Ciekawostki

15 Interesujących Ciekawostek o Tadeuszu Kościuszko

500zł banknot Tadeusz Kościuszko

Tadeusz Kościuszko, jest jednym z najbardziej znanych Polskich bohaterów. Zapisał się on w historii nie tylko Polski, ale także Stanów Zjednoczonych, gdzie obecnie jest czczony, jako bohater narodowy. Była to postać niesamowicie charyzmatyczna.

To właśnie on poprowadził Insurekcję Kościuszkowską, czyli ostatnie powstanie i bunt, przeciwko rozbiorom Polski. Ten bohater w ciągu swego o życia, tak wiele osiągnął, że naprawdę warto zainteresować się jego biografią. Na początek, dobrze będzie przeczytać o nim kilka ciekawostek.

1. Urodził się 4 lutego 1746 roku, na terenach dzisiejszej Białorusi. Dość szybko stał się sierotą, ale pod skrzydła przyjęła go rodzina Czartoryskich, dzięki, której mógł pobierać nauki w Szkole Rycerskiej, założonej przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

2. Był bardzo zdolnym i inteligentnym uczniem. W szybkim czasie stał się najlepszym uczniem szkoły, za co przyznane zostało mu stypendium królewskie. Udał się wówczas na uczelnie w Paryżu, jednakże to co tam studiował, niewiele miało wspólnego z wojskowością i strategią, ponieważ były to studia artystyczne.

3. Po powrocie do Polski, szybko zadecydował, że świetnym sprawdzianem dla jego wojskowych umiejętności, będzie panująca wtedy wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

4. Dlaczego amerykanie uważają go za bohatera wojennego? Ponieważ gdy dotarł do Ameryki, w bardzo krótkim czasie stał się pułkownikiem Armii Kontynentalnej. Słynna i bardzo znacząca dla nowo powstającego państwa Stanów Zjednoczonych, bitwa pod Saratogą, została wygrana dzięki umocnieniom Kościuszki.

5. Jego zasługi wojenne zostały już wtedy bardzo szeroko uznane. Sam Jerzy Waszyngton wręczył mu w podzięce za służbę wojskową dwa pistolety oraz szablę. Napis na klindze głosił – ,, Ameryka i Washington przyjacielowi swemu, Tadeuszowi Kościuszce’’. Został odznaczony również medalem cyncynata. Jest on jedynym Polakiem, który otrzymał to odznaczenie.

6. Kościuszko spotkał się kiedyś z wodzem Indian, zwanym,,Małym Żółwiem’’. Wódz indiański ofiarował mu wtedy tomahawk, który miał także funkcję fajki pokoju. Za ten dar Kościuszko odwdzięczył się parą pistoletów i powiedział, że jeśli ktoś zaatakuje ziemie tego plemienia, to niech wódz broni swojej ziemi z niezłomnością i zażartością. Już wtedy bardzo przeżywał to, co dzieje się w jego ojczyźnie i nie mógł znieść wizji Polski na kolanach.

7. Kiedy wrócił do Polski, po amerykańskiej wojnie o niepodległość, to okazało się, że jego brat przepuścił ich cały rodowy majątek. Kościuszko wysłał pilną wiadomość do Stanów z prośbą o wypłacenie mu zaległego żołdu, którego mimo zakończenia wojny nie otrzymał. Jednakże odpowiedź nie przyszła. Amerykanie nie spieszyli się z wypłaceniem należnych Tadeuszowi pieniędzy. Kościuszko napełniony duchem wolności i sprawiedliwości, zaraz po powrocie obniżył swoim chłopom pańszczyznę.

8. Kiedy rozpoczęła się wojna o obronę Konstytucji 3 maja z Rosją, to Kościuszce zostało przyznane dowodzenie jedną z trzech dywizji konnych. Pomimo przeważającej przewagi liczebnej Rosjan, jego kunszt wojskowy i strategiczny pozwolił na wygranie kilku bitew. Niestety wojna o niepodległość została przegrana, z czym Kościuszko nie mógł się pogodzić. Dlatego też od razu po kapitulacji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Kościuszko zawiązał działalność konspiracyjną, skierowaną przeciwko Targowicy.

9. Mimo otrzymania od króla Orderu Orła Białego i Orderu Virtuti Militari, miał do niego wielki żal, że sprzeniewierzył się on idei walki o niepodległość, dlatego w 1794, to właśnie Kościuszko stanął na czele Insurekcji. Po kilku spektakularnie wygranych bitwach, insurekcja została zduszona przez znacznie większe siły Rosjan, a sam Kościuszko został ciężko ranny w głowę i trafił do niewoli, z której wydostał się po śmierci Katarzyny II.

10. Kościuszko był zagorzałym przeciwnikiem instytucji kościoła. Twierdził on, że kościół trzyma ludzi w niewiedzy i jest on realnym zagrożeniem dla zdrowego rozsądku.

11. Istnieje pewna opowieść, która mówi, że to właśnie Kościuszko stał za wymyśleniem flagi dla Stanów Zjednoczonych. Podobno podczas hucznej biesiady, na której bawił także Waszyngton, zadał on Polakowi pytanie, czy nie ma przypadkiem jakiegoś pomysłu na flagę nowo powstałego państwa. Kościuszko miał podobno odpowiedzieć, że interesującym pomysłem, będzie stworzenie flagi podobnej do herbu ziemi sandomierskiej. Jest to jednie legenda, jednakże porównując flagę USA z herbem ziemi sandomierskiej, nie można oprzeć się wrażeniu, że w tej opowieści może znajdować się ziarno prawdy.

12. Kościuszko spotkał się i odbył rozmowę z samym Napoleonem Bonaparte. Z relacji Kościuszki wynika, że dostrzegł on, iż Napoleon wcale nie jest zainteresowany sprawą polską, dlatego też Tadeusz przestrzegał przed Napoleonem swoich rodaków.

13. Kościuszko nie doczekał się potomstwa ani żony. Powodem takiego stanu rzeczy, były dwa mocne zawody miłosne, których Kościuszko doświadczył podczas swojego życia.

14. Ilość pomników Kościuszki w USA jest tak wielka, że znajduje się on zaraz po Waszyngtonie.

15. Najwyższy szczyt Australii, nosi swoją nazwę od Tadeusza Kościuszki, jednakże on sam nigdy tam nie był. Nazwę nadał polski podróżnik Paweł Edmund Strzelecki, który został odkrywcą szczytu w 1840 roku.