Ciekawostki

Boa Dusiciel – Interesujące Ciekawostki, Informacje i Fakty

boa

Boa dusiciel to jeden z najbardziej znanych węży na świecie. Pochodzi on z rodziny dusicieli i jest jednym z rodzajów gatunku boa. Poniżej 10 ciekawostek i ciekawych informacji o tym boa dusicielu:

1. Węża boa dusiciela można w naturalnym środowisku spotkać w zasadzie na terenie ameryki południowej i północnej od Meksyku do Argentyny.

2. Samiec węża może osiągnąć długość do 4 metrów ale tylko na wolności. W warunkach domowej hodowli jego długość najczęściej nie przekracza 2.5 metra. Samica jest dłuższa o około 30-40 centymetrów. Wąż jest krępej budowy i kształcie głowy przypominającej trójkąt. Największy obwód osiąga mniej więcej w połowie swojej długości.

3. Samice rodzą od 15 do 60 małych węży o długości około 50 centymetrów. Po dwóch latach młode osiągają swoją największą długość.

4. Wąż boa żywi się niewielkimi zwierzętami, najpierw je dusi a potem połyka w całości. Trawienie takiego pokarmu zazwyczaj trwa kilka dni, które wąż spędza w ukryciu. W warunkach hodowli sztucznej, karmiony on jest takimi zwierzętami jak szczurami, chomikami lub świnkami morskimi. Młodego węża należy karmić raz na 7-10 dni, dorosłe osobniki wymagają kamienia raz na 3-4 tygodnie, zaś samice 2-3- tygodnie.

5. Wąż boa to zwierzę, które prowadzi tryb nocny. W ciągu dnia ukrywa się, kiedy zgasimy światło ożywia się i szuka pokarmu.

6. Ciąża węża trwa około 6 miesięcy.

7. Jeżeli chcemy hodować takiego węża to istnieje przymus rejestracji jego posiadania. Dodatkowo podczas zakupu musimy otrzymać świadectwo jego urodzenia.

8. Wąż jest w stanie przeżyć w dobrych warunkach hodowlanych nawet do 25 lat.

9. Właściwa temperatura w terrarium dla węża to w dzień 25-32 °C, a w nocy około 24 °C. Zwierzę musi mieć też dostęp do strefy ciepła – kiedy chce się wygrzać. Warto więc mieć w terrarium miejscową temperaturę około 35 °C

10. Wilgotność jaką wąż boa akceptuje to około 60-70% w dzień oraz około 80% w nocy.