Ciekawostki

Doberman – Charakterystyka, Opis, Żywienie i Cena

pies na łące

Doberman to jedna z popularniejszych ras psów. Choć jest to rasa psów stróżujących i obronnych, wiele osób hoduje psy tej rasy w charakterze domowego pupila. Na temat tej rasy krąży wiele obiegowych, wzmacnianych przez popkulturę i kinematografię opinii i mitów. Warto je zweryfikować.

Rasa doberman pochodzi z Niemiec. Powstała w XIX. wieku w niemieckiej Saksonii. Jej nazwa pochodzi od twórcy rasy Karla Friedricha Louisa Dobermanna, który stworzył te rasę jako rasę psów obronnych. Psy rasy doberman należą do grupy pinczerów.

Psy rasy doberman zazwyczaj hodowane są jako psy stróżujące. W powszechnej opinii są groźne, jednak odpowiednia opieka i ułożenie sprawiają, że pies rasy doberman staje się opiekuńczy i przyjazny.

Opis rasy i charakterystyka dobermana

Psy rasy doberman charakteryzują się piękną linią sylwetki i są dość mocno umięśnione. Ich uszy wiszą wzdłuż głowy, choć kiedyś stałą praktyką było ich przycinanie, czyli kopiowanie. Dziś praktyki te, zarówno w Polsce, jak i w wielu innych krajach na świecie, są już nielegalne.

Ogon dobermana jest długi i cienki. Kiedyś również często obcinany, co – podobnie jak w przypadku uszu – dzisiaj w większości krajów nie jest już dozwolone.

Pod względem charakteru dobermany cechują się dużą inteligencją, jako psy obronne są również niezwykle czujne.

Doberman – Tryb życia psa

szczeniak

Psy rasy doberman, by zachować dobrą kondycję, potrzebują intensywnej aktywności fizycznej. Dlatego też wskazane jest, by osoby opiekujące się psami tej rasy również były osobami prowadzącymi aktywny tryb życia. Częste i długie spacery są niezbędnym warunkiem utrzymania psa rasy doberman w dobrym zdrowiu.

Sierść i umaszczenie dobermana

Psy rasy doberman mogą mieć umaszczenie w kolorze czarnym lub w odcieniach szarości. Mogą być również ciemno brązowe. Ich tułów i łapy są zazwyczaj podpalane.

Spotykany jest również doberman niebieski. Jego sierść ma charakterystyczną barwę w odcieniu szarego błękitu.

Sierść dobermanów jest krótka i gładka, dzięki czemu dobermany są psami łatwymi w pielęgnacji.

Doberman – Rozmiary

zdjęcie zrobione nad wodą

Dorosłe dobermany płci męskiej mogą osiągnąć wielkość około 70 cm, oraz wagę do 45 kg. Suki rasy doberman zazwyczaj są mniejsze, ich wielkość to około 60 cm, a maksymalna waga to około 35 kg.

Charakter dobermana

Dobermany są psami energicznymi, o dużym temperamencie. Często uważane są za psy agresywne, jednak agresja nie jest ich naturalną cechą. Ta cecha wykształcić się może podczas niewłaściwej tresury lub zupełnego jej braku. Osoba opiekująca się dobermanem powinna być osobą doświadczoną w opiece nad psami tej, lub innych, podobnych ras.

Doberman – usposobienie, a szkolenie

Dobermany wymagają zdecydowanej tresury prowadzonej przez pewną siebie doświadczoną osobę. Odpowiednie szkolenie wydobyć może najlepsze cechy psa tej rasy, sprawiając że doberman stanie się świetnie ułożonym psem rodzinnym. Bez odpowiedniej tresury należy jednak ostrożnie podchodzić do kwestii traktowania psa rasy doberman jako psa rodzinnego. Zachowanie psa niewłaściwie prowadzonego może prowadzić do ryzykownych sytuacji.

oczy i płatki śniegu

Długość życia dobermana

Psy rasy doberman żyją około 12 lat. By pies dożył właściwego dla swej rasy wieku, warto monitorować regularnie stan jego zdrowia, tak by choroby charakterystyczne dla tej rasy nie przeszkodziły mu dożyć właściwego mu wieku.

Doberman – Jak dbać o jego zdrowie?

Poprzez wzgląd na wiele chorób występujących wśród psów tej rasy warto regularnie monitorować stan zdrowia dobermana. Częstym schorzeniem występującym u dobermanów jest kardiomiopatia rozstrzeniowa. Jest to choroba, która może być skutecznie leczona, musi być jednak wykryta odpowiednio wcześnie. Rasa doberman jest rasą, u której zapowiedź tego schorzenia wykryć można, zanim rozwinie się ono w pełnoobjawową formę. Dlatego decydując się na psa tej rasy warto być w stałym kontakcie z lekarzem weterynarii.

