Polska

15 Najlepszych Muzeów w Gdańsku, które warto odwiedzić

Gdańsk to perła polskiego Bałtyku, która co roku przyciąga ogromne rzesze turystów. Największa ich ilość notowana jest w okresie letnim, kiedy to na przełomie lipca i sierpnia odbywa się coroczny Jarmark Dominikański. Od prawie 800 lat jest czasem, kiedy spotykają się osoby z różnych zakątków świata. Niezależnie od tego, kiedy ktoś przyjedzie do Gdańska, nie można zapomnieć o tym, że na wszystkich czekają tutaj piękne muzea. Oto lista 15 placówek, wobec których nie można przejść obojętnie.

1. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Muzeum II Wojny Światowej

Nowoczesna placówka, która zaprasza do siebie już od 2017 roku. Mówi się, że jest to dobra lekcja edukacyjna dla młodych ludzi. Skorzystają także na odwiedzinach osoby dorosłe, jakie mogą przekonać się, że spojrzenie na to, co działo się w latach 1939-1945 może być nieco inne. Tym bardziej że w placówce położono ogromny nacisk na to, aby toczące się walki pokazać z perspektywy zwykłych ludzi, ale także polityków. Często można spotkać się tu z wypowiedziami ludzi, którzy w wojnę zaangażowani byli w sposób bezpośredni. Całość zlokalizowana została w bliskiej okolicy Westerplatte – miejsca, które zostało zaatakowane jako pierwsze. Co ciekawe, najważniejsze miejsce w tej ogromnej placówce, znajduje się aż 14 metrów pod ziemią. Tego muzeum nie można pominąć. Całość zajmuje ponad 5 tysięcy metrów kwadratowych.

Adres: plac Władysława Bartoszewskiego 1, Gdańsk

Telefon: 58 760 09 60

2. Europejskie Centrum Solidarności

Europejskie Centrum Solidarności i Wydział Zabaw

Miejsce, które znajduje się bardzo blisko centrum miasta, gdzie bez trudu będzie można dotrzeć na piechotę lub autem/komunikacją miejską. Kolejna, nowoczesna placówka, która nawiązuje do historycznej działalności Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Jeżeli komuś utknęła w głowie historia o tym, że Lech Wałęsa skakał przez płot, to właśnie tutaj miała miejsce ta sytuacja. Tak, placówka muzealna stoi na terenie byłej Stoczni Gdańskiej. Do dzisiaj można zauważyć tutaj wiele śladów historycznych. Najważniejszym faktem jest jednak to, że aktualnie jest to miejsce, którego zadaniem jest „promowanie idei demokracji, społeczeństwa otwartego i kultury dialogu”Cały budynek ma aż pięć kondygnacji i pokazuje historię działalności Solidarności. W 2016 roku Rada Europy przyznała im (jako pierwszej placówce w Polsce) Muzealną Nagrodę Rady Europy.

Adres: pl. Solidarności 1, Gdańsk

Telefon: 58 772 41 12

3. Centrum Hewelianum

Kolejna placówka, która tym razem pełni rolę edukacyjną. Ważne miejsce na mapie miasta, w szczególności dla uczniów na różnym poziomie edukacji. Doskonałe miejsce na zaplanowanie sobie szkolnej wycieczki lub rodzinnego wypadu. Placówkę można znaleźć na terenie fortu Góry Gradowej w Gdańsku, blisko Dworca Głównego. Całość skupia się na wystawach interaktywnych i multimedialnych. Ich zadaniem jest wyjaśnienie z jakimi tajemnicami człowiek ma na co dzień do czynienia, a nie do końca zdaje sobie z nich sprawy. Jeżeli ktoś zadawał sobie kiedyś pytanie „jak to możliwe?”, to właśnie tutaj znajdzie na to odpowiedź. Często organizowane są tutaj konferencje, warsztaty i wydarzenia naukowe.

Adres: Gradowa 6, Gdańsk

Telefon: 58 742 33 52

4. Muzeum Bursztynu

Mówi się, że jest to największe muzeum rzemiosła, jakie zostało założone w 2000 roku. Początkowo placówka znajdowała się blisko Długiego Targu. Jednak w 2021 roku placówka została ponownie otwarta w nowej siedzibie, gdzie można podziwiać wszystko to, co związane jest z bursztynem. Wśród najciekawszych eksponatów można aktualnie wymienić: inkluzja zwierzęca tzw. „Jaszczurki Gierłowskiej”, bursztynowe szachy z ok. 1690, bursztynowa waza dla Stalina.

