Ciekawostki

Buldog Angielski – Charakterystyka, Opis, Żywienie i Cena

buldog angielski

Buldog angielski to rasa, którą zalicza się do grupy molosów, czyli psów zaliczanych do ras ciężkich i odznaczających się solidną zwartą budową ciała, dobrze rozwiniętą muskulaturą i stosunkowo krótkim pyskiem. Historyczne źródła podają, że rasa powstała w XVIII wieku w Anglii. W klasyfikacji FCI zostały przydzielone do grupy II i sekcji 2.1. Charakterystyczną cechą jest nieco pokraczny chód będący efektem budowy ciała. Dzięki niemu buldogi angielskie wzbudzają sympatię i niejednokrotnie szczery uśmiech na twarzy.

Tryb życia

Ze względu na dosyć nietuzinkową budowę ciała, buldogi angielskie wymagają bardzo zrównoważonej ilości ruchu. Z całą pewnością nie nalezy narażać je na zbyt intensywny wysiłek fizyczny również ze względu na stosunkowo krótkie kufy, które podczas aktywności mogą sprawiać problemy z oddychaniem. Szacuje się, że najdłuższy spacer nie powinien przekraczać trzydziestu minut. Kiepsko znoszą wchodzenie po schodach, dlatego w takich sytuacjach rozsądnym rozwiązaniem będzie wzięcie psa na ręce. Szczeniaki są w stanie spać nawet do 20 godzin na dobę. Dorosły osobnik dla potrzebuje średnio około 12 godzin. Nie należy sugerować się nieco znużoną miną buldoga angielskiego i odczytywać ją jako wyraz skrajnego lenistwa. Te psy uwielbiają wspólne zabawy z opiekunem i małymi dziećmi.

Sierść i umaszczenie

Buldog angielski

Sierść buldogów angielskich odznacza się miękkością, choć na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie szorstkiej. Dzieje się ze względu na to, że jest krótka i dosyć zwarta. Do najczęściej spotykanych odmian umaszczenia należy zaliczyć czerwoną, płową i pręgowaną. Dopuszczalne są również odmiany w powyższych kolorach, choć z dodatkowymi białymi łatami. Mniej przychylnie są odbierane odmiany w kolorze czarnym, cielistym i z podpaleniami.

Rozmiary i waga

Dorosły osobnik na ogół liczy sobie od 31 do 40cm wysokości zarówno w przypadku psa, jak i suki. Delikatne różnice są widoczne w wadze, ponieważ waga suki oscyluje między 18-23kg, a waga samca może wynosić nawet 25kg. Buldogi angielskie przekraczające tę skalę zmagają się z otyłością, która może być dla nich bardzo brzemienna w skutkach.

Charakter i zachowanie

buldog angielski

Masywna postura i dosyć groźna aparycja sprawiają, że buldogi angielskie wzbudzają naturalny respekt zarówno wśród innych psów, jak i wśród ludzi. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że są to psy niezwykle przyjazne i spokojne. Nie są agresywne. Bardzo szybko również przywiązują się do właściciela, wobec którego wykazują się sporą lojalnością. Bywają uparte, aczkolwiek przy odpowiednim prowadzeniu można nauczyć je posłuszności. Trzeba wyraźnie podkreślić, że z agresywnego usposobienia przodków buldoga angielskiego nie pozostało żadnych śladów. Buldogi angielskie są bardzo towarzyskimi i niezmiernie wdzięcznymi istotami. Lubią, kiedy okazuje im się miłość i tym samym odwdzięczają się swoim opiekunom. Są lojalne, wierne, spokojne i niezwykle cierpliwe. Czasami sprawiają wrażenie, jak gdyby nic nie było w stanie ich wyprowadzić z równowagi. Walczą jednak zaciekle, kiedy wyczuwają niebezpieczeństwo. Bywają agresywne również, gdy stają w obronie właściciela.

Usposobienie, a szkolenie

Buldogi angielskie są stosunkowo łatwe do wyszkolenia. Należy jednak pamiętać, że potrzebują właściwego prowadzenia i indywidualnego traktowania. Buldogi bardzo źle znoszą komendy wydawane podniesionym głosem. Reakcją na niewłaściwy ton może być upór i brak pożądanych efektów. Każdy treser znający się na swojej pracy doskonale wie, że buldoga trzeba najpierw do siebie przekonać, a gdy do tego dojdzie, praca z nim jest czystą przyjemnością. Szkolenie powinno odbywać się na zasadzie wspólnych zabaw. Edukacja poprzez rozrywkę jest najlepszym sposobem na uporanie się z naturą buldogów angielskich.

