Ciekawostki

Czarna Mamba 🐍 – Zaskakujące Ciekawostki, Informacje i Fakty

czarna mamba

Czarna mamba to jeden z najbardziej rozpoznawalnych węży na świecie. Ten jadowity gad afrykański cieszy się wyjątkowo złą sławą – może być zabójczy nie tylko dla ludzi, ale nawet dla bydła czy dużych ssaków. Jej wygląd, szybkość i zabójczość sprawiły, że czarna mamba stała się niemal symbolem jadowitych węży. Przedstawiamy 10 ciekawostek o czarnej mambie!

1. Czarna mamba to najdłuższy jadowity wąż w Afryce (i zarazem jeden z najdłuższych na całym świecie) – może osiągać długość nawet 4, 5 metra, choć krążą niepotwierdzone doniesienia o obserwowaniu nawet sześciometrowych okazów żyjących na wolności.

2. Jest nie tylko wyjątkowo długa, ale również wyjątkowo szybka. Z łatwością porusza się z prędkością przeszło 20km/h co plasuje ją pośród najszybszych węży na świecie.

3. Już 10mg jadu czarnej mamby może zabić dorosłego człowieka. Oznacza to, że wystarczy pojedyncze ugryzienie do zadania śmierci także znacznie większym zwierzętom.

4. Jad tego węża zawiera neurotoksyny, które paraliżują ofiarę, jednak nie pozbawiają jej przytomności i świadomości.

5. Czarna mamba potrafi podnieść się w pionie nawet powyżej 1, 5 metra. Oznacza to, że może osiągnąć wysokość nawet dorosłego człowieka i stanąć z nim „twarzą w twarz”.

6. Jad czarnej mamby ma silne właściwości przeciwbólowe, które porównywane są z właściwościami morfiny. Choć obecnie nie istnieje bezpieczny sposób aplikacji jadu, nieustannie trwają badania nad wykorzystaniem go w praktyce w medycynie konwencjonalnej.

7. Choć czarne mamby zwykle polują na niewielkie kręgowce istnieją udokumentowane przypadki zabicia jadem bydła, a nawet żyrafy. Ugryzienie w nogę człowieka może oznaczać zatrzymanie akcji serca w ciągu godziny, natomiast ugryzienie w głowę, klatkę piersiową, twarz czy szyję – śmierć w 20 minut, ponieważ jad ma szybszy dostęp do serca jak i do mózgu.

8. Nazwa tego węża wzięła się od czarnego kolory wnętrza jamy gębowej.

9. Choć czarne mamby zwykle wybierają ucieczkę w momencie zagrożenia, niektóre osobniki charakteryzują się bardzo dużą agresją. Mamba może zaatakować nie tylko człowieka, ale również każde inne zwierzę, które wyda jej się niebezpieczne.

10. Czarna mamba jest hodowana również przez doświadczonych terrarystów. Ten gad w warunkach hodowlanych może dożyć nawet 12lat, jednak nie wiadomo jakiego wieku dożywa w swoim naturalnym środowisku.