Adres: ul. Wielkie Młyny 16, Gdańsk

Telefon: 58 573 31 28

5. Muzeum Narodowe

To właśnie to miejsce, gdzie na co dzień można podziwiać jeden z najsłynniejszych obrazów – „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga. Ogólnie, na terenie muzeum znajduje się kilka tysięcy obrazów artystów z Polski oraz z innych zakątków świata. Należy jednak nadmienić, że muzeum ma kilka lokalizacji. Wszystko bowiem uzależnione jest od tego, z jakim oddziałem chce się mieć do czynienia.

Adres głównej siedziby: ul. Toruńska 1, Gdańsk

Telefon: 58 301 70 61

6. Muzeum Wnętrz Mieszczańskich

Nazywane inaczej Domem Uphagena. To właśnie tutaj została zaprezentowana wystawa, która mówi o tym, jak mieszkali bogaci gdańszczanie pod koniec XVIII wieku. Wystawa tak naprawdę powstała dzięki właścicielowi tego miejsca. Dołożył on bowiem ogromnych starań do tego, aby po jego śmierci nic we wnętrzu nie zostało zmienione. Całą wystawa jest pięknie zorganizowana.

Adres: Długa 12, Gdańsk

Telefon: 58 573 31 28

7. Ratusz Głównego Miasta

Znajdujący się w bliskiej odległości fontanny Neptuna. Jeden z najbardziej niedocenianych zabytków w Gdańsku, który może pochwalić się przepięknym wnętrzem. Wszyscy bowiem ratusz fotografują z zewnątrz, a zapominają o tym, że przecież wnętrze dostępne jest również od środka. Nie można tego pomijać. W szczególności, że wchodząc na górę, można podziwiać niesamowity widok na Długi Targ oraz na inne części miasta. To właśnie tutaj znajduje się Wielka Sala Rady, Sala Biała, „Apoteoza Gdańska”. W okolicach często można spotkać aktualnie urzędującego prezydenta miasta.

Adres: Długa 46, Gdańsk

Telefon: 58 573 31 28

8. Brama Żuraw

To chyba jeden z najbardziej charakterystycznych punktów, które można znaleźć w Gdańsku. Jeżeli ktoś tylko będzie w okolicy Długiego Targu, to podejście do Żurawia należy do obowiązkowych. Zresztą, nie tylko samo podejście, ale również wejście do niego należy zaliczyć do absolutnie obowiązkowych.Dźwig portowy, który powstał w latach 1442-1444, swego czasu pełnił funkcję bramy miejskiej. Teraz jest to jedna z filii Narodowego Muzeum Gdańskiego, które pozwala cofnąć się w przeszłość.

Adres: Szeroka 67/68, Gdańsk

9. Bazylika Mariacka

Może nie jest to typowa placówka muzealna. Nie można jednak odmówić sobie wejścia do tych zabytkowych wnętrz, gdzie znalazło się m.in. miejsce do tego, aby upamiętnić ofiary Katastrofy Smoleńskiej. Pierwszy kamień węgielny został położony w 1343 roku. Jednak cała budowa trwała przez 159 lat. W środku można znaleźć liczne zabytki średniowieczne. Wśród nich najważniejsza jest „Pieta”, a także „Piękna Madonna Gdańska”. Na pewno należy zwrócić uwagę na tryptyk „Sądu Ostatecznego” Hansa Memlinga. Oprócz tego, na uwagę zasługuje także trzykondygnacyjny zegar astronomiczny Jana Düringera z 1470 roku o wysokości 14 metrów. Po przejściu 400 schodów, można wejść na samą górę, skąd można podziwiać panoramę na całe miasto.