Ile żyje

Szacuje się, że buldogi angielskie żyją mniej więcej od ośmiu do dziesięciu lat. Bardzo rzadko zdarzają się osobniki przekraczające tę granicę.

Jak dbać o jego zdrowie?

Niezmiernie istotnym asptektem jest właściwa i wysokojakościowa dieta, która będzie dostarczała psu niezbędnych ilości wszystkich wartości odżywczych potrzebnych do zachowania właściwej kondycji. Ze względu na specyficzną budowę, należy również zwracać uwagę na konkretne partie ciała. Newralgicznymi miejscami są fałdki skóry znajdujące się przy oczach, nosie i pyszczku. Skórę w okolicach oczu i nosa należy przemywać regularnie specjalistycznym środkiem do pielęgnacji. Należy również pamiętać o przemywaniu fałdek w okolicach pyska po każdym posiłku. Tylko w ten sposób usuniemy resztki nagromadzonego jedzenia i zapobiegniemy powstawaniu stanów zapalnych.

Najczęstsze choroby

buldog angielski

 

Niestety buldogi angielskie są zaliczane do grupy psów chorowitych. Wiele dolegliwości wynika z niecodziennej budowy ciała, która bywa źródłem największych kłopotów. Najczęstszą chorobą pojawiającą się u buldogów angielskich jest dyspazja stawu biodrowego oraz dyspazja stawów łokciowych, które mogą objawiać się wyjątkowym wstrętem do jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Buldogi angielskie mają również predyspozycje do chorób z oczami, m.in. ektropion i entropion. Mogą pojawiać się również zapalenia spojówki i rogówki, które należy leczyć antybiotykami. Ze względu na swoją budowę i stosunkowo krótką kufę, buldogi angielskie bardzo często borykają się także z problemami oddechowymi. Objawami takich problemów są ciężki oddech, wymioty i intensywne chrapanie.

Cechy szczególne

Buldogi angielskie odznaczają się masywną i dosyć krępą budową ciała. Posiadają krótkie nogi i jeszcze krótsze łapy, szeroką klatkę piersiową i prosty ogon. Najbardziej charakterystycznym elementem jest jednak nieproporcjonalnie duża głowa ze spłaszczoną kufą i dosyć szerokimi szczękami oraz widocznymi fałdami w okolicy oczu, nosa i pyska. Buldog angielski posiada również niewielkie uszy umiejscowione w górnej partii głowy.

Pielęgnacja

buldog angielski

Największym źródłem problemów w przypadku buldogów angielskich są fałdy znajdujące się w okolicach pyska. Należy im poświęcać sporo uwagi i przede wszystkim zadbać o odpowiednią higienę, przemywając regularnie skórę. Tylko w ten sposób zapewnimy psu najwyższy poziom komfortu i zapobiegniemy nieprzyjemnym powikłaniom.

Jak szczotkować?

Szczotkowanie buldoga powinno odbywać się przynajmniej raz w tygodniu. W tym celu należy korzystać ze szczotki o dosyć twardym włosiu lub silikonowe odpowiedniki. Warto podczas szczotkowania korzystać z dostępnym na rynku preparatów wspomagających. Dzięki nim sierść zostanie odpowiednio nawilżona. Psa należy czesać z włosem. Czesząc pod włos narażamy sierść na zniszczenie.

Wypadanie włosów/sierści

buldog angielski

Buldogi angielskie gubią sierść w niewielkich ilościach przez cały rok, ale linieją tylko dwa razy w roku. Pierwsze linienie odbywa się na wiosnę, gdy buldog pozbywa się warstwy ochronnej po okresie zimowym. Drugie odbywa się jesienią, gdy pies zaczyna przygotowywać się do kolejnej zimy. Należy wówczas wyczesywać psa częściej, by pomóc mu pozbyć się podszerstka.

Pielęgnacja

Regularne szczotkowanie pozwala zadbać o właściwy poziom higieny. Warto jednak pamiętać także o regularnych kąpielach. Buldoga angielskiego powinno się kąpać raz na sześć miesięcy, stosując przy tym specjalistycznych szamponów. Odstępstwem od normy mogą być oczywiście sytuacje wymagające natychmiastowej kąpieli.

Alergicy

Buldog angielski nie jest dobrym wyborem w przypadku alergików. Złuszczająca się skóra i tak naprawdę bezustanne gubienie sierści intensyfikuje obecność niebezpiecznych alergenów. Dla alergików przebywanie w ich obecności może być jedną wielką męczarnią. Niestety nie jest to rasa zaliczana do grupy psów hipoalergicznych.

Hodowla i szczeniaki

buldog angielski

Hodowla buldogów angielskich powinna opierać się na socjalizowaniu szczeniąt od pierwszych właściwie chwil. Do rozrodu wykorzystywane są osobniki zbadane specjalistycznie pod kątem wielu chorób i wad genetycznych. Warto zwracać uwagę wyłącznie na hodowle zarejestrowane i uznane przez Związek Kynologiczny w Polsce. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że otrzymujemy zdrowego i pełnego sił szczeniaka, który nie jest obciążony genetycznie i nie zmaga się z niewidoczną na pierwszy rzut oka chorobą.

Historia rasy

Buldogi angielskie wywodzą się bezpośrednio z linii buldogów, których historia sięga ponad tysiąca lat wstecz. Były to psy agresywne i szkolone do walk z innymi zwierzętami. Historyczne źródła dowodzą, że wykorzystywano je również do walk z bykami. Angielska wersja buldoga zaczęła się krystlizować dopiero w pierwszej połowie XVIII wieku na terenie Anglii,. Rasa na przestrzeni dziesięcioleci sukcesywnie się zmieniała i dopiero w wieku XIX buldog nabrał wszystkich cech, jakie możemy podziwiać do dnia dzisiejszego.

Jak sobie radzi w upały i mrozy

buldog angielski

Buldogi angielskie to psy najlepiej czujące się przy umiarkowanej pogodzie. Wszelkie skrajności są dla nich problematyczne, dlatego źle znoszą zarówno mrozy, jak i upały. Krótka sierść nie jest wystarczającą barierą ochronną w chłodne dni, a problemy z termoregulacją sprawiają, że bardzo często się przegrzewają w najgorętsze dni lata. Warto pamiętać, by w takich dniach nie narażać psa na zbędny wysiłek. Dobrym pomysłem będą spacery przed wschodem i po zachodzie słońca, by uniknąć największych temperatur. Należy również pamiętać o stałym dostępie do wody, również na spacerach.

Dla kogo?

Buldogi angielskie to psy doskonale czujące się w towarzystwie człowieka. Są przyjazne i towarzyskie. Oczekują czułości i nie mają żadnych problemów z dziećmi. W ich towarzystwie wykazują się bardzo dużą dozą cierpliwości i wyrozumiałości. Nie powinny jednak przebywać z bardzo małymi dziećmi ze względu na swoją niezdarność i fakt, że czasami poruszają się jak słoń w składzie porcelany. Mogą nieświadomie skrzywdzić najmniejszych członków rodziny podczas zabawy. W takich sytuacjach należy zachować ostrożność. Nie zmienia to jednak faktu, że buldogi angielskie będą doskonałym wyborem dla wielodzietnych rodzin. Nieco gorzej znoszą częste schodzenie i wchodzenie po schodach.

Jaką karmę wybrać?

buldog angielski

Karma dla buldoga angielskiego powinna odznaczać się dużą zawartością mięsa. Zdecydowanie należy unikać karm, w których znajdują się zboża. W celu zadbania o kości pupila należy sięgać także po karmy wyposażone w glukozaminę i chondroitynę. Buldogi borykające się z problemami skórnymi powinny unikać karm z dodatkiem kurczaka.

Minusy posiadania tego zwierzęcia w domu (jeśli są)

Jedynym minusem może być sierść, która wnika głęboko w struktury wykładzić i innych tkanin. Biorąc pod uwagę jednak wdzięczną naturę buldogów angielskich ciężko właściwie taki efekt uboczny traktować w kategoriach wad.

Pochodzenie rasy

Buldog angielski został wyhodowany w Anglii.

Ciekawostki

buldog angielski

Obserwacje i badania dowodzą, że buldogi angielskie najlepiej czują się w towarzystwie dzieci. Uwielbiają również owoce. Szczególnym uznaniem cieszą się jabłka, jagody, borówki oraz brzoskwinie.

Cena w 2023 roku

Buldog angielski może kosztować od czterech do nawet dziewięciu tysięcy złotych. Warto jednak dodać, że ceny mogą być zależne od renomy hodowli. Zdarza się, że za szczeniaka zapłacimy znacznie więcej.