Ciekawostki

12 intrygujących ciekawostek o kwazarach

Kwazary są dobrze znane z tego, że są najjaśniejszymi obiektami w całym naszym wszechświecie. Są jeszcze jaśniejsze niż kilka połączonych galaktyk! W porównaniu z naszą Drogą Mleczną mogą być od 10 do 100 000 razy jaśniejsze. Co jeszcze warto wiedzieć o kwazarach? Zobacz poniższe ciekawostki.

1. Wiele naładowanych cząstek wewnątrz dżetów kwazara osiąga prędkości bardzo zbliżone do prędkości światła. Z tego powodu są widoczne z niewiarygodnie dużych odległości i jako takie należą do najjaśniejszych obiektów we wszechświecie.

2. Ale w porównaniu do ich jasności, kwazary nie są tak duże. Średni rozmiar kwazara jest podobny do naszego Układu Słonecznego (który jest dla nas duży, ale mały w porównaniu do wszechświata!).

3. Po raz pierwszy odkryliśmy kwazary w latach sześćdziesiątych. Pierwszy kwazar został odkryty przez astronoma Allana Sandage. Jakkolwiek szybko do przodu, w naszym wszechświecie odkryto ponad 500 000 kwazarów.

4. Podobnie jak gwiazdy, kwazary nie będą trwać wiecznie. Żyją przez pewien czas, a potem w końcu umierają. Jednak kwazary mogą się bardzo zestarzeć i stanowią jedne z najstarszych obiektów w naszym wszechświecie.

5. Najbliższy naszej planecie kwazar nazywa się Markarian 231 i jest oddalony od nas o około 581 milionów lat świetlnych.

6. Kwazar można sklasyfikować na wiele różnych sposobów. Dobrym tego przykładem jest cichy radiowo kwazar, który ma niską transmisję radiową. Stanowią one większość kwazarów.

7. Uważa się, że nasza galaktyka, Droga Mleczna, mogła być gospodarzem kwazara około 6 miliardów lat temu. Podobnie jak inne aktywne jądra galaktyczne, kwazary polegają na supermasywnych czarnych dziurach, aby generować dla nich wystarczającą moc.

8. Kwazar nie jest gwiazdą. W rzeczywistości jego nazwa pochodzi od słów obiekt quasi-gwiezdny, co oznacza gwiazdopodobny. Jednak kwazar to nie to samo co gwiazda, zamiast tego jest opisywany jako jądro galaktyki. Jednakże, gdybyś spojrzał na kwazar z Ziemi, mógłbyś potencjalnie pomylić go z wyglądem gwiazdy.

9. Kwazary powstają w wyniku supermasywnych czarnych dziur generujących wystarczającą moc, aby mogły spaść w dysk akrecyjny. Jednak dzieje się tak tylko wtedy, gdy galaktyka jest wystarczająco potężna, aby wygenerować tego rodzaju moc, co ma miejsce tylko w przypadku zderzających się ze sobą galaktyk lub w niektórych przypadkach młodszych galaktyk.

10. Ogólnie uważa się, że kwazary są wynikiem zderzenia galaktyk i ich dwóch czarnych dziur. Kiedy te czarne dziury łączą się, wyrzucają ten materiał, który zaczyna świecić z powodu ogromnego ciśnienia. To dlatego kwazary są tak jasne.

11. Nie ma ostatecznej odpowiedzi na pytanie, jak gorący może być kwazar, ponieważ wszystkie będą miały różne temperatury. Jednak astronomowie oszacowali, że w sercu niektórych kwazarów temperatury mogą przekraczać 10 bilionów stopni.

12. Gdyby kwazar znajdował się w naszym Układzie Słonecznym, nie ma wątpliwości, że wszyscy bylibyśmy martwi! Pamiętajmy, że kwazar jest najjaśniejszym obiektem na naszym nocnym niebie – jego oświetlenie całkowicie zmieniłoby ziemską atmosferę, co oznaczałoby, że wszystko zostałoby zrujnowane – przede wszystkim zniknąłby nasz tlen!