Ciekawostki

Ciekawostki o Kleopatrze

Kleopatra

Kiedy mówisz „Kleopatra” w czasach nowożytnych, jest tylko jedna Królowa Nilu, o której większość ludzi myśli, ale Kleopatra była siódmą kobietą w dynastii Ptolemeusza, która nosi to imię. Jest oficjalnie znana jako Cleopatra VII Filopater. Do tego artykułu będziemy jednak nazywać ją „Kleopatrą”.

Każdy słyszał o słynnej królowej Egiptu i faraonie Kleopatrze, ale ten post może cię zadziwić. Sprawdź swoją wiedzę i przygotuj się na oszołomienie tym ogromnym zbiorem zabawnych ciekawostek o królowej Kleopatrze VII!

Kleopatra jest jedną z najbardziej znanych kobiet w historii, słynącą z rzekomej urody i intelektu oraz jej miłosnych relacji z Juliuszem Cezarem i Markiem Antonim.

Została królową Egiptu po śmierci ojca, Ptolemeusza XII, w 51 r. p.n.e. i często jest przedstawiana przez Hollywood jako wspaniała femme fatale.

Dlaczego egipska królowa miałaby nosić greckie imię, pytasz? Dlaczego, to dlatego, że była Greczynką. Rodzina Kleopatry, Ptolemeusze, wyemigrowała z Grecji do Egiptu. Tak więc gdy Kleopatra urodziła się w Egipcie, była w rzeczywistości macedońskim Grekiem z pochodzenia.

Jak wiele domów królewskich, członkowie dynastii Ptolemeusza często pobrali się w rodzinie, aby zachować czystość ich linii krwi. Ponad tuzin przodków Kleopatry wiązało się z kuzynami lub rodzeństwem i prawdopodobnie jej rodzice byli bratem i siostrą. Zgodnie z tym zwyczajem Kleopatra wyszła za mąż za obu swoich dorastających braci, z których każdy służył jako jej współmałżonek w różnych okresach jej panowania.

Piękno Kleopatry nie było jej największym atutem. Mówiła aż w kilkunastu językach i była wykształcona w matematyce, filozofii i astronomii. Istnieją również dowody na to, że Kleopatra nie była tak uderzająca piękna, jak kiedyś sądzono. Monety z jej portretem pokazują ją z męskimi cechami i dużym nosem, choć niektórzy historycy twierdzą, że celowo przedstawiała się jako męska, jako wyraz siły.

Kleopatra VII urodził się 69 p.n.e. i popełniła samobójstwo w sierpniu 30 sierpnia, 30 p.n.e.

Imię jej oznacza „ona, która pochodzi od chwalebnego ojca”. Nazwa Kleopatry, przedstawiona w hieroglifie, jest połączeniem dwóch greckich słów κλέος (kleos) „chwała” i πατήρ (pater) „ojciec”.

Kleopatra VII była siódmą kobietą z dynastii Ptolemeuszy, która nosiła imię Kleopatra. Przez cały ten czas Egipcjanie nie rządzili Egiptem. Zamiast tego, przez 300 lat, grecka rodzina była rządziła.

Nie wstydziła się jak najlepiej wykorzystać swoją moc na ziemi. Twierdziła, że jest egipską boginią Isis, ożywa. Egipcjanie nazywali ją właściwie „Nową Izabelą”.

Kleopatra, była pierwszą władczynią w swojej rodzinie, która po 300 latach objęła miejscową kulturę, bogów i starożytne zwyczaje.

Arabscy pisarze nazywają ją uczoną, a 400 lat po jej śmierci kultowy posąg Kleopatry został uhonorowany w Philae, ośrodku religijnym, który przyciągał również pielgrzymów z południa, poza Egiptem.

Kleopatra stała się sojusznikiem Juliusza Cezara, który pomógł jej objąć tron. Następnie zaprosiła go do przyłączenia się do niej w podróży w górę Nilu, a kiedy urodziła syna, nazwała swoje dziecko imieniem Cezarion – „mały Cezar”.

W Rzymie wywołało to skandal. Po pierwsze dlatego, że Egipt i jego miłująca przyjemność kultura były pogardzane jako dekadenckie. Ale również dlatego, że Cezar nie miał innych synów – choć był żonaty z Kalpurnią.