10 Najlepszych Atrakcji we Włocławku i okolicy

Pałac Bursztynowy

Włocławek jest miastem położonym w centralnej Polsce, posiadającym prawa powiatu włocławskiego, trzecie co do wielkości miasto w województwie Kujawsko – pomorskim, położonym nad Wisła przy ujściu rzeki Zgłowiączki.

Włocławek należy do jednych z najstarszych miast polski, około X wieku p. n.e. istniała tu osada kultury łużyckiej. W połowie IX wieku powstała osada, w której zajmowano się obróbką brązu, rybołówstwem, wytopem żelaza i rolnictwem.

W połowie X wieku Włocławek funkcjonował jako gród obronny, jako jeden z najważniejszych grodów obok Poznania i Gniezna. Stolica Kujaw pełna jest zabytków architektury oraz unikatowej przyrody.

1. Katedra Wniebowzięcia NMP

Katedra Wniebowzięcia NMP jest jedną z pierwszych katedr gotyckich w państwie polskim, budowana od 1340 roku, za panowania Kazimierza Wielkiego, na niewielkim wzniesieniu przy ujściu Zgłowiączki do Wisły i dominuje w krajobrazie starego miasta Włocławka. Ciekawostką jest, że pobierał tu nauki Mikołaj Kopernik. Katedra swoją architekturą stała się najbardziej atrakcyjnym zakątkiem miasta. Swoją strzelista bryłą, połączoną z kaplicą przyciąga kaplicą Najciekawsze tajemnice katedra kryje w swoim wnętrzu. Znajdziemy tu marmurowe tumby prosto z warsztatu Wita Stwosza, gotycki witraż, jednak największym skarbem świątyni jest srebrny Tron Eucharystycznym.

2. Szpetalskie Wzgórze

Szpetalskie Wzgórze z Pomnikiem Poległych Obrońców Wisły z 1920 roku. Pomnik wybudowano na cześć około 40 żołnierz, którzy polegli w 1920 roku w walkach z bolszewikami. W swojej pierwotnej formie pomnik przetrwał do do 1940 roku, kiedy został zniszczony przez hitlerowców. Po wojnie ze względów politycznych odbudowa była nie możliwa. Dopiero w 1990 roku pomnik odbudowano. Ze wzgórza rozciąga się panorama na Włocławek i okolice.

3. Kościół św. Witalisa

Kościół św. Witalisa jest najstarszą ceglaną budowlą we w mieście. Kościół jest nie co tajemniczy ze względu na bliskie położenie z Seminarium Duchownym, dla wiernych jest udostępniony tylko w dniu św. Witalisa czyli w druga niedziela maja. Gotycka świątynia kryje m. in. murowane sklepienie zastąpione drewnianym w XVI wieku. Do dnia dzisiejszego zachowały się organy wykonane przez miejscową firmę.

4. Zapora na Wiśle

Zapora na Wiśle powstała w 1970 roku, poszerzone koryto Wisły utworzyło największe jezioro w Polsce o powierzchni ponad 70 km2. O miejscu tym stało się głośno z powodu morderstwa jakiego dokonali funkcjonariusze SB mordując kapelana Solidarności, ks. Jerzego Popiełuszkę. Nieopodal dla upamiętnienia tej zbrodni na brzegu rzeki stoi podświetlony krzyż.

5. Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej otwarto już 1909 roku. Muzeum posiada w swoich zbiorach eksponaty z różnych dziedzin. Dział archeologiczny stanowi tylko niewielką część zbiorów, które w czasie okupacji zostały rozkradzione. W chwili obecnej znajdują się pojedyncze eksponaty, głównie narzędzia i naczynia pochodzące z różnych kultur. Znajdziemy również dział historyczny, numizmatyczny, dział budownictwa ludowego, etnograficzny, dział fajansu i dział sztuki.

6. Zbiory sztuki dzieła Stanisława Zagajewskiego

Zbiory sztuki dzieła Stanisława Zagajewskiego mieszczą się zabytkowym spichrzu. Stanisław Zagajewski był artystą związany z Włocławkiem od 1963 roku. W zbiorach umieszczono kompozycje ceramiczne artysty, rzeźby wolnostojące, przyścienne maski. Artysta jest znany z rzeźby w ceramice, w muzeum znajdziemy rzeźby o tematyce sakralnej, zwierzęta wypalone w glinie i pokryte barwnymi szkliwami oraz kilka monumentalnych kompozycji ołtarzowych. Po śmierci artysty kolekcje wzbogacono o fotogramy z wizerunkiem artysty, na wielkoformatowym ekranie można oglądać artystę w czasie pracy opowiadającym o swojej twórczości.

7. Dwór w Smólsku

Dwór w Smólsku jest oddalony ok 9 km od Włocławka, jest doskonałym przykładem historii jaką otoczona jest ta kraina. Pierwsza wzmianka o dworze pochodzi z 1250 roku. Warto zajrzeć do starego dworu, podziwiać jego architekturę i barwną przeszłość. Pałac ocalał pomimo historycznych zawirowań. Dzisiaj został wpisany do rejestru zabytków. W 2004 roku przeszedł gruntowny remont, przywrócono mu dawną świetność. Zaopiekowano się także parkiem okalającym pałac.

8. Ruiny zamku w Bobrownikach nad Wisłą

Ruiny zamku w Bobrownikach nad Wisłą znajdują się niedaleko Włocławka. Zamek został zbudowany w XIV wieku przez księcia dobrzyńskiego. Niestety, burzliwe dziej ziemi dobrzyńskiej nie ocaliły zamku i odbiły się na nim bardzo mocno. Dzisiaj pozostały jedynie ruiny, które niszczeją. Zamek jest położony w uroczym miejscu, widoczna jest panorama Włocławka i Wiślane nabrzeże. Doskonały cel wypraw rowerowych.

9. Czarny Spichlerz

Czarny Spichlerz jest drewnianym, dwukondygnacyjnym spichlerzem konstrukcji zrębowej. Budynek powstał na przełomie XVIII i XIX wieku. Jako magazyn był używany aż do roku 1980 roku, w którym przeszedł gruntowny remont i został adaptowany na cele kulturowe. Obecnie znajduje się tutaj filia Dobrzańsko – Kujawskiego Towarzystwa Kulturalnego oraz klub nocny, w którym występują gwiazdy estrady, gościł tu m. in. Maciej Maleńczuk.

10. Aquapark

Wieniec Zdrój, oddalona od Włocławka o 4 km osada uzdrowiskowa, położona wśród sosnowych lasów. Na ternie osady znajduje się Aquapark składający się z zespołu basenów, strefy Spa i wielu innych atrakcji. Na terenie uzdrowiska wydobywa się wody lecznicze, której można skosztować w pijalni wód.

4/5 - (liczba ocen: 20)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.