Ciekawostki

10 Fascynujących ciekawostek o Włocławku

Bulwary im. Marszałka J. Piłsudskiego | Fot. Visitors101 / Wikipedia

Włocławek to miasto w centralnej Polsce, w województwie kujawsko-pomorskim, położone nad Wisłą, przy ujściu rzeki Zgłowiączki.

To historyczna stolica Kujaw, jedno z najstarszych miast Polski, które ma w sobie wiele atrakcji i interesujących faktów, za sprawą których wielu turystów tu przyjeżdża.

1. Początek X wieku

Za datę założenia miasta podaje się X wiek, prawa miejskie Włocławek uzyskał w 1255 roku.

2. Podział miasta

W mieście znajduje się 500 ulic. Miasto podzielone jest na jednostki funkcjonalno-przestrzenne: Śródmieście, Zazamcze, Południe, Wschód Mieszkaniowy, Zawiśle, Michelin, Rybnica, Wschód Leśny, Zachód Przemysłowy, Wschód Przemysłowy.

3. Patron

Miasto posiada swojego patrona – 8 października 2002 roku został nim błogosławiony Michał Kozal, biskup i męczennik II wojny światowej.

4. Władysław lub Wodzisław

Nazwa miasta pochodzi od imienia Władysław lub Wodzisław.

5. Krzyżacy

Włocławek został w 1329 roku zniszczony przez krzyżaków, którzy ponownie najechali na miasto w 1431 roku. Rozwój miasta nastąpił po 1466 roku.

6. Edwarda Śmigłego-Rydza

W 1937 roku we Włocławku wzniesiony został most imienia Edwarda Śmigłego-Rydza, który w 1939 roku we wrześniu został wysadzony w powietrze, w 1944 roku odbudowany przez Niemców, a w 1945 roku zniszczony przez nich podczas wycofywania się.

7. Wyższe Seminarium Duchowe

Włocławek może poszczycić się jednym z najstarszych w Polsce Wyższym Seminarium Duchownym – założone zostało w 1569 roku.

8. Zabytki

Wśród zabytków miasta znajdują się między innymi: Pałac Biskupi, kościół świętego Witalisa powstały w latach 1330-1411, kościół świętego Jana Chrzciciela zbudowany w 1538 roku na miejscu XI-wiecznej świątyni.

9. Elektrownia Wodna

Zlokalizowana we Włocławku Elektrownia Wodna to największa elektrownia przepływowa w kraju. Została wybudowana w latach 1962-1970, wraz z nią na Wiśle powstało zaporowe Jezioro Włocławskie – jest to największy pod względem powierzchni sztuczny zbiornik w Polsce.

Początkowo Elektrownia Wodna miała być elementem kaskady dolnej Wisły, ale pozostałych zapór nigdy nie wybudowano. Jej powstanie doprowadziło do wymarcia populacji ryb wędrownych w dorzeczu Wisły, między innymi łososia.

10. Muzeum Ziemi Kujawskiej

We Włocławku działa Muzeum Ziemi Kujawskiej, które założone zostało w 1908 roku, zaś jego siedzibę zbudowano w 1930 roku. Poza nim w mieście warto zajrzeć również do Muzeum Historii Włocławka, Obserwatorium Astronomicznego i Muzeum Diecezjalnego.

Czytaj dalej: Najlepsze atrakcje we Włocławku