Polska

10 Najlepszych Atrakcji w Supraślu

Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Jana Teologa | Fot. Andrzej Miecznik / Wikipedia

Supraśl to miasto w województwie podlaskim w powiecie białostockim nad rzeką Supraślą w Puszczy Knyszyńskiej. Zwany Perłą Podlasia otrzymał status uzdrowiska. Posiada Moc atrakcji dla osób zmęczonych wielkim miastem. Oto one:

1. Muzeum Ikon

Muzeum Ikon. Najliczniej odwiedzana placówka w regionie. Aura tajemniczej prawosławnej duchowości potęgowana mistycznym śpiewem z liturgii prawosławnej. W przyciemnionych pomieszczeniach zbiory przepięknych ikon i krzyży.

Przewodnik opowiada o arkanach sztuki tworzenia ikon i omawia ich symbolikę. Niezapomniane przeżycie.

2. Monaster

Monaster czyli prawosławny klasztor męski z XV i XVI wieku. W obiekcie obronna cerkiew Zwiastowania NMP na dziedzińcu założenia klasztornego, brama-dzwonnica z 1752 roku, zabudowania klasztorne z okresu baroku. Udostępnione do zwiedzania. Budowla wyjątkowa.

3. Perełki architektury

Perełki architektury, które obejrzymy spacerując po Supraślu: Stara Poczta z przepięknym łamanym dachem, Dom Ludowy, domy tkaczy i uliczki żydowskie. Nostalgiczny spacer uspokaja i odpręża.

4. Kuchnia lokalna

Kuchnia lokalna pielęgnowana od wieków. W gospodach i restauracjach serwowane potrawy kuchni podlaskiej jak: kiszka i babka ziemniaczana, pierogi z różnymi nadzieniami, placki ziemniaczane, kwas chlebowy czy podpiwek.

5. Mistrzostwa Świata w Pieczeniu Kiszki i Babki ziemniaczanej

Coroczne Mistrzostwa Świata w Pieczeniu Kiszki i Babki ziemniaczanej. Impreza jedyna w swoim rodzaju, nie można jej przegapić, bo to jedyna taka impreza w Polsce.

6. Dom Ogrodnika

Dom Ogrodnika, zbudowany w XVIII w. dla ogrodników pracujących w ogrodach monasteru. Drewniany o konstrukcji zrębowej na otynkowanej podmurówce, dach pokryty gontem. Bardzo ciekawy obiekt.

7. Park Krajobrazowy

Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej to kolejna atrakcja. Całkowita powierzchnia parku to około 126702 hektarów. A w nim zespoły leśne, obszary źródliskowe, doliny rzeczne, morenowe pagórki, zagłębia wytopiskowe i szlaki edukacyjne. Miejsce ciszy i spokoju oraz wspaniałego klimatu.

8. Uzdrowisko

Uzdrowisko w środku puszczy. Status uzdrowiska zawdzięcza Supraśl borowinom oraz sosnowym olejkom eterycznym. Już sam pobyt w tym miejscu leczy choroby układu oddechowego. Dlatego obowiązkowo trzeba codziennie korzystać z uzdrawiających spacerów.

9. Bulwary Wiktora Wołkowa

Bulwary Wiktora Wołkowa położone wzdłuż rzeki Supraśl. Latem możliwość kąpieli i próby sił na boisku lub w siłowni. Chwila oddechu po zwiedzaniu okolic puszczy.

10. Miejsca znane z filmów

Miejsca znane z filmów: „ U Pana Boga za piecem” i serialu „Blondynka. Komisariat, dom komendanta, uliczki i zabudowania. Konieczny aparat fotograficzny. Atrakcja dla miłośników filmów.