Ciekawostki

41 Interesujących Ciekawostek, Informacji i Faktów o Stevie Jobsie

książka i telefon

1. Nigdy nie uzyskał wyższego wykształcenia. Z jego biografii, głównie z książki „iCon Steve Jobs…” autorstwa Jeffreya Younga i Williama L. Simona, możemy wywnioskować, że jego kariera naukowa zakończyła się po tuż po ukończeniu pierwszego semestru prawa na jednym z uniwersytetów w Portland. Miliarder, tak samo jak jego znani i bogaci koledzy jak Walt Disney, Bill Gates, Mark Zuckerberg albo Thomas Edison, nigdy nie ukończył studiów.

2. Był weganinem. Steve Jobs stosował dietę wegańską bowiem twierdził, że w związku z tym jego ciało nie wydaje tak brzydkiego zapachu jak ciało osoby, która niezdrowo się odżywia. Po pewnym czasie Jobs jednak zmienił zdanie na ten temat. Do tych informacji dotarł Walter Isaacson – autor jednej z biografii biznesmena zatytułowanej „Steve Jobs”.

3. Był dyslektykiem. Wielu sławnych ludzi cierpiało na zaburzenie, którym jest dysleksja. Do tego grona należeli m.in.: Albert Einstein, Steven Spielberg, Pablo Picasso oraz właśnie Steve Jobs.

4. Parkował w miejscach niedozwolonych, a to wszystko za sprawą swoich pomysłów, które ciągle miał w głowie. Nie stosował się do zakazów i często parkował tam, gdzie nie powinien i otrzymywał mandaty.

5. Nosił przeważnie czarne golfy. Obecność w siedzibie koncernu Sony sprawiła, że Jobs był zafascynowany jednakowymi uniformami noszonymi przez pracowników. Były to właśnie czarne golfy. Miliarder zaczął wprowadzać ten zwyczaj we własnej firmie i sam zaczął zakładać taki ubiór.

6. Starał się ograniczać swoim dzieciom dostęp do nowoczesnych technologii. Kiedy Jobs wymyślał i polepszał urządzenia elektroniczne, jednocześnie nie pochwalał, gdy jego dzieci z nich korzystały. Nie zgadzał się na używanie przez nich na przykład iPada.

7. Nie chciał poddać się operacji usunięcia nowotworu trzustki. Kiedy miliarder dowiedział się o swojej chorobie, początkowo nie zdecydował się na zabieg usunięcia raka trzustki. Stosował niekonwencjonalne metody leczenia, m.in. zioła i akupunkturę. Jak donosi amerykańska prasy (m.in. „The Wall Street Journal”) ostatecznie Steve Jobs poddał się operacji.

8. Jego początki z firmą Apple miały miejsce w garażu jego prywatnego, parterowego domu.

9. Biologiczną siostrą Steva Jobsa była powieściopisarka Mona Simpson.

10. Był adoptowany, posiada syryjskie korzenie

11. Jobs eksperymentował w swoim życiu z różnymi, nie zawsze bezpiecznymi czy legalnymi używkami. W wieku zaledwie 15 lat po raz pierwszy zapalił marihuanę, a zanim ukończył szkołę średnią popróbował LSD, substancji psychoaktywnej. Nazwał to kiedyś „osobistym przeżyciem, jednym z najważniejszych w życiu.”

12. Pierwszym komputerem firmy Apple był Apple I, sprzedawany kwotę 666, 66 USD.

13. W Budapeszcie odsłonięto dwumetrowy pomnik z wizerunkiem Steve’a Jobsa. Znajduje się w parku w dzielnicy, w której powstały biura firm z sektora nowych technologii.

14. Steve Jobs napisać pięć książek, z których jedna okazała się bestsellerem.

15. Był inspiracją dla wielu reżyserów. Stał się bohaterem w trzech filmów dokumentalnych, fabularyzowanych i biograficznych.

16. Jobs nie raz opowiadał, że gdyby nie założył koncernu Apple, prawdopodobnie przeniósł by się do Paryża, gdzie nawet miał w planach zostać poetą. Jednak życie napisało dla niego inny scenariusz. Natomiast lubił namiętnie słuchać Boba Dylana i Yo-Yo Ma, amerykańskiego wiolonczelisty pochodzenia chińskiego. Poza tym od wielu lat był zaczytany w „Autobiografii jogina”, której autorem był hinduistyczny guru Paramahansa Jogananda.

