Cane Corso – Charakterystyka, Opis, Żywienie i Cena
Choć psy będące przedstawicielami rasy Cane corso budzą niemały respekt, głównie z uwagi na muskularny wygląd, to tak naprawdę są przyjacielskie i zrównoważone. Gdy przetłumaczymy łacińskie „cane” oznaczające stróża, strażnika, opiekuna poznamy jedną z najbardziej rozwiniętych umiejętności tych psów – stróżowanie. Są oddane swojej ludzkiej rodzinie a do obcych podchodzą z dużą dozą nieufności. Doskonale sprawdzają się jako psy obronne.
Tryb życia
Cane corso italiano uwielbiają ruch i bez względu na to, czy żyją w domu z ogrodem, czy w bloku powinny mieć codzienną możliwość wybiegania się. Pies mieszkający w bloku powinien wychodzić 4-5 razy dziennie, natomiast taki, który ma swobodny dostęp do ogródka nie potrzebuje aż tylu wyjść. Pies ma dużą potrzebę gryzienia, dlatego zaleca się przygotowanie dla niego przeróżnych gryzaków.
Sierść i umaszczenie
Cane corso italiano posiada przylegającą do ciała, błyszczącą i krótką sierść z niewielką ilością podszerstka. Uznane we wzorcu umaszczenie to barwa czarna, szara łupkowa, szara grafitowa oraz jasno szara, płowa, pręgowana oraz czerwona jelenia. Przedstawiciele tej rasy mogą posiadać niewielką plamkę na klatce piersiowej.
Rozmiary i waga
Idealny przedstawiciel rasy Cane corso waży od 45 do 50 kg, suczki są nieco lżejsze – mieszczą się w przedziale 40 – 45 kg. Wzorcowa wysokość w kłębie dorosłego psa to 64 – 68 cm, z kolei wzorcowa wysokość w kłębie suki to 60 – 64 cm.
Charakter i zachowanie
Cane corso to pies, który przywiązuje się do człowieka, a zwłaszcza do jednej osoby, którą uważa za opiekuna. W stosunku do domowników jest bardzo łagodny, oddany, lub bawić się z dziećmi a jednocześnie jest bardzo nieufny w stosunku do obcych. Jest typem pieszczocha i wyjątkowo Źle znosi samotność – może wtedy zniszczyć meble lub przydomowy ogródek.
Choć wygląda na agresywnego, agresję przejawia tylko wtedy gdy zostanie zaatakowany on bądź w niebezpieczeństwie znajduje się jego ludzka rodzina.
Usposobienie, a szkolenie
Choć cane corso może na pierwszy rzut oka sprawiać wrażenie psa agresywnego, tak naprawdę jest to pieszczoch, który dość nieufnie podchodzi do obcych. Chętnie przestaje z człowiekiem, to inteligentna rasa, którą bez większych problemów można wyszkolić. W kontaktach z innymi psami może ujawnić się jego dominująca natura, dzieje się tak wtedy, gdy w okresie szczenięctwa pozbawiony był odpowiedniej socjalizacji. Bardzo ważne jest to, by podczas szkolenia stosować pozytywne wzmocnienia, np. dodatkowe nagrody, które w jeszcze większym stopniu zachęcą psa do współpracy z człowiekiem i wykonywania poleceń. Wykorzystywanie negatywnych wzmocnień, czyli np. agresji może bardzo źle wpłynąć na psa sprawiając, że stanie się on agresywny, nieufny i wycofany. Rasa cane corso nie jest wpisana do rejestru ras agresywnych, nie trzeba więc uzyskać zezwolenia, by zakupić psa tej rasy.
Ile żyje
Przedstawiciele rasy cane corso zdecydowanie nie należą do najbardziej długowiecznych psich ras. Przeciętna długość życia tych czworonogów to10-12 lat. Aby pies jak najdłużej cieszył się dobrą kondycją należy odpowiednio go pielęgnować, zapewnić zbilansowane posiłki, nie narażać na stres i pilnować wizyt u weterynarza. Warto jednak wspomnieć o tym, że jak wszystkie większe gatunki psów, również psy rasy cane corso są narażone na występowanie dysplazji stawów biodrowych, co dla tak aktywnych psów może być prawdziwą tragedią.
