Ciekawostki

10 interesujących ciekawostek o telewizji

telewizor

Minęło mniej niż sto lat od jej powstania, a dziś zupełnie nie sposób wyobrazić sobie rzeczywistości bez telewizji i jej wpływu na świat. Jakie ciekawostki na jej temat warto znać?

1. Pierwsza transmisja telewizyjna odbyła się w 1928 roku, jednak telewizja zaczęła zyskiwać coraz więcej popularności dopiero po drugiej wojnie światowej.

2. Psy mają swój własny kanał telewizyjny, nazywany Dog TV. Pokazywane są w nim filmiki z psami z roli głównej i rzeczywiście czworonogi wykazują zainteresowanie tymi programami.

3. Pierwsza reklama telewizyjna była transmitowana w 1941 roku w Nowym Jorku i reklamowała zegarki. Producent zapłacił za nią tylko 9 dolarów.

4. W 2004 roku wyprodukowano najdroższą reklamę telewizyjną na świecie. Była to reklama marki Chanel i kosztowała 33 miliony dolarów.

5. W 1950 roku firma Zenith wyprodukowała pierwszy pilot do telewizora. Nosił nazwę „Lazy bones”, co oznacza „leniwe kości”.

6. W 1938 roku, kiedy w Polsce zaczęto puszczać pierwsze seriale, na terenie całego kraju było tylko dwadzieścia telewizorów.

7. Cena reklam telewizyjnych jest zależna od czasu ich transmisji. Do najdroższych należą reklamy wyświetlane w Stanach Zjednoczonych podczas cieszącej się rekordowym zainteresowaniem imprezy sportowej Super Bowl. W 2016 za reklamę w przerwie imprezy trzeba było zapłacić 5 milionów dolarów.

8. Ponad 80 procent Europejczyków ogląda telewizję przynajmniej raz w tygodniu. Z kolei statystyczny Polak spędza przed telewizorem ponad cztery godziny dziennie. Najmniej czasu przed telewizorem spędzają Islandczycy, którym zajmuje to niecałe dwie godziny dziennie.

9. Naukowcy szacują, że statystyczne dziecko amerykańskie za sprawą telewizji przed ukończeniem osiemnastego roku życia, ogląda ponad 200 tysięcy scen przemocy.

10. „Guiding light” to najdłuższy serial w historii. Był tworzony przez 57 lat, a w tym czasie powstało aż 18 262 epizodów. Z kolei w Polsce najdłużej emitowanym serialem była „Moda na sukces”, emitowana przez dwadzieścia lat. Opera mydlana o rodzinie Forresterów miała 8 tysięcy odcinków.