Polska

Co warto zobaczyć w Kudowie-Zdroju w jeden dzień

https://unsplash.com/photos/ZLf4ls1REuw

1. Park zdrojowy

Niezaprzeczalną atrakcją Kudowy-Zdrój jest ogromny i niezwykle piękny park zdrojowy, które powstanie datuje się na XVIII wiek. Miejsce powstało w tym miejscu ze względu na źródła mineralne znajdujące się tuż u podnóża góry i bardzo szybko stało się ulubionym miejscem kuracjuszy pragnących jak najszybciej dojść do zdrowia. Park zdrojowy posiada ogromną wartość nie tylko ze względu na zdrowotne właściwości, ale również ze względu na historię i malowniczość miejsca. Na terenie obiektu znajduje się Pijalnia Wód Mineralnych oraz wspaniała Sala Koncertowa. Nieopodal można podziwiać budynek, który obecnie pełni funkcję sanatorium, choć powstał w drugiej połowie XVIII wieku i jest nie lada gratką dla pasjonatów architektury z minionych czasów. Kilka kroków dalej można podziwiać Sanatorium Polonia, które obecnie pełni rolę Teatru Zdrojowego im. Stanisława Moniuszki. W parku regularnie odbywają się ciekawe imprezy. Warto również zwrócić uwagę na zróżnicowaną roślinność na terenie parku, w której nie brakuje palm, kaktusów i innych egzotycznych drzew.

2. Kaplica Czaszek

To kolejne miejsce, które warto odwiedzić, przebywając w Kudowie-Zdroju. W pewien sposób przypomina neapolitańską kaplicę Fontanelle, która jednak powstała w naturalnej jaskini i była jedyną opcją na masowe groby w czasach wielkiej zarazy. Kaplica Czaszek w Kudowie-Zdroju również pełniła rolę masowego grobu. To właśnie tutaj pochowano poległych w bitwach XVIII wieku oraz ofiary chorób zakaźnych. Czaszki i inne elementy szkieletów ludzkich wypełniają całą kaplicę od posadzki aż po sufit, a trzeba zaznaczyć, że to nie cała znaleziona zawartość. Pod kaplicą, w podziemiach niegdyś znajdowało się znacznie więcej szczątków. Do kaplicy wybrano jednak te, które przetrwały i zachowały się w najlepszym stanie. Ciekawostką jest, że co roku 14 sierpnia dokładnie o północy odprawia się w tym miejscu mszę w intencji wszystkich zmarłych i poległych.

3. Szlak Ginących Zawodów

Nieopodal kaplicy znajduje się słynny Szlak Ginących Zawodów. To wyjątkowa trasa, podczas której będzie można bliżej zapoznać się z zawodami, które znajdują się w dosyć trudnym położeniu w obecnych czasach. Niektóre z nich przetrwały w zmodyfikowanej i zmodernizowanej formie, inne należą już do przeszłości. Będzie można dokładnie przyjrzeć się temu, jak pierwotnie wyglądało i na czym polegało garncarstwo, kowalstwo czy tkactwo.

4. Ranczo Montana

Dosyć dużym zainteresowaniem, które jest w pełni uzasadnione, jest Ranczo Montana w Kudowie-Zdroju. To wyjątkowe miejsce łączy w sobie pasję do aktywnego wypoczynku na łonie natury oraz pasję do jeździectwa. W tym cudownym ośrodku będzie można od podstaw nauczyć się jazdy konno, by następnie wyruszyć w cudowną trasę na ulubionym zwierzęciu. Opiekunowie ośrodka bardzo dużą wagę przywiązują do tego, aby od samego początku uczyć gości relacji z koniem, a przede wszystkim szacunku i pokory wobec tych wspaniałych zwierząt. Z pewnością można tutaj spędzić fantastyczny czas i sporo dowiedzieć się o jeździectwie.

5. Dolina Sportów Zimowych

Kudowa-Zdrój to miejsce, w którym atrakcji nie zabraknie nawet w sezonie zimowym. Do dyspozycji turystów oddano fantastyczną Dolinę Sportów Zimowych, gdzie będzie można do woli cieszyć się zimową aktywnością fizyczną. W Dolinie znajduje się wyciąg narciarski o długości 200 m oraz nieco mniejszy o długości 100 m. Oba są gwarancją satysfakcjonującej zabawy. Naturalnie, nie trzeba przyjeżdżać z własnym wyposażeniem. Na miejscu funkcjonuje wypożyczalnia.

6. Skansen w Pstrążnej

To miejsce dla entuzjastów spokojnego wypoczynku, w którym nie brak edukacyjnych elementów. To niewielki obiekt, w którym znajduje się raptem kilka budynków sprowadzanych z Kotliny Kłodzkiej. Godne uwagi jest jednak bogate wyposażenie każdej z chat i możliwość podejrzenia, jak kiedyś funkcjonowano na co dzień.

7. Park Wodny

Wiele osób w przypadku niepogody decyduje się na Park Wodny, który faktycznie może być jedynym rozsądnym rozwiązaniem w deszczowy dzień. Park na szczęście ma sporo do zaoferowania i z pewnością może stanowić nie lada atrakcję dla całej rodziny. Osoby lubujące się w nieco spokojniejszym wypoczynku będą mogły spędzić miło czas w jacuzzi.

8. Kotlina Kłodzka

Warto udać się w pobliską Kotlinę Kłodzką. Ta malownicza kraina geograficzna może zachwycić najbardziej wymagających turystów. Warto w te rejony wybrać się z naładowanym aparatem fotograficznym. Zróżnicowana rzeźba terenu sprawia, że miejsce jest wyjątkowo atrakcyjne i z pewnością umożliwia turystom przebywanie w pobliżu natury w jej najlepszym wydaniu.

9. Park Linowy

To jedna z tych atrakcji, którą najczęściej przypisuje się najmłodszym uczestnikom wycieczki. To jednak doskonały sposób na wspólne rodzinne chwile i ciekawa alternatywa dla osób uwielbiających aktywnie wypoczywać.

10. Św. Bartłomiej

Miłośnicy zabytków z pewnością powinni zobaczyć św. Bartłomieja, który pochodzi jeszcze z XIV wieku. To wyjątkowa budowla, która kryje w sobie mnóstwo historycznych ciekawostek.