Ciekawostki

Chomiki – 10 interesujących ciekawostek dla dzieci

mały chomik

1. Na świecie istnieje około 300 gatunków chomików, a cała rodzina chomikowatych składa się z 600 gatunków i podgatunków. Przy czym tylko kilka jest chomikami hodowanymi jako pupile dla dzieci. Są to najczęściej chomiki dżungarskie, syryjskie, chińskie i zabajkalski.

2. Chomiki to obżartuchy i mają nawyk chrupania wszystkiego, co wpadnie im w łapki. Dlatego w ich klatce nie powinny znajdować się małe plastikowe elementy, dzieci nie powinny wrzucać tam żadnych ozdób czy zabawek dla chomików bez wiedzy dorosłego.

3. Chomiki są w stanie zjeść wszystko, ale nie wszystko jest dla nich zdrowe. O ile w pokarmie chomika powinno znajdować się dużo nasion np. pszenicy, czy kukurydzy oraz owoce jak jabłka i banany o tyle nie powinno być w nim sałaty, cebuli, czosnku i cytrusów.

4. Chomiki nie potrzebują kąpieli, gdyż same się myją łapkami. Nie lubią także wchodzić do wody, więc najlepiej mieć dla nich odpowiednie poidełko i dbać o jego czystość, oraz świeżość wody.

5. Chomikowanie, nie jest tylko przesądem. Bardzo często przy czyszczeniu klatki możemy zobaczyć mniejsze lub większe zapasy naszego pupila ukryte w kącie klatki lub zakopane pod wiórami, stanowiącymi wyściółkę klatki. Jeśli są one dużo to warto rozważyć zmniejszenie porcji jedzenia, jakie mu wsypujemy do klatki. Jeśli są małe możemy uznać, że są odpowiednie.

6. Chomiki mimo iż mają duże i ostre zęby – jak na zwierzątka ich rozmiarów – nie gryzą ludzi, o ile są oswojone i nie czują od nas zagrożenia. Dlatego dobrze jest przyzwyczaić chomika do noszenia na rękach.

7. Chomiki są bardzo aktywnymi zwierzątkami. Lubią biegać i chodzić dlatego odpowiednia klatka lub kółko do biegania to podstawa dla nich.

8. Chomiki, niestety, bardzo często są aktywniejsze wieczorem lub w nocy. Wtedy bardzo często można usłyszeć jak biegają po klatce lub w kółku. Jeśli to nam bardzo przeszkadza najlepiej jest wynosić na noc z sypialni lub ustawić klatkę w korytarzu lub w salonie, gdzie nikomu w nocy nie przeszkadza.

9. Aktywność nocna sprawia, że chomiki mogą drzemać w ciągu dnia zasypane w wiórach.

10. Jeśli samiczka ma małe chomiki lepiej nie naruszać jej spokoju. Nawet ruszenie malucha może spowodować, że matka to odtrąci, dlatego lepiej zaczekać.

4.2/5 - (liczba ocen: 8)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *