10 Fascynujących ciekawostek o Włocławku
Włocławek to miasto w centralnej Polsce, w województwie kujawsko-pomorskim, położone nad Wisłą, przy ujściu rzeki Zgłowiączki.
To historyczna stolica Kujaw, jedno z najstarszych miast Polski, które ma w sobie wiele atrakcji i interesujących faktów, za sprawą których wielu turystów tu przyjeżdża.
1. Początek X wieku
Za datę założenia miasta podaje się X wiek, prawa miejskie Włocławek uzyskał w 1255 roku.
2. Podział miasta
W mieście znajduje się 500 ulic. Miasto podzielone jest na jednostki funkcjonalno-przestrzenne: Śródmieście, Zazamcze, Południe, Wschód Mieszkaniowy, Zawiśle, Michelin, Rybnica, Wschód Leśny, Zachód Przemysłowy, Wschód Przemysłowy.
3. Patron
Miasto posiada swojego patrona – 8 października 2002 roku został nim błogosławiony Michał Kozal, biskup i męczennik II wojny światowej.
4. Władysław lub Wodzisław
Nazwa miasta pochodzi od imienia Władysław lub Wodzisław.
5. Krzyżacy
Włocławek został w 1329 roku zniszczony przez krzyżaków, którzy ponownie najechali na miasto w 1431 roku. Rozwój miasta nastąpił po 1466 roku.
6. Edwarda Śmigłego-Rydza
W 1937 roku we Włocławku wzniesiony został most imienia Edwarda Śmigłego-Rydza, który w 1939 roku we wrześniu został wysadzony w powietrze, w 1944 roku odbudowany przez Niemców, a w 1945 roku zniszczony przez nich podczas wycofywania się.
7. Wyższe Seminarium Duchowe
Włocławek może poszczycić się jednym z najstarszych w Polsce Wyższym Seminarium Duchownym – założone zostało w 1569 roku.
8. Zabytki
Wśród zabytków miasta znajdują się między innymi: Pałac Biskupi, kościół świętego Witalisa powstały w latach 1330-1411, kościół świętego Jana Chrzciciela zbudowany w 1538 roku na miejscu XI-wiecznej świątyni.
9. Elektrownia Wodna
Zlokalizowana we Włocławku Elektrownia Wodna to największa elektrownia przepływowa w kraju. Została wybudowana w latach 1962-1970, wraz z nią na Wiśle powstało zaporowe Jezioro Włocławskie – jest to największy pod względem powierzchni sztuczny zbiornik w Polsce.
Początkowo Elektrownia Wodna miała być elementem kaskady dolnej Wisły, ale pozostałych zapór nigdy nie wybudowano. Jej powstanie doprowadziło do wymarcia populacji ryb wędrownych w dorzeczu Wisły, między innymi łososia.
10. Muzeum Ziemi Kujawskiej
We Włocławku działa Muzeum Ziemi Kujawskiej, które założone zostało w 1908 roku, zaś jego siedzibę zbudowano w 1930 roku. Poza nim w mieście warto zajrzeć również do Muzeum Historii Włocławka, Obserwatorium Astronomicznego i Muzeum Diecezjalnego.
Czytaj dalej: Najlepsze atrakcje we Włocławku