Najczęstsze choroby dobermana

na łące

Prócz skłonności do chorób serca, słabym punktem zdrowia dobermanów jest również prostata oraz układ moczowy. Dobermany to również psy chorujące na choroby skórne, na przykład bielactwo czy łysienie, oraz choroby stawów. U dobermanów często występuje również skaza krwotoczna zwana chorobą von Willebranda.

Pielęgnacja dobermana

Codzienna pielęgnacja psa rasy doberman nie nastręcza zbyt wielu trudności. Krótka, gładka i sztywna sierść dobermana z pewnością nabierze blasku dzięki szczotkowaniu. Prócz szczotkowania pies rasy doberman wymaga standardowych zabiegów pielęgnacyjnych, takich, jak przycinanie pazurów lub czyszczenie zębów. Uwagę poświęcić należy również uszom dobermanów. Dwa razy w miesiącu uszy dobermana należy delikatnie oczyścić przy pomocy kawałka waty. Warto również przy okazji zwrócić uwagę, czy w okolicach uszu nie pojawiły się objawy infekcji. W takim wypadku konieczna będzie wizyta u weterynarza.

Dobermany nie wymagają również częstych kąpieli. Psa tej rasy powinno się kąpać nie częściej niż raz w miesiącu.

Doberman – Jak szczotkować psa?

Doberman

Sierść dobermanów jest łatwa w pielęgnacji. Oczywiście, tak jak w przypadku innych ras, wymaga szczotkowania, jednak w przypadku krótkiej sierści dobermana jest to czynność stosunkowo prosta. Przede wszystkim należy pamiętać o prostej zasadzie dotyczącej szczotkowania psów krótkowłosych, czyli szczotkować zawsze z włosem. Szczotkowanie pod włos nie tylko może mieć negatywny wpływ na sierść, ale także może zirytować psa.

Do szczotkowania dobermana najlepiej używać szczotek wykonanych z włosia i miedzi, można również używać rękawicy z gumowymi kolcami.

Regularne szczotkowanie sierści nada jej połysk, a także oczyści ją z nagromadzonych podczas spaceru zanieczyszczeń. Może mieć również walor uspokajający. Regularne szczotkowanie wzmacnia zaufanie psa do opiekuna.

Wypadanie sierści u dobermana

Gubienie sierści przez psy jest zjawiskiem całkowicie naturalnym, dobermany zaś gubią sierść przez cały rok. Zasadniczo więc gubienie sierści przez dobermana nie jest powodem do niepokoju. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy nadmierne gubienie sierści nie jest wynikiem niedoborów czy pogarszającego się stanu zdrowia. Gdy ilość sierści gubionej przez psa wydaje się zbyt duża, warto zasięgnąć opinii weterynarza.

Alergicy, a psy rasy doberman

Dobermany niestety nie są polecane osobom ze skłonnością do alergii. Mimo, że uczulić może każda rasa psów, dobermany wymieniane są wśród tych ras, które uczulają częściej niż inne. Wystąpienie alergii na sierść psa u któregokolwiek z członków rodziny zazwyczaj skutkuje decyzją o oddaniu psa pod opiekę innej osoby. Psy rasy doberman poprzez specyficzne cechy swojego charakteru wyjątkowo źle znoszą tego rodzaju okoliczność. Dlatego też, będąc osobą o skłonnościach alergicznych, warto dokładnie przemyśleć decyzję o posiadaniu psa tej rasy.

Doberman – Hodowla i szczeniaki

W Polsce istnieje wiele hodowli dobermanów. Przy podejmowaniu decyzji o zakupie psa tej rasy niezwykle ważne jest, żeby wybrać renomowaną hodowlę będącą członkiem Związku Kynologicznego. Właściwie prowadzona hodowla rozmnaża psy bez wad rozwojowych, nie krzyżuje również ras w niedozwolony sposób. Hodowle zarejestrowane w Związku Kynologicznym prowadzone są przez osoby posiadające dużą wiedzę o danej rasie. Renomowane hodowle sprzedają także szczenięta poddane uprzednio odpowiedniej socjalizacji.

Pochodzenie rasy

natura

Rasa doberman pochodzi z Niemiec. Rasa stworzona na początku XIX. wieku u swojego zarania charakteryzowała się większym poziomem agresji. Dzisiejsza rasa doberman wywodzi się od takich ras, jak Greyhound i Manchester Terrier. Wśród przodków dobermana są też takie rasy, jak chart i wyżeł niemiecki. W przeszłości psy rasy doberman były również bardziej umięśnione, cechowały się ogólnie mocniejszą budową ciała.

Historia rasy

Rasa doberman powstała z potrzeby posiadania psa stróżującego i obronnego. Twórca rasy Karl Friedrich Louis Dobermann stworzył te rasę poprzez uprzednie próby skrzyżowania kilku innych ras, tak, by ostatecznie uzyskać rasę dokładnie odpowiadającą jego potrzebom. Rasa doberman oficjalnie została zarejestrowana w 1983 roku, od tej pory funkcjonuje jako pełnoprawna rasa psów.