Jak dbać o jego zdrowie?
Między innymi poprzez zapewnienie szczepień ochronnych oraz regularne wizyty u weterynarza, który na bieżąco będzie monitorował stan zdrowia czworonoga i w porę zauważy ewentualne zagrożenia. Istotne jest również to, by do 30 minut od spożycia posiłku pies nie wykonywał żadnej aktywność fizycznej. Najlepiej więc, by w tym czasie właściciel odwrócił jego uwagę poprzez głaskanie bądź szczotkowanie. Dlaczego jest to tak ważne? Włoskie mastiffy, podobnie jak inne psy należące do dużych ras są szczególnie narażone na skręt żołądka. Powstrzymywanie się od aktywności zaraz po spożyciu posiłku oraz wydzielanie odpowiednich porcji żywnościowych ( kilka razy dziennie mniejsze porcje zamiast jedna duża) to działania mające na celu zapobieganie tej niebezpiecznej przypadłości. Cane corso potrzebuje codziennej dawki aktywności, powinien więc być zabierany na spacery przynajmniej raz-dwa dziennie. Ten pies to typ pieszczocha, najlepiej czuje się w bliskim towarzystwie człowieka.
Najczęstsze choroby
Jak każda rasa również cane corso italiano w sposób szczególny narażony jest na występowanie wielu chorób. Jak większości dużych psów grozi im dysplazja stawów biodrowych i łokciowych. Oprócz tego, osoby, które zdecydują się na zakup cane corso italiano muszą być świadomi, że czworonóg może cierpieć na dysplazję siatkówki, tak zwane cherry eye, entropium, ektropium. Innymi dolegliwościami, które mogą dać się we znaki są wypryski alergiczne skóry, uogólniona nużyca czy rozszerzenie żołądka. Bardzo niebezpiecznym schorzeniem, na które szczególnie narażone są psy tej rasy jest skręt żołądka. Aby mu zapobiegać, należy zadbać o to, by pies nie przejadał się ( zapewnienie większej ilości mniejszych posiłków) i dopilnować, by pies nie podejmował wzmożonej aktywności od razu po posiłku.
Cechy szczególne
Przedstawiciele rasy cane corso italiano mają opadające wargi, co skutkuje wzmożonym ślinieniem się, szczególnie wtedy, gdy poczują zapach jedzenia. To, co wyróżnia te psy to kolor oczu dopasowany do koloru umaszczenia.
Pielęgnacja
Wbrew temu, na co mógłby wskazywać jego wygląd, cane corso nie jest bardzo wymagającą rasą jeśli chodzi o pielęgnację. Podstawą pielęgnacji włoskiego mastiffa jest zapewnienie mu dobrze zbilansowanej diety bogatej w białko i suplementy wzmacniające stawy oraz zadbanie o codzienną porcję ruchu. Oprócz tego niezwykle ważne jest zapewnienie mu rozrywki intelektualnej. Nie potrzebuje zbyt częstych kąpieli. Rasa ta ma skłonność do występowania alergii, warto więc szczególną uwagę zwrócić na szampon stosowany podczas kąpieli. Powinien być on delikatny, by niepotrzebnie nie podrażniać skóry czworonoga. Bardzo ważne jest dokładne spłukanie szamponu. W razie zauważenia jakichkolwiek oznak alergii – należy skonsultować się z weterynarzem. Nie można również zapominać o regularnym dbaniu o uzębienie – tutaj do wyboru są dwie opcje. Szczotkowanie zębów, bądź zaproponowanie do zabawy gryzaków dentystycznych. Pazury włoskiego mastiffa powinny być przycinane co mniej więcej 3 tygodnie, chyba że są one ścierane podczas codziennej aktywności.
Jak szczotkować?
Sierść tego czworonoga jest przylegająca do ciała i krótka.Tak naprawdę wypada codziennie, choć wzmożone momenty jej wypadania przypadają na porę jesienną oraz wiosenną. Sierść cane corso nie wymaga jakichś szczególnych zabiegów. Należy ją niezbyt intensywnie szczotkować raz w tygodniu używając w tym celu gumowej bądź włosianej szczotki.
