AzjaCiekawostki

Teheran – Najważniejsze informacje, fakty i ciekawostki

architektura

Dzięki topografii odzwierciedlającej bliskość najwyższego szczytu w kraju, Tehrān jest irańską bramą do świata zewnętrznego.

Chociaż Teheran był dobrze znaną wioską w IX wieku, pochodzenie jego nazwy jest nieznane.

W czasach klasycyzmu część terytorium dzisiejszego Teheranu zajmował Rhages, czołowe miasto śródziemnomorskie, które zostało zniszczone przez średniowieczne najazdy arabskie, tureckie i mongolskie. Jego współczesny spadkobierca pozostaje obszarem miejskim wchłoniętym przez metropolię Teheranu.

W mieście odbywają się Międzynarodowe Targi Książki, znane jako jedno z najważniejszych wydarzeń wydawniczych w Azji.

Najwyższym budynkiem w Iranie jest Teheran International Tower. Ma 54 piętra i architekturę podobną do Mandalay Bay w Las Vegas.

Chociaż miasto podjęło kroki w celu poprawy środowiska, od 2006 r. około 27 osób zmarło w na choroby związane z zanieczyszczeniem.

Teheran, stolica i największe miasto Iranu, znajduje się w północno-środkowym Iranie, na skrzyżowaniu transeuropejskiej sieci kolejowej.

Maydan Sepah (dawniej Topkhaneh) jest centralnym punktem miasta. Duży i piękny plac, otoczony jest przez nowoczesne budynki rządowe, w tym ministerstwo, stację radiową i komendę policji oraz urzędy gminy.

To często niełatwe współistnienie starego i nowego, ciągłości i zmiany, a głęboki podział społeczny między bogatych i biednych charakteryzują miasto, powodując witalność, jak również napięcia.

W pobliżu znajduje się historyczna cytadela, czyli argumentacja, oraz główny bazar. Klasyczne muzułmańskie miasto Teheran, z meczetami, szkołami religijnymi, łaźniami, herbaciarniami i klubami sportowymi, koncentruje się na tym obszarze.

Większość głównych meczetów znajduje się w pobliżu bazaru, w tym meczet Shah, który był centrum działalności rewolucyjnej prowadzącej do ustanowienia konstytucyjnego rządu w Iranie w 1906 roku.

Nowy Teheran stoi w uderzającym kontraście do starego miasta. Układ ulic i obszarów mieszkalnych przypomina europejskie stolice, zwłaszcza Paryż.

Teheran jest siedzibą największej akademii wojskowej w Iranie.

Co najmniej 45% dużych przedsiębiorstw przemysłowych znajduje się w Teheranie, a także 30% irańskich pracowników sektora publicznego.

Wzorzec życia miejskiego kształtowany jest przez modele zachodnie. W centrum miasta, w pobliżu nowych centrów biznesu i administracji oraz wokół kompleksów apartamentowych na północnym zachodzie i południowym zachodzie rozwinęły się średniej klasy osiedla mieszkaniowe.

Wiele nowoczesnych przedsiębiorstw znajduje się w pobliżu Alei Shah Reza i Maydan Sepah. W centrum irańskiego koncernu naftowego znajduje się nowy obszar handlowy, w tym centrum handlowe Plasko i dom towarowy Firdausi.

Przemysł, handel i usługi dominują w gospodarce Teheranu. Chociaż tradycyjnie skoncentrowane na bazarze, sklepy i biura, zwłaszcza te nowsze, są rozproszone po całym Teheranie.

Centrum miasta znajduje się na szerokości 35°41′ N i długości 51°26′ E. Tehrān znajduje się na stromych południowych zboczach pasma górskiego Elburz, które wyznacza łuk wzdłuż wybrzeża Morza Kaspijskiego w północnym Iranie.

Teheran został po raz pierwszy wybrany na stolicę Iranu przez Agha Mohammada Khana z dynastii Qajar w 1796 roku, aby pozostać w bliskim kontakcie z irańskimi terytoriami na Kaukazie, zanim został oddzielony od Iranu w wyniku wojen rosyjsko-irańskich i aby uniknąć kłótni frakcji rządzących wcześniej dynastiami irańskimi.