Ciekawostki

Tesla Motors – Interesujące Ciekawostki i Informacje

samochód tesla

Dla inwestorów Elon Musk jest postacią polaryzującą. Wyraźnie widzi szerszą perspektywę i założył wiele spółek, które można by uznać za niezwykle udane według prawie każdego zestawu kryteriów: Paypal, Tesla Motors, SpaceX i Solar City wyceniane są na ponad 1 miliard dolarów, co jest imponującym osiągnięciem. Dzisiaj zapoznacie się z ciekawostkami o marce Tesla.

1. Tesla to amerykańska marka luksusowych samochodów, których fenomenem jest fakt, że są napędzane elektrycznie.

2. Swoją nazwę firma zawdzięcza Nikoli Tesli, który był serbskim inżynierem i wynalazcą. Był konstruktorem wielu urządzeń produkujących i wykorzystujących prąd przemienny, a jego największym rywalem był sam Tomasz Edison. To on był autorem silnika elektrycznego i baterii słonecznej.

3. Przedsiębiorstwo Tesla zostało oficjalnie otwarte w 2003 roku, a na jego czele stanął Elon Musk. Prace nad pierwszym elektrycznym samochodem trwały aż pięć lat.

4. Po kilkuletnich pracach i testach okazało się, że samochód elektryczny z łatwością dorównuje samochodom napędzanym benzyną.

5. Firma Tesla nie zajmuje się wyłącznie projektowaniem i produkcją ekskluzywnych samochodów. Silną gałąź ich działalności stanowi również produkcja baterii litowo-jonowych, które są wykorzystywane na przykład do Daimlera i Toyoty.

6. Oprogramowanie Tesli umożliwia nie tylko autonomiczną jazdę, ale też oferuje szczęściarzom, którzy mają takie auto w posiadaniu, możliwość odprężenia się z grami Atari podczas postojów.

7. Polityka Tesli zakłada produkcję luksusowych samochodów dla wyjątkowo zamożnych klientów, ale tylko podczas premiery modelu. Następnie ceny stopniowo ulegają redukcji, trafiają do salonów i do sprzedaży w internecie, przez co stają się łatwiej dostępne i powszechne.

8. Czerwona Tesla Model Y z roku 2020 był milionowym egzemplarzem samochodu Tesli.

9. Tesla Model S, znana jako Tesla White Star, był pierwszym w historii elektrycznym sedanem klasy premium, który był produkowany na masową skalę. Jest to zgrabne połączenie luksusowej limuzyny z liftbackiem, a całe nadwozie wykonane jest z aluminium. Auto to jest też bardzo wydajne. Pewnemu klientowi ze Stanów Zjednoczonych udało się przejechać ponad osiemset kilometrów bez ładowania samochodu.

10. Deska rozdzielcza samochodu Tesla Model S jest wyposażona w tablet multimedialny. Dzięki niemu kierowca może sterować nawigacją, radiem i klimatyzacją, a także korzystać z internetu.

11. Tesla Roadster jest samochodem sportowym. Potrafi rozwinąć prędkość do stu kilometrów na godzinę w ciągu czterech sekund od uruchomienia silnika, a jego prędkość maksymalna to 210 kilometrów na godzinę. Samochód ten jest pojazdem dla wybrednych, ale też bardzo bogatych klientów, ponieważ jego wartość rynkowa to 98 tysięcy dolarów.

12. W 2018 roku samochód Tesli został wystrzelony w charakterze ładunku rakiety Falcon Heavy na orbitę okołosłoneczną. Był to czwarty pojazd w historii, który znalazł się w przestrzeni kosmicznej.

13. Tesla Cybertruck to elektryczny samochód pancerny, który przyśpiesza do stu kilometrów w ciągu trzech sekund i jest mobilną twierdzą. Uderzenie w karoserię samochodu wielkim młotem nie powoduje żadnych szkód, szyby wykonane są z przezroczystego metalu, a cały samochód przypomina futurystyczny wymysł rysownika komiksów.

14. Autopilot Tesli nie jest niezawodny, a dowiedli tego chińscy hakerzy. Okazało się, że łatwo zmanipulować oprogramowanie Tesli i doprowadzić do tego, żeby samochód zmienił pas, wjeżdżając w pojazd jadący z naprzeciwka. Dowiedziono, że samochód można zmylić nawet za pomocą prymitywnego pada do gier komputerowych, co podważyło zapewnienia Elona Muska o zabezpieczeniach w autach Tesli.

15. Zasilanie elektryczne powoduje, że wbrew pozorom samochód Tesli, jest tani w eksploatacji. Średnio sześć złotych za sto kilometrów to niewiele, a w całej Europie i w Stanach Zjednoczonych mają pojawić się darmowe stacje do zasilania samochodów Tesla.