Ciekawostki

10 Interesujących Ciekawostek o Srokach

Sroka

Sroki są ptakami niedocenianymi przez ludzi. Bierze się to stąd, że powszechne jest oskarżanie tego dużego ptaka o niecne postępki jakimi są kradzieże. Sroka złodziejka zapewne wiele osób spotkało się z tym niesprawiedliwym określaniem srok. Że niby to potrafią skraść wszystko co się świeci i znajduje się w polu ich widzenia. Twierdzenie to jest wysoce niesprawiedliwe.

1. Sroka jest ptakiem blisko spokrewnionym z krukiem i wywodzi się z tej samej rodziny krukowatych.

2, Średniej wielkości bardzo efektownie umaszczony ptak. Czarno biały kolor piór. Samica i samiec są jednakowo upierzone i kolorystycznie identyczne. Jedyne co wyróżnia samca to wielkość, jest trochę większy i cięższy od samicy.

3. Sroki łącząc się w pary są bardzo wierne swoim partnerom, praktycznie pozostają w związkach aż do śmierci. Sroki bardzo przeżywają utratę swoich partnerów.

4. Zdobywanie pokarmu, budowanie gniazd, opieka nad pisklętami wszystko wykonują parami. Jest to bardzo charakterystyczne dla tych ptaków, zawsze kiedy pojawi się jeden osobnik należy spodziewać się następnego z pary.

5. Zła sława jakoś tak dziwnie przylgnęła do tych sympatycznych ptaków. Na przestrzeni lat takie niezbyt miłe nastawienie znalazło odbicie w wielu powiedzonkach np. „wypadł sroce spod ogona”, „co się gapisz jak sroka w gnat”.

6. W wielu krajach sroki uważane są za zły omen i zwiastun nadchodzącego nieszczęścia.

7. Sroki są bardzo inteligentne jak na ptaki. Przeprowadzano na nich eksperyment polegający na „teście lustra”. Sroki jako jedyne spoza ssaków przeszły pozytywnie „test lustra”. Eksperyment ten polega na sprawdzaniu reakcji na własne odbicie w lustrze. Sroki wypadły w tym badaniu bardzo dobrze, rozpoznały się w lustrzanym odbiciu i nie zareagowały strachem ani agresją.

8. Sroki jako jedyne ptaki budują gniazda a dwoma wejściami i zadaszeniem. Gniazda często zawieszane są wysoko na drzewach lub chowane w gęstych krzakach. Konstrukcja gniazd jest bardzo solidna. Opuszczone srocze gniazda chętnie zamieszkują inne ptaki.

9. Wbrew potocznemu oskarżaniu srok o podrzucanie swoich jaj do obcych gniazd jest to nieprawda.

10. Sroki są bardzo towarzyskimi ptakami, lubią przebywać w sąsiedztwie innych srok i innych ptaków. Ze względu na to, że są bardzo hałaśliwe zwłaszcza w momentach zagrożenia, stanowią dla innych ptaków sygnał o zbliżającym się niebezpieczeństwie.