Ciekawostki

10 Ciekawostek, Informacji i Faktów o Karasiach

Ryba Karaś

Zagrożenie wyginięciem dotyka wielu stworzeń żyjących na ziemi. Niezależnie od tego czy na lądzie czy w powietrzu lub w wodzie żyją organizmy, które poprzez działanie ludzi mogą niedługo zniknąć. Rabunkowa gospodarka oparta o jak najszybszy zysk, bardzo często doprowadza do zagłady całych populacji zwierząt. Przedstawiamy informacje, fakty i zaskakujące ciekawostki o karasiach o których być może nie słyszeliście. 

1. Karaś pospolity zaliczany jest do rodziny karpiowatych, zamieszkuje wody słodkie rzek, jezior i stawów.

2. Młode małe karaski używane są przez wędkarzy jako przynęta na duże drapieżne ryby.

3. W przeciwieństwie do karpia jest rybą o znikomej wartości gospodarczej, bardzo rzadko spotykany w hodowli.

4. Na terenie Polski najliczniej występuje w stojących zbiornikach wodnych oraz wolno płynących rzekach.

5. Jest jedną z nielicznych ryb dobrze się czujących w zbiornikach wodnych o niskiej zawartości tlenu. Ta cecha sprawia, że można go często spotkać w zbiornikach o dużej zawartości dwutlenku węgla i siarkowodoru. W zamarzniętych zbiornikach wodnych pozbawionych dostępu tlenu potrafi przetrwać nawet 5 miesięcy.

6. Gatunki zaliczane do karasiowatych to: karaś chiński, srebrzysty, pospolity, karaś złocisty, złoty karaś.

7. Karaś jest popularną rybą wśród wędkarzy, jako przynętę stosują oni białe robaki. Jest rybą silną dlatego podczas jego połowu trzeba zachować daleko idącą ostrożność nie szarpać wędką.

8. Jedną z odmian karasia jest złoty karaś. Jest bardzo popularną rybą hodowaną w ogrodowych oczkach wodnych, stawach. Wielu akwarystów docenia również jego uroki i można go spotkać w wielu domowych akwariach

9. Karaś jest rybą długo rosnącą, dorosłe osobniki osiągają długość około 45 centymetrów i wagę około 1-2 kilogramy. Łuski pokrywające jego ciało są równo ułożone, ma bardzo długą płetw grzbietową. Ciekawe ubarwienie łusek w kolorze brunatno złocistym przechodzącym w zielonkawy sprawia że pływające w oczkach wodnych czy akwariach osobniki ciekawie się prezentują w słoneczne dni.

10. Karaś jest rybą odżywiającą się drobnymi bezkręgowcami, które wyszukuje w zamulonym dnie zbiorników wodnych. Pomimo pogardzania przez wędkarzy jego mięso jest bardzo smaczne i przez wiele osób bardziej cenione od popularnego karpia.