Ciekawostki o mieście Malmo
Miasto Malmö, jest kreatywnym centrum z kwitnącą sceną kulturalną i gastronomiczną. Oto ciekawostki, które sprawiają, że trzecie co do wielkości miasto Szwecji jest wyjątkowe.
1. Średnia wieku mieszkańców Malmö wynosi 36 lat, a w całej Szwecji 41 lat.
2. Uważa się, że historia Malmo rozpoczęła się w 1275 r., kiedy to arcybiskup Lund wybudował na tym terenie ufortyfikowany dok promowy, który wkrótce stał się drugim co do wielkości miastem Danii.
3. Zgodnie ze swoją tożsamością jako miasto kontrastów, na południe od historycznej Lilli Torg, leży Form/Design Center. Ukrywające się pod płaszczykiem starej kamienicy, centrum Form/Design Center jest przestrzenią wystawienniczą celebrującą sztukę nowoczesną, design i architekturę, uzupełnioną o uroczy dziedziniec i kawiarnię.
4. Założone pod koniec 1200 roku Malmö pierwotnie należało do Danii, a dopiero w 1658 roku stało się szwedzkie.
5. W XVII wieku Szwedzi przeprowadzili się w celu zajęcia okolicznych terenów zwanych Regionem Skandynawskim. W 1658 r., po podpisaniu traktatu z Roskilde przez Danię i Szwecję, przejęli kontrolę nad miastem.
6. 31% mieszkańców Malmö urodziło się za granicą, 50% z nich to kobiety, a 50% to mężczyźni.
7. Przez całe lato Scena Letnia w Malmö oferuje bezpłatne imprezy kulturalne w całym mieście. Odbywa się tutaj ponad 150 imprez na 40 różnych scenach rocznie. Od koncertów międzynarodowych artystów po teatr dziecięcy i szalone eksperymenty.
8. Miasto jest domem dla ponad 316 tysięcy ludzi, a jego mieszkańcy pochodzą z ponad 170 krajów.
9. Architektem stojącym za Turning Torso jest Santiago Calatrava, a budynek był gotowy do zajęcia w dniu 1 listopada 2005 roku. Ma 190 metrów wysokości i składa się z 54 pięter z 147 apartamentami i biurami.
10. Największy festiwal filmów arabskich w Europie odbywa się co roku w Malmö. Rozpoczęty w 2011 roku, skupia się wyłącznie na twórczości filmowców arabskich i organizuje osobny festiwal filmowy prezentujący filmy o kobietach arabskich.
11. Pogoda w Malmö jest nieco łagodniejsza niż w pozostałej części kraju. Jest to dość wietrzne miasto. Można tu spędzić ciepłe, przyjemne lato i stosunkowo umiarkowaną zimę.
12. W roku 2012 do Malmö przeniosło się 19800 osób, a 17300 wyprowadziło się. Prawie połowa nowo przybyłych osób znajdowała się w grupie wiekowej 20-29 lat.
13. W 1437 roku miasto otrzymało swój herb.
14. Stare Miasto jest wyspą w samym sercu miasta, podzieloną na dwie części: Gamla Väster na zachodzie, wypełnioną historycznymi budynkami i wschodnią, która została zrewitalizowana w latach 60-tych.
15. W połowie lat 70. nastąpiła pierwsza z recesji w mieście, która szczególnie dotknęła jego kluczowe gałęzie przemysłu w stoczniach i fabrykach. Doprowadziło to do masowego bezrobocia i ostatecznego zamknięcia stoczni Kockums w 1986 roku.
16. Wędrując malowniczymi uliczkami, nieuchronnie znajdziesz się w Stortorget, najstarszym i największym placu w Malmö, otoczonym piękną, XVI-wieczną architekturą.
17. Wraz z ukończeniem wieżowca Turning Torso w 2005 roku, Malmo zyskało również najwyższą strukturę w Skandynawii. Dziś miasto cieszy się popularnością jako modna scena miejska z łatwym dostępem do stolicy Danii, Kopenhagi.