Adres: Podkramarska 5, Gdańsk

Telefon: 58 301 39 82

10. Westerplatte

Miejsce znajdujące się na wyspie Portowej, gdzie można bez trudu dotrzeć autem lub komunikacją miejską. To właśnie tutaj zaczął się jeden z najtragiczniejszych okresów dla Polski. Do dzisiaj znajduje się tu Cmentarz Poległych Obrońców Wybrzeża. Oprócz tego znaleźć tu można zachowane wartownie, Pomnik Obrońców Wybrzeża, koszary pomnik-napis Nigdy Więcej Wojny, terminal promowy Westerplatte. To wspaniałe miejsce zadumy.

Adres: Wyspa Portowa, Gdańsk

11. Archikatedra Oliwska

Kolejne bardzo znane miejsce, jakie można znaleźć na terenie Gdańska. Wielu mówi, że wizyta nie może zostać zakończona, jeżeli ktoś nie odwiedzi ten najdłuższej średniowiecznej bazyliki w Polsce. Jeżeli chodzi o jej wymiary, to długość wynosi 107 metrów. Początki tej imponującej budowli sięgają 1186 roku. Jednak obecny kształt został dopiero ukształtowany pod koniec XV wieku. 23 przeważnie barokowe i rokokowe ołtarze, XVII-wieczne obrazy, kaplice, płyty nagrobne, zabytkowe baldachimy – ten widok na długo pozostanie w pamięci. Do tego należy dorzucić jedyne w swoim rodzaju organy, które są słynne na całym świecie. Mają one 7876 piszczałek i 25 figurek aniołków. Systematycznie są tu urządzane koncerty na tych organach.

Adres: Biskupa Edmunda Nowickiego 5, Gdańsk

Telefon: 58 5524765

12. Sołdek – statek muzeum

Sołdek można znaleźć na terenie Portu, w bliskiej odległości od Bramy Żuraw. Cumuje on na Wybrzeżu Ołowianki. Z Długiego Targu można się na niego przedostać jednym z tutejszych mostów. To statek, który jako pierwszy opuścił Stocznię Gdańską po zakończeniu walk wojennych. Na zwiedzających czeka maszynownia, kotłownia, mostek kapitański, ładownia, kajuty całej obsługi –  w tym kajuta kapitańska. Dodatkowo można poznać fascynującą wystawę pt. „Sołdek i jego czasy” obrazująca historię rodzimej techniki okrętowej.

Adres: Ołowianka 9-13, Gdańsk

Telefon: 58 301 86 11

13. Muzeum Poczty Polskiej

Kolejne miejsce, które zaraz po Westerplatte, jest bardzo ważne, jeżeli chodzi o działania wojenne. To właśnie tutaj kilkanaście osób próbowało obronić się przed najeźdźcami. Było wiadome, że wszyscy zginą. W szczególności, jeżeli wzięło się pod uwagę liczebność wrogów. Jednak pracownicy walczyli do utraty tchy. Muzeum, które tu powstało, jest tak naprawdę hołdem dla tych wszystkich obrońców, aby pokazać ich waleczność.

Adres: plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2, Gdańsk

Telefon: 58 573 31 28

14. Twierdza Wisłoujście

Znaleźć ją można nad Martwą Wisła, w połowie drogi na Westerplatte. Budynek był wielokrotnie niszczony i odbudowany. To dlatego miesza się tu ze sobą wiele stylów architektonicznych. W czasach, kiedy była czynna, nawigowała światłem z latarni. Pracownicy odpowiedzialni byli za kontrolę statków, jakie wpływały i wypływały z portów.

Adres: Stara Twierdza 1, Gdańsk

Telefon: 58 573 31 28

15. Dwór Artusa

Ośrodek życia towarzyskiego w dawnych czasach, który powstał z inicjatywy Bractwa św. Jerzego. Dawno temu, odbywały się tu oficjalne rozprawy sądowe. Potem jednak dwór został przekształcony w giełdę, Dwór Artusa to aktualnie dwie kamienice, które obejmują Stary Dom Ławy i Nowy Dom Ławy. Do dnia dzisiejszego wciąż przyjmowani są tu ważni goście. To dlatego przed wizytą zaleca się sprawdzić na stronie WWW czy w wybranym dniu placówka muzealna jest otwarta, bowiem można mieć do czynienia z pewnymi ograniczeniami.

Adres: Długi Targ 43-44, Gdańsk

Telefon: 789 449 654