Ciekawostki

10 interesujących ciekawostek o strefie śródziemnomorskiej

morze śródziemne

Strefa śródziemnomorska już od dawnych czasów stanowiła jeden z najważniejszych regionów świata. Dziś kojarzy nam się przede wszystkim z wakacjami i smaczną kuchnią. Co warto o niej wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Strefa śródziemnomorska to obszar międzykontynentalny, który obejmuje część Afryki, Azji i Europy, a także Morze Śródziemne i jego wyspy.

2. Strefa śródziemnomorska graniczy z Saharą i Pustynią Syryjską, a także z Górami Dynarskimi, Alpami i Masywem Centralnym.

3. Ta część świata wyróżnia się niezwykłą różnorodnością pod względem ukształtowania. Mamy tutaj do czynienia zarówno z górami i pustyniami, jak i równinami oraz dostępem do zbiorników wodnych różnego rodzaju.

4. Dziś ten region kojarzy nam się przede wszystkim ze znakomitą kuchnią, w której dominują ryby, owoce morza, świeże warzywa i owoce. Położenie sprawia, że wszystkie te produkty są tutaj zawsze świeże i pochodzą od lokalnych dostawców.

5. W strefie śródziemnomorskiej znajduje się w sumie około pięciu tysięcy wysp. Do najsłynniejszych z nich należą Kreta, Cypr, Malta, Sycylia, Korsyka czy Sardynia.

6. Od nazwy tego regionu swoją nazwę wziął klimat śródziemnomorski, który jest klimatem subtropikalnym. Dominują tutaj suche i ciepłe lata oraz łagodne zimy. W związku z tym cały region w dużej mierze opiera się na rolnictwie oraz masowej turystyce.

7. W regionie Morza Śródziemnego można podziwiać bardzo zróżnicowaną florę. Badacze szacują, że w miejscu tym znajduje się nawet około 600 tysięcy gatunków roślin, co stanowi jedną dwunastą gatunków na całym świecie.

8. W zależności od dokładnego terenu, strefę śródziemnomorską zamieszkuje ogromna ilość zwierząt reprezentujących najróżniejsze gatunki. Żyją tutaj niedźwiedzie, żbiki, wilki, a także setki gatunków ptaków i owadów.

9. W Morzu Śródziemnym żyje wiele popularnych w kuchni gatunków ryb takich, jak tuńczyk, dorady czy sardynki. To również miejsce występowania rekinów, wielorybów i ogromnej ilości owoców morza.

10. W krajach śródziemnomorskich znajduje się rekordowa ilość obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.