Ciekawostki

Trampoliny ogrodowe dla dzieci – które warto wziąć pod uwagę?

trampolina

Trampoliny ogrodowe dla dzieci – które warto wziąć pod uwagę?

Planując zakup trampoliny ogrodowej dla dziecka, na pewno zależy Ci, żeby gwarantowała ona wspaniałą zabawę, była w 100% bezpieczna i przetrwała co najmniej kilka sezonów. Na jakie trampoliny ogrodowe warto zwrócić uwagę, gdy skakać na nich mają przede wszystkim dzieci?

Podstawowe pytanie – czy małe dzieci mogą bezpiecznie skakać na trampolinach ogrodowych?

Tak, jeśli tylko skończyły 3 lata i nie istnieją przeciwskazania medyczne do korzystania z batutu. Przed zakupem trampoliny warto udać się z dzieckiem do lekarza pediatry, który oceni, czy może ono bezpiecznie skakać. Skakanie na trampolinie skutecznie odciąga dzieci od ekranów smartfonów i komputerów, motywując je do zdrowej aktywności na świeżym powietrzu. Fantastyczna zabawa połączona jest z efektywnym treningiem. Dziecko spala kalorie i opuszcza matę w świetnym humorze, dzięki potężnej ilości uwolnionych endorfin. Posiadanie trampoliny w ogrodzie to także znakomity sposób na nawiązanie nowych i pogłębianie obecnych relacji z rówieśnikami. Przy czym skakać należy zawsze w pojedynkę – tak radzi większość producentów.

Trzeba pamiętać, że bezpieczne korzystanie ze sprzętu to jedno, a bezpieczny batut to drugie. Gdy wybierzemy dobrej klasy trampoliną ogrodową z atestem i będziemy z niej prawidłowo korzystać, ryzyko kontuzji jest naprawdę minimalne. Oczywiście przestrzegana musi też być fundamentalna zasada bezpieczeństwa. Małe dzieci skaczą tylko pod nadzorem dorosłego opiekuna!

Jaka trampolina dla dzieci jest bezpieczna? Jak taką znaleźć wśród tysięcy ofert?

Przede wszystkim należy wybrać trampolinę ogrodową z atestem. Obecność znaku jakości GS oznacza, że produkt posiada certyfikat bezpieczeństwa przyznany przez niemiecki ośrodek TÜV Rheinland. GS to skrót od „Geprüfte Sicherheit”, czyli po polsku „sprawdzone bezpieczeństwo”. Klient zyskuje pewność, że kupuje sprzęt niezawodny, przyjazny dla zdrowia i środowiska, spełniający wysokie standardy jakości i bezpieczeństwa. Co ważne, ceny trampolin ogrodowych ze znakiem GS wcale nie są wysokie.

Po drugie, w przypadku małego dziecka, należy koniecznie wybrać trampolinę ogrodową z siatką wewnętrzną. Mocuje się ją wokół pola do skakania. Dzięki temu oddziela skaczącego od sprężyn. Siatka powinna być wysoka, wytrzymała na uszkodzenia, odporna na wilgoć i promienie UV oraz wyposażona w szczelnie zamykane na zamek wejście. Często siatkę otrzymuje się razem z batutem, ale można ją też kupić osobno. Siatki wewnętrzne posiadają trampoliny ogrodowe polskiego producenta Dollo.

Jeszcze kilka słów o samej konstrukcji sprzętu: stelaż powinien być solidnie wykonany, dodatkowo wzmocniony, dobrze zabezpieczony przed korozją i stać stabilnie na podłożu. Sprężyny powinny zostać zahartowane. Zwracajmy także uwagę na maksymalne obciążenie trampoliny – zwłaszcza jeśli od czasu do czasu chciałby na niej poskakać rodzic.

Ponadto trzeba odpowiednio dobrać rozmiar batutu. Zbyt mała trampolina ogrodowa będzie nie tylko niewygodna. Może okazać się niebezpieczna.

przed domem
Trampoliny ogrodowe polskiej firmy Dollo posiadają znak jakości GS

Czy mała trampolina ogrodowa jest bezpieczna dla dzieci?

Wiele zależy od tego, co rozumiemy pod pojęciem „mała trampolina ogrodowa”. Dobór właściwego rozmiaru jest bardzo ważny dla bezpieczeństwa i komfortu skakania. Obecnie popularne są trampoliny o średnicach 252 cm i 312 cm. Obydwa rozmiary sprawdzą się dla dzieci. Przy czym średnicę należy dopasować do najcięższego i najwyższego użytkownika. Im większa mata do skakania, tym wiadomo większa frajda z zabawy, ale też wyższa cena sprzętu i więcej zajętego miejsca w ogrodzie.

trampolina
Trampolina ogrodowa o średnicy 312 cm – idealna dla dzieci i dorosłych