Ciekawostki

Suszarka kondensacyjna z funkcją pary – jaką wybrać? Podpowiadamy!

Młoda kobieta wyjmująca pranie z pralki w domu

Korzystanie z suszarki do prania niesie ze sobą wiele korzyści. Zwłaszcza zimą to racjonalny wybór – stosy prania rosną, a trudno wysuszyć je na rozkładanej suszarce pokojowej. Wtedy z pomocą przychodzi suszarka kondensacyjna! Na jaką się zdecydować? Dobrze uważnie przyjrzeć się modelom z funkcją pary. Znacznie usprawni to dbanie o to, by wszyscy domownicy zawsze mieli ulubione ubrania – wyprane, suche i pod ręką, gotowe do założenia!

Jak działa suszarka kondensacyjna?

Praktycznie każdy model na rynku to suszarka kondensacyjna. Co to właściwie znaczy? Zacznijmy od wyjaśnienia zjawiska kondensacji. To nic innego, jak po prostu zmiana stanu skupienia – z formy gazowej na ciekłą. W kontekście suszarki chodzi o zamianę pary w wodę, która jest następnie odprowadzana odpowiednią rurą. Kiedyś można było jeszcze spotkać suszarki ewakuacyjne lub wentylacyjne – trzeba je było podłączyć do systemu wentylacyjnego, by mogły odprowadzać wilgotne powietrze. Nic dziwnego, że lepiej sprawdziły się suszarki kondensacyjne – są nie tylko bardziej energooszczędne, ale również prostsze w montażu.

Warto przyjrzeć się teraz funkcji pary. Co to jest i do czego służy? To coraz częściej pojawiające się rozwiązanie w suszarkach do prania, którego celem jest zniwelowanie istotnego minusu korzystania z tego urządzenia: zagnieceń na odzieży. Program parowy sprawia, że ubrania, które wyjmujemy z suszarki nie są tak pogniecione, jak zwykle. Pozwala to znacznie oszczędzić czas – zwłaszcza wtedy, gdy nie przepadamy za regularnym prasowaniem. Ubrania z suszarki mogą powędrować więc prosto do szafy, bez spędzania godzin przy żelazku.

Funkcja pary – dlaczego warto?

Program parowy potrafi pomaga pozbyć się zagnieceń ubrań. To również szansa na szybkie odświeżenie odzieży i pozbycie się nieprzyjemnych zapachów. Z programu możemy skorzystać także wtedy, gdy ubrania nie wymagają wysuszenia. Na rynku są dostępne również urządzenia, które automatycznie wykrywają rodzaj załadunku i jeśli czujniki wychwycą, że jest on wilgotny, najpierw włączone będzie suszenie, a dopiero później – program parowy.

Funkcja pary w suszarce na ubrania pozwala zawsze świeżą garderobę – gotową do założenia. Nic więc dziwnego, że to rozwiązanie, które idealnie sprawdzi się dla osób:

  • na co dzień korzystających z dress code w pracy;
  • robiących często pranie;
  • mających niewiele czasu;
  • pracujących w miejscach, w których nietrudno o intensywne zapachy;
  • dużo podróżujących;
  • których garderoba stworzona jest w sposób kapsułowy.

Suszarka kondensacyjna z funkcją pary to prosty sposób na to, by mieć ubrania gotowe do założenia zawsze pod ręką.

Jak wybrać suszarkę z funkcją pary?

Na rynku znajdziemy wiele suszarek kondensacyjnych od czołowych producentów. Funkcje pary nie jest jednak jeszcze rozpowszechnioną opcją. Czy jest w czym wybierać? Sprzęty z programem parowym znajdziemy w ofercie takich marek, jak Beko lub Electrolux. Samsung oraz LG idą jeszcze dalej, tworząc szafy odświeżające ubrania. To sprzęt, który w niczym nie przypomina tradycyjnej suszarki, lecz elegancki mebel – dlatego śmiało można umieścić go w dowolnym miejscu domu. Tutaj również za pozbycie się nawet uporczywych zagnieceń odpowiada odpowiednie operowanie wyrzutami pary wodnej.

Czy warto zainwestować w suszarkę kondensacyjną z funkcją pary? Nie jest to tanie rozwiązanie – najniższa cena sprzętu tego rodzaju oscyluje wokół 3000 zł, wspomniane szafy są zaś ponad dwa razy droższe. Urządzenie pozwoli zaoszczędzić jednak sporo czasu, więc można to potraktować jako inwestycję, która szybko się zwróci!

Suszarki w sklepie MediaMarkt to pojemna kategoria – znajdziemy tam zarówno modele z funkcją pary, jak również bardziej podstawowe, budżetowe sprzęty, które ułatwią zadbanie o garderobę na co dzień.