Ciekawostki

10 Ciekawostek o Białej Piskiej

fot. Holger Weinandt / Wikipedia

Biała Piska to miasto polskie znajdujące się w województwie warmińsko-mazurskim. Znajduje się na Mazurach, na obszarach, które kiedyś należały do Galindii. Znajduje się tutaj kilka zabytków z poprzednich epok, a samo miasto ma bogatą historię, w której nie brakuje ciekawostek. Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajduje się kilka z nich.

1. Bialla

Biała Piska w języku niemieckim nazywana była po prostu Biallą. W okresie od 1938 do zakończenie drugiej wojny światowej miasto nosiło nazwę Gehlenburg.

2. XV wiek

Wieś o tej nazwie powstała tutaj w pierwszej połowie XV wieku. W tym samym miejscu znajdowała się wcześniej pruska osada o nazwie Gayle.

3. Szlak handlowy

Biała Piska znajdowała się na ważnym szlaku handlowym, dlatego też dynamicznie rozwijała się na przełomie XVI i XVII wieku.

4. Fryderyk Wilhelm I

W 1722 roku w Królewcu król pruski, Fryderyk Wilhelm I, nadał Białej Piskiej prawa miejskie. Mieszkało tutaj wówczas około 600 mieszkańców.

5. Linia kolejowa

Wybudowanie linii kolejowej na trasie Ełk-Pisz dodatkowo wzmogło rozwój miasta w XIX wieku. Znakiem czasów stały się wówczas para i elektryczność, co miało wpływ na zmiany w krajobrazie miasta i pojawianie się w nim nowych mieszkańców.

6. Krzysztof Liebruder

Z Białej Piskiej pochodził ewangelicki duszpasterz, Krzysztof Liebruder. Był proboszczem polskiej parafii ewangelickiej w Królewcu, a przy jego parafii wybudowano polską szkołę, dla której opracował podręczniki.

7. Germanizacja

W 1871 roku miasto znalazło się w granicach Niemiec. Germanizacja tutejszych nazw postępowała jednak dopiero podczas drugiej wojny światowej. Miasto znalazło się z powrotem w granicach Polski dopiero po jej zakończeniu.

8. Polski samolot

4 września 1939 roku polski samolot z eskadry rozpoznawczej zbombardował w mieście niemiecki pociąg, w którym znajdowały się sprzęt wojskowy i uzbrojenie.

9. Kościół św. Andrzeja Boboli

W mieście znajduje się kościół św. Andrzeja Boboli, w którym można podziwiać barokową chrzcielnicę oraz zabytkowy ołtarz z XVII wieku.

10. Wieża ciśnień

Jedną z atrakcji Białej Piskiej jest wieża ciśnień, na której znajduje sie taras widokowy. Wieża została zbudowana w pierwszej połowie XX wieku.