Ciekawostki

Papierowa wiklina – 10 ciekawostek

kobieta

Papierowa wiklina to bardzo prosty materiał, który można wykonać własnoręcznie, a który umiejętnie wykorzystany może stać się spektakularną ozdobą w naszym domu. Poznajcie interesujące informacje i ciekawostki o papierowej wiklinie.

1. Papierowa wiklina to nic innego jak gazeta przyklejona do drewnianych patyczków. Aby ją przygotować potrzebujemy tylko odpowiednich gazet, patyczków do szaszłyków oraz mocnego kleju do papieru.

2. Wybór gazety ma znaczenie i to nie ze względu na jej treść, ale jakość papieru. Najlepiej sprawdzą się gazety kolorowe, drukowane na kredowym papierze. Jeśli jednak papier będzie zbyt gruby i sztywny, nie będziemy w stanie do dobrze pozwijać.

3. Wybrane gazety należy porozcinać na dziesięciocentymetrowe paski, które nawijamy na drewniane patyczki. Kleju używamy wyłącznie do podklejenia końcówek, aby papier się nie rozwijał.

4. Obklejone papierem patyczki to wstęp do tworzenia ozdób z wikliny papierowej. Patyczki można farbować i łączyć ze sobą, by podrasować efekt. Wiklina świetnie nadaje się na przykład do tworzenia koszyków, pojemników na owoce, a nawet koszy na pranie. Sploty oraz szereg inspiracji można znaleźć w internecie.

5. Bardzo modne są również wzory na choinki świąteczne z papierowej wikliny. Pomalowane na zielono drzewka sprawiają wrażenie modernistycznej ozdoby i są świetnym pomysłem dla tych, którzy odbiegają od tradycji na rzecz awangardowych rozwiązań.

6. W sklepach z dekoracjami do domu znajdziemy również całe mnóstwo lampionów z papierowej wikliny, które pomalowane są na biało lub złoto i stanowią świetną ozdobę do salonu, sypialni czy kuchni. Przy odrobinie czasu możemy sami stworzyć niepowtarzalny lampion.

7. Do malowania papierowej wikliny świetnie nadają się farby w sprayu, lakierobejce, farby akrylowe oraz lateksowe. Dzięki nim tworzywo stanie się odporniejsze na czynniki zewnętrzne, takie jak wilgoć.

8. Robienie ozdób i drobiazgów z papierowej wikliny to doskonały sposób na pozbywanie się z domu makulatury w kreatywny sposób.

9. Przedmioty z tego tworzywa są jednocześnie twarde i wytrzymałe, ale też elastyczne.

10. Warto zadbać o precyzję podczas nawijania papieru na patyczki, a więc samo tworzenie witek wikliny. Jeśli będą one porządnie zwinięte, zagwarantujemy schludny i solidny wygląd tworzonych przedmiotów.