Alergicy
Pies codziennie gubi sierść, może być to problematyczne dla osób posiadających alergię.
Hodowla i szczeniaki
Rasa cane corso wiąż jest stosunkowo młoda i tak naprawdę w dalszym ciągu największą popularnością cieszy się w rodzinnych Włoszech. Jeżeli myślisz o kupnie psa tej razy najlepiej szukać hodowcy właśnie w tej części Europy – Włosi są prawdziwymi specjalistami jeśli chodzi o powyższą rasę. Zanim zdecydujesz się na zakup, nie bój się pytać i szukać informacji na temat konkretnej hodowli. Zwróć szczególną uwagę na to, czy hodowca odpowiada na Twoje pytania w sposób wyczerpujący, czy możesz zobaczyć szczeniaki, ich rodziców oraz warunki, jakie panują w hodowli. O co jeszcze warto zapytać hodowcę?
Jak sobie radzi w upały i mrozy
Cane corso niezbyt dobrze znosi zarówno upały, jak i mrozy, dlatego latem i zimą warto otoczyć go szczególną opieką. Jeżeli pies nie mieszka w domu razem z domownikami należy mu latem zapewnić dostęp do zacienionego miejsca, w którym pies mógłby odpocząć i nieco się ochłodzić. Należy również pamiętać o tym, że latem pies powinien mieć ciągły dostęp do świeżej wody. Zimą z kolei trzeba zapewnić pupilowi stały dostęp do miejsca, w którym będzie mógł się ogrzać. Jego sierść składa się z niewielkiej ilości podszerstka, dlatego cane corso marznie podczas mrozów. Warto więc zaproponować kilka krótszych spacerów zamiast jednego długiego. Psy można zaproponować również specjalne zimowe ubranko, jednak nie wszystkie psy zaakceptują ciągłe ubieranie i zdejmowanie ubranka. Gdy temperatura na zewnątrz jest ujemna, warto smarować poduszeczki łap kremem – zapobiegnie to ich pękaniu.
Dla kogo?
Psy należące do rasy cane corso zdecydowanie nie będą dla każdego. Choć są łatwe w pielęgnacji, od samego początku należy zadbać o ich odpowiednią socjalizację, zarówno z psami, jak i z ludźmi. W przeciwnym razie mogą ujawnić się ich niepożądane cechy charakteru, takie jak dominacja czy agresja w kontakcie z innymi psami. To psy, które potrzebują naprawdę dużo ruchu, zdecydowanie lepiej będą się czuły przy aktywnych właścicielach, którzy dostarczą czworonogom niezbędnej porcji ruchu. Pies bardzo lubi przebywać w towarzystwie ludzi, w przeciwnym wypadku szybko robi się osowiały. Nie decyduj się na zakup psa tej rasy jeśli dużo czasu spędzasz poza domem, bądź często wyjeżdżasz i nie masz w planach zabierać czworonoga ze sobą. Nuda i tęsknota za właścicielem mogą znaleźć ujście w zniszczeniu mebli bądź różnych przedmiotów znajdujących się w mieszkaniu.Choć teoretycznie pies dobrze będzie czuł się w mieszkaniu, o wiele szczęśliwszy będzie mając do dyspozycji ogród.
Jaką karmę wybrać?
Nie da się ukryć, że psom rasy cane corso dopisuje apetyt. Codzienną porcję żywieniową należy porcjować i podawać w 2-3 posiłkach w ciągu dnia. W hodowlach bardzo często te stróżujące psy dostają posiłki oparte o stosowanie modelu BARF, w skład których wchodzi między innymi surowe mięso, podroby, odrobina warzyw i owoców oraz oczywiście kości. Jeżeli chcesz karmić psa gotowymi mieszankami, nie ma różnicy czy zdecydujesz się na karmę suchą, czy mokrą, pod warunkiem, że będzie ona bogata w mięso. Bardzo ważne jest to, by karma zawierała również tłuszcz oraz glukozaminę i siarczan chodroityny, czyli dodatki wspierające pracę stawów.
Dzienna dawka karmy powinna być rozłożona na 3 posiłki – dzięki temu pies nie zje za dużo od razu, co stanowi prewencję przed skrętem żołądka, przypadłością co do której cane corso przejawia predyspozycje.
