Ciekawostki

Jakie rośliny występują w Oceanie Arktycznym

Ocean Arktyczny nazywany jest również Morzem Lodowatym i Oceanem Północnym.

Jest to najpłytszy, najmłodszy i najmniejszy ocean na świecie, który kiedyś stanowił tylko część Oceanu Arktycznego. Życie morskie jest tutaj słabo rozwinięte, a uszkodzony ekosystem odnawia się w wolnym tempie.

Jakie rośliny występują w Oceanie Arktycznym?

1. Fitoplankton

Fitoplankton to roślinna wersja planktonu, która dryfuje w głębinach Oceanu Arktycznego. Jest niezwykle ważny dla ekosystemu, stanowiąc pożywienie dla wielu ryb, mięczaków i ssaków morskich, które tutaj żyją.

2. Okrzemki

Okrzemki to jednokomórkowe glony, które są pozbawione nibynóżek i wici. Niektóre z nich mogą dryfować na powierzchni wody, a z kolei inne przytwierdzają się do podłoża za pomocą lepkiej substancji, którą produkują.

3. Brunatnice

Brunatnice to podobne do roślin protisty, które oficjalnie zalicza się do glonów. Najprostsze formy brunatnic przypominają splątane nici, te bardziej zaawansowane posiadają ciało, z którego wychodzą rozległe rozgałęzienia.

4. Bruzdnice

Bruzdnice to glony, z których zdecydowana większość jest jednokomórkowa, choć w wodach Oceanu Arktycznego można również spotkać kolonie. Te z nich, które nie są zdolne do fotosyntezy, są zmuszone do pasożytowania.

5. Zostera

Zostera to gatunek traw morskich z rodziny zosterowatych. Charakteryzuje się posiadaniem liści, korzeni, łodyg, kwiatów, a nawet podłużnych owoców.

6. Morszczyn pęcherzykowaty

Morszczyn pęcherzykowaty to rodzaj glonu, który występuje między innymi w przybrzeżnych obszarach Oceanu Arktycznego. Przyjmuje formę długich tasiemek z pęcherzami pławnymi.

7. Krasnorosty

Krasnorosty to gromada glonów, które liczą aż pięć tysięcy odmiennych gatunków. Niektóre z nich przyjmują efektowne formy koralowców, inne mają ściany ozdobione magnezem lub węglanem wapnia.

8. Zielenice

Zielenice to jednokomórkowe rośliny, do których zalicza się aż dziewięć tysięcy odmiennych gatunków. Dominuje w nich chlorofil, ale również karoten, przez co nitkowate liście mają odmienne kolory.

9. Gwiazdoszek

Gwiazdoszek to gatunek glonu, który przyjmuje efektowną formę zaokrąglonej gwiazdy. Żyje zarówno w wodach słodkich, jak i słonych, odgrywając ważną rolę w biocenozach.

10. Zawłotnia śnieżna

Zawłotnia śnieżna to gatunek glonu należący do rodziny zawłotniowatych. Przyjmuje postać wiciowca, ma okrągły kształt i czerwone komórki, których barwa maskowana jest przez obecność chloroplastu.