Ciekawostki

Intrygujące ciekawostki dla dzieci o Krewetkach

Ludzie bardzo lubią spożywać owoce morza. Są to między innymi ostrygi, ośmiornice czy krewetki. Jednak to właśnie ten ostatni rodzaj jest najbardziej popularny. Czym są krewetki? To nic innego jak małe, słodkowodne skorupiaki. Krewetki mają różne barwy, czerwoną, granatowo-niebieską.

Warto je umieścić w swoim akwarium z innymi rybkami, gdyż nie tylko będą one ładnie się tam prezentowały ale także będą w stanie wyczyścić akwarium z glonów, które porosły na roślinach. Są to skorupiaki, które bardzo szybko się rozmnażają ale tylko w dobrych warunkach. Ciało krewetek pokryte jest pancerzykiem.

Zamieszkują zarówno słone jak i słodkie wody. Rybaki bardzo dużo i często łowią te większe odmiany krewetki typu krewetka królewska. Często serwowane są one w restauracjach. Krewetki posiadają ciało spłaszczone grzbieto-brzusznie i mniej lub bardziej cylindrycznym głowotułowiu. Do tego posiadają blaszkowate skrzela oraz bardzo słabo wykształcone szczypce. Podczas rozmnażania samice umieszczają rozwijające się jaja na tylnych odnóżach.

Warto jeść krewetki, gdyż mają bardzo dużo wartości odżywczych. Nie są zagrożone wyginięciem. Krewetki różnią się od siebie wyglądem, barwą czy też rozmiarem. To wszystko zależy od ich gatunku. Jeśli ktoś chce przygotować krewetki do spożycia to można to zrobić zarówno na ciepło jak i na zimno. Bardzo dobre jest spaghetti z sosem z krewetek, albo przygotować je po prostu w panierce.

Ciekawostki o krewetkach:

1. Serce

Serce krewetki znajduje się w jej głowie.

2. Milion jaj

Krewetka może złożyć jednorazowo milion jaj, a okres wylęgu trwa dwa tygodnie.

3. Długie wąsy

Wszystkie krewetki posiadają długie wąsy (antenki), które są wyczulone na dotyk aby badać otoczenie. Wąsy mogą być dwa razy dłuższe od jej ciała.

4. Żyje

Średnio krewetka żyje 1 do 1,5 roku,

5. Światowy dzień krewetki

światowy dzień krewetki obchodzony jest 9 maja,

6. Wygląd

Krewetki wyglądem przypominają raka,

7. Pożywienie

Krewetki są pożywieniem dla innych ryb,

8. Morze Bałtyckie

Te skorupiaki możemy spotkać w Morzu Bałtyckim,

9. Owoce morza

Krewetki są jadalne i zaliczane do „owoców morza”

10. Żywienie

Krewetki żywią się suszonymi liśćmi dębu lub buku, suszoną pokrzywą, jarmużem oraz szpinakiem.