Minusy posiadania tego zwierzęcia w domu
Planując zakup psa rasy cane corso warto wziąć pod uwagę jego spory apetyt, a co za tym idzie – naprawdę spore miesięczne sumy wydawana na zakup karmy mokrej i suchej. Pewną niedogodnością może być to, że czworonogi wyjątkowo mocno się ślinią – może się to wiązać z koniecznością częstszego mycia podłóg oraz pozostawianiem śliny np. na kanapie itp.Psy tej rasy potrzebują towarzystwa człowieka i nie lubią zostawać same w domu. Pozostawione same sobie mogą wyładować swoją frustrację i niezadowolenie niszcząc meble. Jeżeli pies. ma zostać sam w domu koniecznie trzeba zapewnić mu rozrywkę i pochować w różnych zakamarkach gryzaki lub kilka psich smaczków.
Pochodzenie rasy
Pierwsze wzmianki o przodkach cane corso sięgają wiele wieków wstecz, kiedy to w starożytności koloseum służyło nie tylko jako miejsce walk gladiatorów, ale też jako arena do walk psów z dzikimi zwierzętami.Istniały dwa typy tych czworonogów – pierwszy przeznaczony do walk w cyrku oraz wykorzystywany w czasach wojny, oraz drugi, będący przodkiem dzisiejszego cane corso italiano – pies przeznaczony do pilnowania owiec. Psy te w dalszym ciągu cieszą się niezwykłą popularnością we Włoszech, a zwłaszcza w Apulii, Samnium czy Lukanii.
Historia rasy
Cane corso pochodzi z Półwyspu Apenińskiego i Sycylii. Choć historia przodków cane corso sięga starożytności, to rasa cane corso została uznana za samodzielną stosunkowo niedawno, bo w 1996 roku. Co ciekawe, psy przypominające bojowe molosy, zdecydowanie odbiegające od mastifa neapolitańskiego zostały opisane w prasie kynologicznej już w latach 50-tych, jednak artykuł nie zwrócił niczyjej uwagi. Ponownie rasą zainteresowano się w latach 70-tych. Pierwsza hodowla cane corso italiano powstała w 1978 roku.
W Polsce pierwszy przedstawiciel tej rasy pojawił się w 1996 roku. Dzisiaj jest to popularna w naszym kraju rasa psa, coraz częściej też jest on prezentowany na wystawach.
Ciekawostki
- przodkowie dzisiejszych czworonogów rasy cane corso walczyli z dzikimi zwierzętami na starożytnych arenach
- pracował jako pies pasterski
- wykorzystywano go jako psa myśliwskiego – polował na…borsuki oraz dziki
- psy należące do rasy cane corso posiadają opadające powieki, co wiąże się z pewnymi problemami. W okresie wzrostu gruczoł łzowy zwany gruczołem Hardera może rozwijać się zbyt szybko w stosunku do wzrostu całej głowy, co może skutkować wypadnięciem bądź stanem zapalnym gruczołu
- cane corso wyjątkowo nie lubi deszczu – podczas deszczowej pogody bardzo trudno zachęcić go do spaceru
- w XVIII wieku pracował jako pies policyjny i uczestniczył w ściganiu zbiegłych więźniów
Cena w 2023 roku
Ceny szczeniaków pochodzących z dobrych hodowli zarejestrowanych w ZKwP zaczynają się od 2500-3000 zł, najczęściej jednak zakup szczeniak rasy cane corso italiano to wydatek rzędu 3500 – 4500 zł. Cena jest wysoka, mamy za to pewność, że pies posiada zdrowych rodziców i pierwsze tygodnie życia spędził w odpowiednich warunkach. Nie warto oszczędzać na zakupie i decydować się na psa bez rodowodu. Może i jest tańszy, ale ryzyko wystąpienia u niego chorób jest o wiele wyższe. Warto wziąć pod uwagę koszt potencjalnych wizyt u weterynarza, z uwagi na spore rozmiary czworonoga mogą być one wysokie. Psy rasy cane corso potrzebują również sporej dziennej dawki karmy – jej miesięczny koszt może oscylować w okolicy nawet do kilkuset złotych.