Ciekawostki

32 niesamowite ciekawostki o diamentach

Aby wyprodukować pojedynczy diament jedno karatowy, należy wydobywać 250 ton ziemi, co jest świadectwem tego, jak cenne i rzadkie są diamenty. Oto ciekawostki, fakty oraz mało znane informacje o których prawdopodobnie nie słyszeliście.

1. Wiele starożytnych kultur wierzyło, że diamenty dały noszącemu siłę i odwagę podczas bitwy, a niektórzy królowie nosili diamenty na zbroi podczas walki.

2. Starożytni Hindusi używali diamentów w oczach posągów religijnych i wierzyli, że diament może ochronić użytkownika przed niebezpieczeństwem.

3. Diamenty zostały pierwotnie znalezione i wydobyte w Indiach, Brazylii, RPA, Angoli, Botswanie, Namibii i Kongo.

4. Ziemia ma około 4,5 miliarda lat, a najstarsze diamenty zostały skrystalizowane około 3,3 miliarda lat temu.

5. Nie wszystkie diamenty są bezbarwne? W przyrodzie znajdziesz różnorodne diamenty w naturalnych, fantazyjnych kolorach. Niezwykle rzadkie diamenty występują w różnych odcieniach czerwieni, błękitu, różu, żółci, brązu, czerni, pomarańczy i zieleni.

6. Atomy węgla w diamentach są ułożone w mocną, czterościanową strukturę.

7. W średniowieczu sądzono, że diamenty miały właściwości lecznicze, które mogły leczyć dolegliwości, począwszy od zmęczenia po choroby psychiczne.

8. Około 80% wydobytych diamentów trafia do zastosowań przemysłowych.

9. Większość naturalnych złóż diamentów na Ziemi znajduje się w Afryce.

10. Diamenty laboratoryjne mają takie same właściwości fizyczne, chemiczne i optyczne jak diamenty wydobywane. Są to trwałe diamenty, które mają minimalny wpływ na środowisko naturalne.

11. Naukowcy ujawnili, że w przestrzeni kosmicznej znajdują się białe gwiazdy karłowate, z których każda zawiera diamentowy rdzeń.

12. W XX wieku Francja ustanowiła prawo, które wskazywało, że tylko królowi wolno było nosić diamenty.

13. Naukowcy odkryli planetę, która ich zdaniem składa się głównie z węgla w 30% z diamentów trzecią czystego diamentu! Odkryta w 2004 roku, planeta orbituje na orbicie pobliskiej gwiazdy w Drodze Mlecznej. Naukowcy również odkryli gwiazdę, która jest zasadniczo diamentem z dziesięciu miliardów karatów. Nazwali gwiazdę Lucy od piosenki Beatlesów „Lucy in the Sky with Diamonds”.

14. Pierwszym człowiekiem, który zaproponował pierścień diamentowy był książe Maksymilian z Austrii, który zaproponował Maryi z Burgundii w 1477 r. pierścień inkrustowany cienkimi, płaskimi kawałkami diamentów w kształcie litery „M” w nadziei na uzyskanie przewagi nad innymi zalotnikami.

15. Największy diament, jaki kiedykolwiek odkryto, nazywał się diamentem Cullinan i miał 3106 karatów. Odkryty w 1905 roku w RPA, właściciel kopalni i południowoafrykańscy przywódcy przekazali diament królowi Edwardowi. Cullinan został ostatecznie pocięty na dziewięć dużych diamentów i 100 mniejszych, a trzy największe z nich są na wystawie w Tower of London jako części klejnotów koronnych.

16. Przy normalnych ciśnieniach i temperaturach, jakich doświadczamy na powierzchni Ziemi, diamenty są w rzeczywistości termodynamicznie niestabilne, powoli przekształcając się w grafit. Dla wszystkich właścicieli diamentów jest to proces, który jest zbyt wolny, by ludzie to zauważyli.

17. Diamenty są wykonane z jednego elementu – są prawie w 100 procentach węglowe. Pod ogromnym ciepłem i ciśnieniem atomy węgla wiążą się w unikalny sposób, co skutkuje piękną i rzadką strukturą krystaliczną diamentów.

18. Diament traci do 50% swojej wagi podczas procesu cięcia i polerowania.

19. Diamenty są najtwardszą naturalną substancją. Jedyną rzeczą, która może porysować diament, jest inny diament.

20. Według naukowców diament jest do 58x twardszy niż wszystko, co można znaleźć w przyrodzie.

21. Diamenty są cenione i pożądane od tysięcy lat. Istnieją dowody na to, że diamenty były zbierane i sprzedawane w Indiach już w czwartym wieku przed naszą erą.

22. Każdego roku na całym świecie wydobywa się około 26 tysięcy kilogramów diamentów. Są one warte miliardy dolarów.

23. Diament jest najtwardszym znanym naturalnym materiałem i jest często używany do produkcji narzędzi tnących i polerskich.

24. Piękny diament Eureka został po raz pierwszy odkryty w RPA przez 15-letniego chłopca o imieniu Erasmus Stephanus w 1867 roku. 21,25-karatowy surowiec znaleziono w pobliżu Hopetown nad rzeką Orange. Dziś polerowany diament waży 10,73 karatów.

25. Diament ma twardość 10 w skali Mohsa, przy czym 1 jest najłagodniejszy, a 10 najtwardszym.

26. Diamenty były często źródłem konfliktów i kontrowersji, termin „krwisty diament” odnosi się do diamentu wydobywanego na niestabilnym obszarze i sprzedawanego w celu finansowania wojny. Kwestia ta została podana do wiadomości publicznej w filmie Blood Diamond z 2006 roku. W filmie wystąpił Leonardo DiCaprio.

27. Starożytni Rzymianie i Grecy wierzyli, że diamenty to łzy bogów lub odłamki spadających gwiazd, a Rzymianie wierzyli, że strzały Kupidyna zostały zakończone diamentami.

28. Obecnie większość diamentów na rynku wydobywa się pod ziemią lub pod wodą przy użyciu ciężkich maszyn i zaawansowanych technologicznie urządzeń. Jednak zanim diamenty były wydobywane pod powierzchnią ziemi, zostały one znalezione przez górników na dnie rzek lub obok nich.

29. Diamenty mają miliardy lat – w niektórych przypadkach ponad trzy miliardy lat.

30. Odkrycie diamentów w RPA zmieniło na zawsze światowy przemysł diamentowy.

31. Diamenty tworzyły się około 150 kilometrów pod ziemią i zostały przeniesione na powierzchnię ziemi przez głębokie erupcje wulkaniczne.

32. Diamenty są wyceniane według ich cięcia, koloru, karatu i przejrzystości.