Europa

15 Najlepszych Atrakcji dla Dzieci w Splicie

Split to malowniczo usytuowane miasto znajdujące się w południowo-zachodniej części Chorwacji. Stanowi wizytówkę całej Dalmacji, a dla wielu turystów spragnionych odpoczynku w rajskich okolicznościach jest wymarzoną destynacją. Miasto obfituje również w wiele atrakcji skierowanych do najmłodszych gości. To idealny kierunek dla rodziców pragnących zapewnić swoim pociechom moc wrażeń podczas letniego urlopu. W jakie miejsca warto się udać w pierwszej kolejności?

1. