Ciekawostki

10 Ciekawostek o Hansie Christianie Andersenie

Hans Christian Andersen

Hans Christian Andersen to największy i najbardziej znany na całym świetnie twórca baśni dla najmłodszych. Jego dzieła zna praktycznie każdy. Wielu dorosłych z radością wraca do jego utworów, by zarażać nimi swoje pociechy.

Ale również dla nich jest to powrót do dzieciństwa, gdy sami zakochiwali się w tych wszystkich baśniach. Ale sam Andersen, to również postać, która słynie z wielu znakomitych ciekawostek na temat jego twórczości, jak i życia prywatnego.

Dlatego warto zapoznać się z tymi najciekawszymi, by przybliżyć każdemu tą niezwykle uznaną baśniową osobowość.

1. Dysleksja

Dla wielu osób może to być szokiem, ale Andersen już od najmłodszych lat cierpiał na dysleksje. Każda jego praca była pełna błędów, i to dlatego wolał opowiadać, niż pisać. O poprawię jego utworów doskonale dbali różnoracy wydawcy, dlatego nie było to większym problemem.

2. Ciekawy fakt

Bardzo ciekawy jest fakt, że sam jako autor nie był on dumny z tego, że pisze baśnie. Osobiście uważał, że jest wiele ciekawszych gatunków do tworzenia, ale uważał, że brak mu do nich talentu, dlatego w pełni poświęcił się pisaniu baśni.

3. Aktor

Niezwykle interesujący jest fakt, że początkowo starał się on zostać aktorem. Swoich sił próbował w Royal Danish Theatre, gdzie jako 14-latek zachwycał wszystkich swoim wspaniałym głosem. Z czasem jednak mutacja znacznie pogorszyła jego głos i odpuścił dalsze próby.

4. Biseksualista

W obecnych czasach Andersen uznawany jest za biseksualistę. Opinia ta wynika z analizy listów, pozostawionych przez literata. Do jednego ze swoich znajomych, Edvarda Collina pisał on: Umieram z tęsknoty do Ciebie… Moje uczucia do Ciebie są takie, jak uczucia kobiety. Ta moja kobieca natura musi pozostać tajemnicą.

5. Powieści

Mało kto wie, że większość oryginalnych powieści Andersena nie kończy się tak pięknie, jak ukazywano to na licznych Disneyowskich ekranizacjach telewizyjnych i kinowych.

6. Prace

Patrząc na ogrom jego prac, aż ciężko uwierzyć w fakt, że tak naprawdę jego prace na dobre zaczęły się sprzedawać dopiero 10 lat po wydaniu pierwszej serii baśni.

7. Kobiety

Andersen znany był z tego, że bardzo często zakochiwał się w kobietach, które uważano za takie nie do zdobycia, ale okazuje się, że i również wielu mężczyzn było obiektami jego westchnień.

8. Data urodzin

Dla uczczenia daty urodzin tego wspaniałego autora, w 1967 roku 2 kwietnia ustanowiony został Międzynarodowym Dniem Książki dla Dzieci.

9. Central Park

Najsłynniejsza rzeźba przedstawiająca Andersena znajduje się w nowojorskim Central Parku.

10. Pomnik

Co ciekawe przy owym pomniku w letnie dni czytane są dla najmłodszych najsłynniejsze jego baśnie.

2.7/5 - (liczba ocen: 7)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *