Polska

10 faktów i ciekawostek o Świeradowie-Zdroju

Świeradów-Zdrój zimą

Świeradów-Zdrój leży w powiecie lubańskim i jest typową miejscowością wypoczynkową o charakterze uzdrowiskowym, w której nie brakuje malowniczych krajobrazów, możliwości aktywnego wypoczynku i rozmaitych atrakcji. Oto kilka ciekawostek na temat miejscowości.

1. Wody mineralne

Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z XVI wieku i również w tym samym wieku niemiecki lekarz wspominał o odkrytych w tym miejscu wodach mineralnych.

2. Dom zdrojowy

W 1795 roku wybudowano na terenie miasta pierwszy dom zdrojowy, gdzie stosowano kąpiele w wywarze z kory świerku. Dziś na terenie miasta leczy się choroby reumatyczne i inne dolegliwości za pomocą wód radonowych i mineralnych.

3. Underground Tourist Trail

Underground Tourist Trail to podziemna trasa turystyczna, którą można zobaczyć w kopalni św. Jana. Na trasie można podziwiać stare wyrobiska eksploatacyjne, które są w bardzo dobrym stanie.

4. Pracownia piernikowa

W mieście znajduje się pracownia piernikowa Isabell, gdzie można wziąć udział w warsztatach tworzenia pierników oraz kupić gotowe ciastka. Na miejscu znajduje się niewielkie muzeum, gdzie wystawione są prace piernikowe z XIX i XX wieku.

5. Źródło doktora

Źródło doktora Adama zawdzięcza swoją nazwę lekarzowi, który był kiedyś znany w Świeradowie-Zdroju. Woda spływa w nim do drewnianej rynny i można się jej napić na miejscu.

6. Muzeum Zdrojowe

W podziemiach Domu Zdrojowego znajduje się Muzeum Zdrojowe, w którym można poznać metody wydobycia wody na przestrzeni stuleci, a także poznać historię całego uzdrowiska.

7. Stog Izerski

Najpopularniejszym schroniskiem w Świeradowie-Zdroju jest Stog Izerski, który powstał w 1924. Już w okresie dwudziestolecia międzywojennego przyciągał kuracjuszy. Stanowi również wspaniały punkt widokowy na część Karkonoszy i panoramę miasta.

8. Izerski Park Ciemnego Nieba

Izerski Park Ciemnego Nieba to jedna z nielicznych tego typu atrakcji na skalę całego kraju. W parku panuje oszczędne oświetlenie, a brak metropolii w pobliżu powoduje, że w letnie noce można tutaj podziwiać wyjątkowo rozgwieżdżone niebo.

9. Czarci Młyn

Czarci Młyn w Świeradowie-Zdroju to miejsce, w którym można się zapoznać z urządzeniami młyńskimi z drugiej połowy XIX wieku, a także zobaczyć doskonałą replikę wodnego koła, której średnica ma aż sześć metrów.

10. Fontanna Żabki

W centrum Parku Zdrojowego znajduje się Fontanna Żabki, w której narożnikach znajdują się figury przedstawiające cztery żaby. Jest to jedno z miejsc, w którym warto zatrzymać się na dłużej podczas spaceru, aby odpocząć w wyjątkowo atrakcyjnych okolicznościach.