CiekawostkiPolska

Śląsk – Ciekawostki, Informacje, Fakty

Moszna - Zamek

Śląsk to kraina historyczna, która rozpina się na terytorium trzech państw: Polski, Niemiec i Czech. Według historii stolicą całego Śląska jest Wrocław, natomiast stolicą Górnego Śląska są Katowice. Ten niesamowity obszar charakteryzuje się nie tylko niezwykle zawiłą i ciekawą historią, ale również ogromnym zróżnicowaniem pod względem architektury, kultury i lokalnego kolorytu.

1. Sejm Śląski w Katowicach to jeden z najbardziej niesamowitych budynków w tym mieście. W jego podziemiach znajduje się skarbiec, w którym podczas drugiej wojny światowej ukryto Skarb Śląski. Gdyby ktoś próbował się do niego włamać, skarbiec wyposażony był w mechanizm, który sprawiał, że cale pomieszczenie zapadało się i tonęło w basenie.

2. W zabrzańskiej kopalni Guido znajduje się najniżej położony pub w całej Europie. Można go odwiedzić w przerwie w zwiedzaniu niesamowitej kopalni, gdzie regularnie odbywają się również imprezy, wernisaże i wystawy.

3. Na terenie Śląska Cieszyńskiego znajduje się rotunda, która widnieje na banknocie o nominale dwudziestu złotych. W średniowieczu była ona kaplicą zamkową.

4. Na Śląsku znajduje się sporo pamiątek po społeczności żydowskiej, która była kiedyś nieodłączną częścią regionu. W centrum Bytomia znajdziemy kamienice z białych cegieł z granatowymi wzorami w kształcie menory, a w wielu miastach można do dziś odwiedzać stare żydowskie cmentarze, pełne przepięknych macew.

5. Śląsk zajmuje drugie miejsce na liście województw z największą ilością zamków. Szlak Orlich Gniazd to trzynaście zamków królewskich, które wybudowano na wapiennych skałach. Trasa ta ujmuje niesamowitymi widokami.

6. Podczas Nocy Kryształowej, najsłynniejszego pogromu Żydów w nazistowskich Niemczech, została spalona bytomska synagoga. Była przepiękną świątynią w stylu mauretańskim, którą wzorowano na budapeszteńskiej synagodze. W nocy z 9 na 10 listopada 1938 Niemcy zapędzili bytomskich Żydów przed synagogę i kazali im na kolanach oglądać akt zniszczenia. Do dziś w miejscu tym stoi pomnik upamiętniający to zdarzenie.

7. Pustynia Błędowska na Śląsku jest największą pustynią w całej Polsce. Stanowi częstą scenografię podczas sesji ślubnych i nie tylko.

8. Tramwaj numer 38, który kursuje na ulicy Piekarskiej w Bytomiu, jest najstarszym tramwajem w Polsce. Zbudowano go w 1949 roku, a w środku do dziś są stare, drewniane krzesła dla pasażerów.

9. Czterdzieści procent powierzchni Katowic zajmują lasy, a jeśli dodać do tego szereg inicjatyw pod szyldem „Miasto Ogrodów”, to okazuje się, że miasto to jest jednym z najbardziej zielonych miast w kraju.

10. Na Śląsku znajduje się aż osiem parków krajobrazowych, a swój początek mają tutaj Wisła i Warta.