach ciężko dostrzec zorze lub nie występują one wcale. Natomiast zorza nie powstanie nigdy na Merkury z racji tego, że nie posiada on atmosfery.

4. Mars posiada dużo niższą grawitację, więc osoba która na ziemi waży 100 kg na Marsie ważyłaby tylko 38 kilogramów.

5. Wenus i Merkury nie posiadają księżyców jako jedyne planety w układzie słonecznym.

6. Jedna noc na Uranie trwa aż 21 lat, jest to uwarunkowane kątem nachylenia.

7. Ziemia jest ponad 300 000 razy mniejsza od Słońca.

układ słoneczny

8. Wiele osób uważa, że najcieplejszą planetą jest Merkury, ponieważ jej odległość od słońca jest najbliższa. Nic bardziej mylnego. Najcieplejsza jest Wenus, która dzięki temu, że ma wiele gazów w swojej atmosferze ma najwyższą temperaturę.

9. Układ słoneczny ma około 4,6 mld lat. Według badań oraz naukowców prawdopodobnie będzie on istniał kolejne 5 miliardów lat. Ciekawostką jest również fakt, iż można zobaczyć tylko planety w odległości do 13,8 miliarda lat świetlnych, ponieważ wszechświat ma 13,8 miliarda lat świetlnych.

10. Najjaśniejszą planetą jest Wenus, która posiada wokół siebie gęstą warstwę chmur z kwasu siarkowego oraz posiada najbliższą odległość od słońca.

11. Temperatura na powierzchni Słońca wynosi 5500 stopni Celsjusza.

12. Neptun został odkryty dopiero w 1846 roku i od tamtej pory wykonał dopiero jeden obrót wokół Słońca. Jeden obrót zajmuje mu aż 60190 dni.

13. Układ Słoneczny posiada cztery planety lądowe: Wenus, Ziemia, Merkury i Mars.

14. Ze Słońca do Ziemi światło dochodzi w 8 minut.

15. Pluton jest mniejszy niż księżyc Ziemi.

16. Jowisz emituje więcej ciepła niż Słońce i konsekwencją jest kurczenie się go o około 2 cm rocznie.

17. Na Wenus istnieje najwięcej wulkanów niż na wszystkich planetach razem wziętych.

18. Na planecie Neptun wiatr wieje z prędkością nawet 2200 kilometrów na godzinę i jest to rekord w całym układzie słonecznym.

19. Planetami nazywanymi gigantami gazowymi są Uran, Jowisz, Neptun i Saturn.

20. Prawie każdy człowiek mógłby bez problemu wyprzedzić planetę Wenus, gdyż obraca się on się wokół własnej osi około 6 kilometrów na godzinę. Na Wenus zdarzają się również opady metanu. Planeta Wenus jest niemal identyczna pod względem wielkości z Ziemią.