17.Steve Jobs miał duży wpływ na politykę, doradzał m.in. prezydentom USA. O poradę prosił go sam Bill Clinton, kiedy wybuchła afera ze słynną Moniką Lewinsky. Jak się okazuje, prawdopodobnie Jobs, poradził prezydentowi, aby wyznał prawdę. Konsultacji udzielał także sztabowi wyborczemu Baracka Obamy, rozmowy dotyczyły przede wszystkim, w jaki sposób, można wykorzystać technologię w kampanii prezydenckiej.

steve jobs

18. Nie chciał uznać swojej córki. Jobs zaledwie w wieku 23 lat został ojcem – jego dotychczasowa dziewczyna Crisann Brennan urodziła córkę Lisę. Niestety, ale milioner przez długie lata nie chciał uznać dziecka, mimo iż testy DNA wskazywały na jego ojcostwo. Skutkowało to późniejszymi trudnymi i bolesnymi relacjami już wówczas z dorosłą córką. W 1991 r. Jobs ożenił się z Laurene Powell, z którą doczekał się syna i dwóch córek.

19. Steve Jobs nie poznał nigdy prawdziwego ojca. Zrządzeniem losu stało się ich spotkanie w latach 80-tych, gdzie Steve był częstym gościem lokalu prowadzonego przez ojca. niestety ani on, ani jego ojciec nigdy nie dowiedzieli się o więzach jakie ich łączą.

20. Podczas pierwszego spotkania Jobsa ze Steve’m Wozniakiem Jobs miał zaledwie 16 lat, a Wozniak 21.

21. Zdarzało mu się zarabiać na życie zbierając butelki.

22. Ciekawostką, jest fakt, że mieszkał bez mebli.

23 Od 1998 roku Jobs zarabia w swojej firmie jednego dolara rocznie.

24. Firma podarowała mu odrzutowiec

25. Dla Jobsa ludzie kupujący produkty Apple’a to nie są zwykli konsumenci. To osoby mające marzenia, nadzieje i ambicje. Jobs tworzył produkty, które pomagały takim osobom spełniać te marzenia.

26. Apple jako pierwsza amerykańską spółka w historii została wyceniona na bilion dolarów.

27. Według wielu źródeł Steve Jobs był buddystą.

28. Steve Jobs przekazał kiedyś bezpłatnie iPhone-a każdemu pracownikowi Apple.

29. Nie lubił jak ktoś mu robi zdjęcia,

30. Ponoć Steve Jobs rzekomo nienawidzi prezesa Google, Erica Schmidta. Jak się później okazało przyłapano ich na wspólnej kawie.

31. Nadgryzione jabłko jako logo Apple jest pierwszym skojarzeniem rajskiego jabłka Ewy.

32. Uchodził za najgorszego pracodawcę roku.

33. Steve Jobs żył zaledwie lat 56.

34. Był dosyć wysokim mężczyzną, mierzył około 188 cm wzrostu.

35. Steve Jobs urodził się 24 lutego 1955 roku w mieście San Francisco w stanie Kalifornia.

36. Został pochowany w nieoznaczonym grobie blisko swoich adopcyjnych rodziców.

37. Wśród użytkowników czytelniczego portalu Kindle’a biografia o Stevie Jobsie jest najczęściej czytaną biografią na świecie.

38. Przyznano mu pośmiertnie ponad 140 różnych patentów.

39. Kiedy sekretarka Steva Jobsa spóźniła się po raz kolejny do pracy, tłumacząc się, że nie chciał odpalić jej samochód, Jobs podarował jej kluczyki do nowego auta, mówiąc „Masz. Więcej się nie spóźniaj”.

40. Gdy Steve Jobs dostał do ręki prototyp iPoda, postanowił wrzucić go do akwarium. Kiedy nagle z urządzenia zaczęły wydostawać się pęcherzyki powietrza, uznał, że w środku jest na tyle miejsca, że trzeba zmienić jego projekt, na urządzenie o jeszcze mniejszych rozmiarach.

41. Kiedy w Apple zaczęto numerować pracowników, Jobs zirytował się, że to Steve Woźniak otrzymał pierwszy numer. Jobs uważał, że nikt inny w firmie nie może być wyżej od niego, dlatego zmienił swój własny numer z „2” na „0”.