Polska

27 ciekawostek o Świnoujściu

plaża w Świnoujściu

Świnoujście jest miastem położonym nad cieśniną Świną oraz nad Morzem Bałtyckim. Jest najbardziej wysuniętym na północny zachód miastem Polski. Świnoujście cieszy się dużym zainteresowaniem turystów, wczasowiczów oraz kuracjuszy, którzy bardzo często i licznie odwiedzają Świnoujście.

1. Jest to jedyne w Polsce miasto położone na 3 dużych wyspach: Uznam, Wolin, Karsibór oraz na kilkudziesięciu (dokładnie 44) mniejszych wysepkach.

2. Miasto liczy 41 516 mieszkańców (dane z grudnia 2011 roku).

3. Granice miasta obejmują obszar 197, 24 kilometrów kwadratowych. 91, 23 to powierzchnia lądowa, a aż 106 kilometrów kwadratowych to powierzchnia wód.

4. Najliczniej zamieszkałą wyspą Świnoujścia jest Uznam (37 512 mieszkańców), na drugim miejscu plasuje się Wolin (4317 mieszkańców), a podium zamyka Karsibor (703 mieszkańców).

5. Najszersza plaża w Polsce znajduje się w Świnoujściu i mierzy szerokość aż 200 metrów.

6. Świnoujście leży w strefie klimatu umiarkowanego, który ma charakter wybitnie przejściowy.

7. Pierwsze oznaki osadnictwa ludzi na terenie Świnoujścia wskazują na 5 000 lat temu, co potwierdziły liczne znaleziska archeologiczne. Najstarsze znane wzmianki dotyczące tych okolic sięgają XII wieku.

8. Nazwę miejscowości napisano w 1182 roku, jako Szwie. Jest to nazwa miejscowa.

9. Bardzo ciekawa jest etymologia nazwy Świnoujście, ponieważ nazwa miasta powstała z połączenia dwóch członów. Świna łączy się z Bałtykiem i ma ona charakter ujścia rzeki. Stąd też wzięła się nazwa Świnoujście.

10. W latach 1185-1227 Świnoujście razem z całym Pomorzem Zachodnim było lennem Duńskim.

11. Szwecja sprzedała wyspę Wolin i Uznam Prusom za kwotę 10 milionów talarów w złocie.

12. Oficjalne praw miejsce Świnoujście otrzymało bardzo późno, ponieważ dopiero w roku 1765 przez Fryderyka Wielkiego.

13. Port w Świnoujściu powstał pod koniec XIX wieku, a pod koniec wieku miasto uzyskało połączenie kolejowe z Berlinem.

14. W 1854 rozpoczęła się budowa najwyższej wówczas latarni morskiej. Uruchomiona została już w grudniu 1857 roku.

15. Świnoujście jest miastem uzdrowiskowym. Wszystko zaczęło się w roku 1824, kiedy to Świnoujście stało się oficjalnie kurortem. W roku 1895 po odkryciu solanki i borowiny status miasta zmienił się na uzdrowisko.

16. Podczas II wojny światowej w Świnoujściu funkcjonowała mała stocznia, baza zaopatrzenia floty wojennej oraz port przeładunkowy. Obsługiwała głównie okręty podwodne i kutry. Miasto i port zostały mocno zniszczone podczas nalotów aliantów, które odbyły się 12 marca i 16 kwietnia 1945 roku. Liczba ofiar była bardzo duża i przekroczyła ponad 23 tysiące.

17. Po II wojnie światowej, na mocy układu poczdamskiego, Świnoujście stało się najbardziej wysuniętym na zachód polskim portem.

18. W kościele pod wezwaniem Chrystusa Króla znajdują się stare, zabytkowe organy. Cyklicznie odbywają się tutaj Świnoujskie Wieczory Organowe. Koncerty organizowane są od połowy maja, do połowy września w sobotnie wieczory.

19. W Świnoujściu znajduje się pomnik, który poświęcony jest wszystkim tym, którzy nie wrócili z morza.

20. Świnoujście może poszczycić się wyjątkowym parkiem zdrojowym. Założony on został w latach 1826-1827. Ma powierzchnię 40 ha i mieszczą się w nim rzadkie okazy drzew śródziemnomorskich. Park ma aż 17 kilometrów ścieżek i alejek.

21. W mieście znajdują się 3 dość duże centra handlowe oraz 2 pasaże handlowe.

22. Świnoujście dzieli od Berlina 160 kilometrów, od Danii 150 kilometrów, a wybrzeże Szwecji oddzielone jest od miasta o 175 kilometrów.

23. Ze Świnoujścia regularnie kursuje prom, który płynie do Szwecji.

24. Jeśli chodzi o porty lotnicze, to w odległości ok. 70 kilometrów od miasta znajduje się port lotniczy Szczecin-Goleniów, który obsługuje całoroczne połączenia do wielu europejskich miast. Co ciekawe, o wiele bliżej znajduje się niemiecki port lotniczy Heringsdorf, który oddzielony jest od Świnoujścia o 13 kilometrów.

25. W Świnoujściu znajduje się słynne na całą Polskę uzdrowisko w którym można uzyskać leczenie w takich dolegliwościach i kierunkach medycznych jak choroby układu nerwowego, choroby ortopedyczno-urazowe, choroby reumatologiczne, choroby górnych oraz dolnych dróg oddechowych, choroby kardiologiczne i nadciśnienie, choroby endokrynologiczne, choroby skóry, a także otyłość.

26. Na terenie miasta usytuowanych jest 15 zakładów lecznictwa uzdrowiskowego.

27. Na wyspie Wolin znajduje się skansen wikingów i Słowian. W miejscu tym została odtworzona nadmorska wioska z czasów wczesnego średniowiecza. Co roku odbywa się tutaj festiwal słowian i wikingów, który ściąga w to miejsce tysiące osób. Rekonstruktorzy historyczni z całej Europy przyjeżdżają do skansenu, by odtwarzać historię, toczyć widowiskowe bitwy, a także kultywować historyczne kowalstwo oraz rzemiosło. Festiwal ten organizowany jest od lat i ściąga co roku wiele turystów. Odbywa się on na przełomie w okresie letnim, ale przygotowania do niego trwają całe miesiące.