Ciekawostki

Ciekawostki i Informacje o Łabędziach dla Dzieci

łabędź

Łabędź to majestatyczne i piękne zwierzę które jest znane z tego, że jest pełne wdzięku. Często widziany jako latający ptak na jeziorach, łabędź od dawna reprezentował elegancję i wyrafinowanie. Oto informacje, ciekawostki i fakty o łabędziach.

1. Najpopularniejsze są łabędzie nieme i łabędzie krzykliwe.

2. Istnieje sześć różnych gatunków łabędzi.

3. Łabędzie są na ogół ptakami wszystkożernymi, ale ich dieta opiera się głównie na roślinach. Żywią się wodorostami morskimi i roślinami wodnymi pod wodą oraz łodygami, nasionami i jagodami z lądu. Żywią się również owadami, kijankami, małymi rybami i robakami.

4. Łabędzie są częściej spotykane na półkuli północnej, chociaż niektóre z nich zamieszkują Australię, Nową Zelandię i Amerykę Południową.

5. Łabędź łączy się zazwyczaj w pary już na całe życie.

6. Nie ma łabędzi żyjących w Afryce czy na Antarktydzie.

7. Łabędź ma na swoim ciele ponad 25000 piór.

8. Wielu ludzi lubi karmić łabędzie. Nie zaleca się karmienia ich kawałkami spleśniałego chleba, ponieważ pleśń jest dość trująca dla tych zwierząt. Jeśli kiedykolwiek zdecydujesz się nakarmić łabędzie, pamiętaj, aby wyrzucać pokarm bezpośrednio do wody, a nie na pobliską ziemię. Dzięki temu łabędzie pozostaną tam, gdzie ich miejsce – w ich bezpiecznym, naturalnym środowisku wodnym.

9. Łabędzie mogą latać nawet 90 kilometrów na godzinę.

10. Ptaki te zazwyczaj znają swoje granice jeśli chodzi o jedzenie i nie przejadają się.

11. Łabędzie zasługują na reputację bardzo pięknych ptaków. Ich wydłużone szyje i białe pióra wyróżniają się wśród jezior, na których mieszkają.

12. Czarne łabędzie pochodzą z Australii.

13. Łabędzie są największymi zwierzętami w rodzinie kaczek-gęsi.

14. Mają bardzo silne skrzydła o rozpiętości nawet 3 metrów.

15. Łabędzie zaczynają rozmnażać się w wieku 3-4 lat.

16. Zdecydowana większość łabędzi znajduje się jednak w północnych Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Europie oraz na Alasce. Są one powszechnie spotykane na jeziorach i rzekach.

17. Łabędzie zmieniają partnera czasami po złym sezonie lęgowym lub awarii gniazda. Ptaki potrzebują 1-2 sezony, aby dokładnie do siebie przypasować i zacząć się rozmnażać.

18. Są to bardzo duże ptaki i mogą ważyć do 15 kilogramów.

19. Łabędzie mogą spać zarówno na lądzie, jak i na wodzie. Mogą spać stojąc na jednej nodze lub pływając w wodzie.

20. Wszystkie nieme łabędzie w Anglii i Walii należą do królowej Anglii.

21. Łabędzie żyjące na słonej wodzie zjadają owady, czy zielone algi.

22. Jaja łabędzia potrzebują od 35 do 42 dni, aby się wylęgnąć.

23. Łabędzie potrafią latać. Są one jednymi z największych latających ptaków na świecie.

24. W 2001 roku pewien mężczyzna w Irlandii miał złamaną nogę przez łabędzia, po tym jak próbował go sprowokować.

25. Łabędzie, które żyją na słodkiej wodzie lubią jeść owady i kijanki.

26. Wszystkie sześć gatunków łabędzi wykonuje ten rodzaj tańca godowego, choć z pewnymi wariacjami. Czarne  łabędzie z Australii mają specjalne pióra, które przyciągają partnerkę.

27. Łabędzie są bardzo inteligentne i pamiętają, kto był dla nich miły, a kto nie był przyjazny.

Pytania i odpowiedzi

Z czego znane są łabędzie?

To majestatyczne i piękne zwierzę jest znane z tego, że jest pełne wdzięku i jest dość spokojne. Łabędź od dawna reprezentuje elegancję. Popularne bajki również czasami były o łabędziach.

Czy łabędzie umierają, gdy umiera ich kolega?

Naukowcy ze Slimbridge odkryli, że łabędzie, członkowie monogamicznych gatunków mogą umrzeć ze złamanego serca, jeśli ich partner umrze i nie znajdą innego partnera.

Dlaczego łabędzie łączą się w pary na całe życie?

Łabędzie tworzą monogamiczne więzi par, które trwają przez wiele lat, a w niektórych przypadkach więzi te mogą trwać przez całe życie. Ich lojalność wobec partnerów jest tak namacalna, że obraz dwóch łabędzi pływających z szyjami splecionymi w kształcie serca stał się niemal symbolem miłości.

Czy łabędzie mają dobrą pamięć?

Niemy łabędź, jeden z najcięższych latających ptaków, jest bardzo inteligentnym ptakiem. Jeśli potraktowałeś łabędzia uprzejmie, będzie cię pamiętał jako dobra osoba. Ptak ten pamięta też o swoich wrogach. Staje się agresywny, gdy broni jajek lub młodych.

Jak długo żyją łabędzie?

W naturze, przy wszystkich zagrożeniach, średnia długość życia wynosi 12 lat. W środowisku chronionym liczba ta może osiągnąć aż 30 lat.

Czy możesz dotknąć łabędzia?

Łabędzie są bardzo dużymi ptakami – należą do najcięższych ptaków latających. Są czasami agresywne, nawet wobec ludzi. Łabędzie Nieme są gatunkiem chronionym, więc zakłócanie ich spokoju i dotykanie ich jest nielegalne.