Ciekawostki

15 najciekawych ciekawostek o Jamesie Bondzie

james bond
źródło: Rita Molnár / Wikipedia

James Bond, znany jako agent 007, to fikcyjna postać z powieści Iana Fleminga oraz bohater kultowych ekranizacji, w których w rolę agenta MI6 na przestrzeni lat wcieliło się wielu znakomitych aktorów. Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Prawdziwy James Bond, którego imię i nazwisko Ian Fleming nadał swojemu bohaterowi, był ornitologiem. Sam pisarz mieszkał na Jamajce i chętnie obserwował ptaki, a książka Bonda była jedną z jego ulubionych lektur, dlatego tak nazwał swojego agenta.

2. James Bond najchętniej grywał w grę hazardową nazywaną bakarat, a później również grą bondowską.

3. Kultowe słowa „My name is Bond. James Bond” po raz pierwszy padają w „Doktorze No”. Ta część serii ukazała się drukiem w 1958 roku, a w 1962 roku powstał film, w którym Bonda zagrał Sean Connery.

4. Na przestrzeni lat powstało już dwadzieścia pięć ekranizacji przygód Jamesa Bonda. Grali go George Lazenby, Sean Connery, Pierce Brosnan, Roger Moore, Daniel Craig i Timothy Dalton.

5. GoldenEye to nazwa jamajskiej posiadłości Iana Fleminga, a także nazwa jednej z części przygód agenta. W słynnej ekranizacji główna piosenka o tym samym tytule została zaśpiewana przez Tinę Turner.

6. W części pod tytułem „Żyje się tylko dwa razy” zginęło najwięcej osób. Tylko w tym jednym filmie filmowy Bond, którego zagrał Sean Connery, zabił dwadzieścia jeden osób, a w sumie w filmie zginęło 196 osób. Dwa zera w jego kryptonimie oznaczają zresztą licencję na zabijanie.

7. Pierwszym pistoletem, z jakiego korzystał James Boond, była Beretta 418. Kiedy jednak okazało się, że to słaba broń, autor powieści „wręczył” agentowi Walthera PPK.

8. W każdej części książki lub filmu pojawiały się obowiązkowo piękne kobiety. Agent był średnio o 13,5 roku starszy od każdej z nich.

9. Agent 007 kojarzony jest ze wspaniałymi samochodami, a przede wszystkim z pięknym Astonem Martinem, który pojawia się między innymi w „Casino Royale”, „Spectre” czy „GoldenEye”.

10. James Bond ma pochodzenie szkockie i szwajcarskie. Kiedy miał jedenaście lat, jego rodzice zginęli w trakcie wspinaczki w górach. Przyszłego agenta wychowywała ciotka.

11. Film „Świat to za mało” z 1999, w którym Bonda zagrał Pierce Brosnan, zarobił około 360 milionów dolarów.

12. Daniel Craig nie był początkowo uważany za dobry wybór na kolejnego Bonda. Wiele osób uważało, że nie jest wystarczająco przystojny, ale szybko okazało się, że stworzył jedną z najlepszych kreacji.

13. „Spectre” z Danielem Craigiem i Monicą Bellucci to jedyna film o brytyjskim szpiegu, w którym piękna kobieta nie jest od niego młodsza. Zagrana przez Monicę Bellucci piękność jest starsza od Jamesa Bonda o cztery lata.

14. Na przestrzeni lat Bong pijał różne alkohole, od mojito i black velvet po zwykłe piwo. Jednak najbardziej kojarzony jest z martini, które musiało być wstrząśnięte, ale nie zmieszane.

15. Akcja wszystkich filmów z agentem 007 rozgrywała się w aż trzydziestu ośmiu krajach na całym świecie.