Jak reaguje doberman na upały i mrozy

Dobermany to psy, których sierść nie posiada podszerstka. Nie posiada więc ona naturalnej ochrony przed ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi takimi, jak wysoka lub bardzo niska temperatura powietrza. Z biegiem lat ten brak naturalnej ochrony przed niską temperaturą jest przez psa rasy doberman odczuwany jeszcze silniej. Wynika to z faktu, że dobermany często cierpią również na choroby stawów, które to choroby przy niskiej temperaturze stają się dla nich jeszcze bardziej dotkliwe. U psa narażonego na zbyt duże wychłodzenie dojść może również do hipotermii. Dlatego też bardzo ważne jest, by podczas pobytu w plenerze obserwować psa, i w razie jakichkolwiek objawów wychłodzenia natychmiast wrócić do domu. W przypadku objawów takich jak apatia czy zasinienie uszu należy jak najszybciej udać się do weterynarza.

Jaką karmę wybrać dla dobermana?

Doberman wymaga karmy, która utrzyma w dobrej kondycji jego stawy, a także takiej, która spełni jego zapotrzebowanie energetyczne. Przy właściwej opiece, zapewniającej psu odpowiednią ilość ruchu wydatek energii u dobermana jest bardzo duży.

Ważne jest również, by dobrać karmę do wieku psa. Szczeniak rasy doberman ma inne potrzeby niż dorosły pies. Ważne jest, by karma dla szczenięcia zawierała składniki dobre dla rozwoju układu kostnego. Dorosły pies powinien otrzymywać karmę nie zawierającą zbóż. W ich skład nie powinny również wchodzić mączki kostne.

Dla kogo jest dobry doberman?

portret dobermana

Wybór psa rasy doberman będzie właściwy dla osób, które są gotowe wziąć pełną odpowiedzialność za opiekę nad tego rodzaju psem. Jest to rasa wymagająca, dobermanowi poświęcić należy odpowiednią ilość czasu oraz zapewnić odpowiednie szkolenie. Jest to informacja warta podkreślenia: pies rasy doberman musi być szkolony.

Warto również zastanowić się, czy będziemy w stanie zapewnić psu rasy doberman odpowiednią ilość ruchu. Pies tej rasy wymaga godzinnego spaceru przynajmniej raz dziennie.

Posiadając dzieci należy również sprawdzić, czy dany osobnik może funkcjonować w rodzinie, w której są osoby małoletnie. Zdarza się, że konkretny pies nie lubi dzieci i w ich obecności zachowuje się agresywnie. W takim wypadku sprawdzenie usposobienia psa jest z oczywistych względów sprawą najwyższej wagi.

Minusy posiadania dobermana w domu

W powszechnym przekonaniu duże rasy psów,  takie jak rasa doberman wymagają dużej przestrzeni mieszkalnej. Istnieje przekonanie, że nie powinno się hodować takiego psa w małych mieszkaniach. Należy jednak pamiętać, że psy dużych ras, wymagając ruchu, wymagają przede wszystkim częstych spacerów, najlepiej w terenie, w którym mogą się wybiegać. Sama powierzchnia mieszkania nie ma tak dużego znaczenia. Należy jednak również pamiętać, że pies mieszkający w mieszkaniu wymaga odpowiedniego ułożenia. Jest to kwestia nie tylko komfortu zwierzęcia, ale także bezpieczeństwa pozostałych członków rodziny. By wyeliminować wszystkie minusy posiadania dobermana, należy podjąć decyzję bardzo świadomie.

Ciekawostki o dobermanach

uszy postawione do góry

Doberman to pies o zaskakująco rodzinnym charakterze. Dobrze ułożony i wyszkolony świetnie odnajduje się wśród członków rodziny.

Są również psami niezwykle lojalnymi. Ta cecha sprawia, że pies rasy doberman w przypadku konieczności rozstania z dotychczasowym właścicielem bardzo trudno adaptuje się do relacji z nową osobą. Dobermany są psami o zaskakującej wrażliwości. Sprawia to, że ich charakter jest dosyć złożony.

Dobermany są psami o charakterze dominującym, potrafią być jednak również niezwykle posłuszne.

Podobnie, jak zwierzęta wielu innych gatunków, mogą być albinosami. W takim przypadku ich sierść jest oczywiście całkowicie biała, a ich oczy i nos mają charakterystyczne czerwonawe zabarwienie.

Dobermany to psy bardzo wszechstronne. Często wybierano jako psy wspomagające pracę policji czy różnego rodzaju służb porządkowych.

Czytaj więcej: ciekawostki o dobermanach

Cena dobermana w 2022 roku

Szczenię rasy doberman z rodowodem, pochodzące z renomowanej hodowli może kosztować od siedmiu do dziesięciu tysięcy złotych. Jest to cena, którą zapłacić trzeba za psa tej rasy w renomowanych hodowlach zrzeszonych w Związku Kynologicznym. Pies pochodzący z takich hodowli charakteryzuje się pożądanymi cechami swej rasy.