Ciekawostki

Ciekawostki dla dzieci o Bobrach

bóbr

Ze względu na unikalną zdolność do manipulowania krajobrazem w celu stworzenia odpowiedniego siedliska, bobry mogą rozwijać się w różnych środowiskach. Poznajcie ciekawostki o bobrach które przygotowaliśmy specjalnie dla dzieci.

1. Bóbr stał się oficjalnym godłem Kanady w 1975 r. w uznaniu znaczenia handlu futrami.

2. Bobry są wegetarianami z silnymi preferencjami dla poszczególnych odmian drzew i roślin drzewiastych. Żywią się liśćmi, gałązkami i wewnętrzną korą drzew. Ich ulubionymi drzewami są topola i odmiany liściaste.

3. Istnieje bóbr europejski lub euroazjatycki oraz bóbr północnoamerykański.

4. Przednie zęby bobrów są pomarańczowe i to nie tylko dlatego, że mają kipeską higienę jamy ustnej. Aby gryźć przez pnie drzew, potrzebują bardzo mocnych zębów. Na szczęście ich szkliwo zębów zawiera żelazo, co czyni je niezwykle mocnymi, ostrymi i pomarańczowymi.

5. Bobry są zwierzętami nocnymi. Każdej nocy przez około 12 godzin bobry są zajęte budową i utrzymaniem swojego siedliska.

6. Bobry mają jasne membrany nad oczami, które pomagają im widzieć pod wodą. Działają jak gogle.

7. Rodziny bobrowe mają charakter terytorialny i bronią się przed innymi rodzinami.

8. Ogony są jedną z cech charakterystycznych bobrów. Są szerokie i płaskie.

9. Chociaż nie hibernują, bobry mają tendencję do nieco mniejszej aktywności w mroźnych zimach.

10. Bobry są drugim największym gryzoniem na świecie po kapibarze.

11. Najdłuższa na świecie tama bobrowa znajduje się w Parku Narodowym Alberta’s Wood Buffalo i mierzy 850 metrów. Długość zapory wynosi zazwyczaj około 100 metrów.

12. Bobry tworzą monogamiczne pary i zazwyczaj żyją w grupach rodzinnych do 8 spokrewnionych zwierząt.

13. Zwierzęta te pokonują duże odległości od swoich domów w poszukiwaniu pożywienia. Jeśli znajdą dobre źródło, budują kanały do źródła pożywienia.

14. Bobry są romantykami albo przynajmniej są monogamiczne. Zapory są zazwyczaj zakładane przez młodego samca szukającego miłości lub przez nową parę na całe życie.

15. Duże przednie zęby bobra nigdy nie przestają rosnąć. Ciągłe gryzienie drewna przez bobry pomaga powstrzymać ich zęby przed zbyt dużym wzrostem.

16. Bóbr od dawna jest zwierzęciem ważnym dla Pierwszych Narodów w Ameryce Północnej, a jego skóry stanowiły podstawę handlu z europejskimi osadnikami od lat 30. ubiegłego wieku.

17. Bobry są generalnie korzystne dla środowiska. Przyczyniają się one do tworzenia siedlisk dla wielu organizmów wodnych, utrzymania krążenia wody na odpowiednim poziomie oraz kontrolowania wody i erozji, a wszystko to poprzez budowę zapór.