10 najważniejszych atrakcji w Ciechocinku i okolicach

Miasto położone w województwie kujawsko – pomorskim, na Kujawach, leży na lewym brzegu rzeki Wisły i jest niewielkim miasteczkiem liczące sobie jedynie ponad 13 tysięcy mieszkańców. Pierwsze wzmianki dotyczące terenów należących do miasta pochodzą z XIV wieku, a samo miasteczko otrzymało prawa miejskie w 1916 roku. Uważane za z najpopularniejszych miast uzdrowiskowych w Polsce. Oto najciekawsze atrakcje turystyczne w Ciechocinku i okolicach.

Tężnie

Tężnie

Największa atrakcja Ciechocinka, bez wątpienia unikatowy zabytek w skali całej Europy. W Ciechocinku wzniesione zostały trzy takie tężnie w formie podków. Wszystkie trzy górują nad miastem i, pomimo że tężnie są już zabytkowe, to wciąż pełnią swoje funkcje z najstarszych czasów. Zostały zbudowane z funduszy przekazanych przez Stanisława Staszica. Pierwsza z tężni powstała w roku 1827 i jej długość wynosi sporo ponad 650 metrów. Dalej w kolejnym roku, w 1828 powstała druga tężnia, tym razem już o proporcjach zaskakujących długością. Jej powierzchnia to, aż 724 metry. Ostatnią zbudowaną tężnia jest dla odmiany ta najkrótsza, jej długość to 366 metrów i zbudowano ją, aż 31 lat po drugiej tężni, czyli w roku 1859. Każda tężnia ma minimum wysokość 16 metrów, a ich długość wynosi prawie 2 kilometry, a dokładniej 1741 metrów. Dodatkowych elementem zdrowotnych parametrów w tym miejscu jest możliwość oddychania czystym, unikalnym, solankowym powietrzem, ponieważ promienie słoneczne powodują, że tlen z powietrza wokół tężni zmienia się w ozon. Powietrze w tym miejscu nasyca się kropelkami solanki, co sprawia, że faktycznie podobne jest do morskiego. Tężnie są ułożone tak, żeby cały kompleks był prostopadły do przeważających na tym obszarze kierunków wiatrów. Podniesiono tym sposobem efektywność i wydajność całego procesu. Podstawową funkcją tężni jest stężanie solanki spływającej powoli przez tarninę, która paruje i podnosi stężenie z blisko 5, 5% o parokrotność, nawet do 27%. Dzięki tym procesom tężnie są tak niezwykle korzystne dla osób borykających się z problemami z ciśnieniem tętniczym lub drogami oddechowymi. Jest to bez wątpienia obowiązkowe miejsce do odwiedzenia, dla ludzi tego typu. Głównie ze względu na możliwości, chociażby krótkotrwałej ulgi.

Warzelnia soli

Właśnie tam trafia woda solankowa dostarczona rurociągami z tężni. Z tej wody produkuje się sól różnych rodzajów – warzoną, ługową, ług i mazie lecznicze. Ma tam miejsce również muzeum, w którym można podziwiać ekspozycje związane nie tylko z solankami oraz warzelnictwem, ale również takie dotyczące historii ciechocińskiego uzdrowiska.

Fontanna Grzybek

Na terenie miasta możemy odnaleźć fontannę o wdzięcznej nazwie Grzybek. Tryskająca z niej woda solankowa pochodzi z głębokości aż 420 metrów. Powstała w 1926 roku fontanna jest aktualnie jednym z symboli Ciechocinka i zawsze można przy niej znaleźć tłumy mieszkańców, kuracjuszy i turystów spacerujących wokół niej.

Pałacyk Dyrekcji

Pierwszy element tej listy to Pałacyk dyrekcji uzdrowiska, czyli dom mieszkalny dyrektora zakładu uzdrowiskowego. Jest to charakterystyczny budynek z pięknymi kolumnami jońskimi i bogato zdobionym dachem, powstały w roku 1910.

Łazienki: 1910

Łazienkami Główne, czyli najstarszy zakład przyrodoleczniczy w mieście i w Polsce zbudowany w 1849 roku. Mieści się tutaj niewielka wystawa i można skorzystać z usług typowych dla niegdysiejszego uzdrowiska.

SPA w Ciechocinku

Atrakcją innych Łazienek jest to, że mieszczą w swoich murach SPA. Piękny budynek w stylu romańskim zbudowany w 1912 roku przez absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu umożliwia pasywny wypoczynek, dla tych którzy potrzebują chwili wytchnienia. W budynku znajduje się wiele pomieszczeń, można na własnej skórze odczuć wręcz uzdrawiającą moc różnych zabiegów prozdrowotnych, od kąpieli w wodach borowinowych, po kąpiele solankowe.

Łazienki

Ze względu na szczególny rys architektury Łazienki nr 4 to bez wątpienia najciekawsza budowla w całym mieście. Został wybudowany w neobarokowym stylu we wczesnych latach XX wieku i jest bardzo bogato zdobiona. Ogromne wrażenie robi wnętrze, w którym znajdziemy kunsztowne antresole, ornamentowane balustrady i barwne malowidła.

Pijalnia Wód Mineralnych

Znajdująca się w Parku Zdrojowym w budynku z roku 1882, mieści w sobie aparaturę solankową, w której wykorzystuje się bijące źródło wody solankowej. Jest to bardzo popularne źródło nazywane przez mieszkańców Krystynką. Sam budynek, w którym jest pijalnia, potrafi zrobić wrażenie. Zbudowany w stylu szwajcarskim z bogatymi ozdobami. Jest to bardzo ciekawa atrakcja na mapie miasta.

Cerkiew Prawosławna w Ciechocinku

Obiekt sakralny pod wezwaniem Św. Michała Archanioła, będący unikatowy, drewnianym budynkiem. Przez swoje walory architektoniczne wyróżnia się na tych terenach i jest to jeden z najciekawszych obiektów w Ciechocinku. Zbudowana w 1894 roku z polecenia wojska rosyjskiego w celu pokrzepienia serc żołnierzy. Dzisiaj jest to normalna świątynia, w której regularnie odbywają się nabożeństwa.

4.4/5 - (liczba ocen: 18)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.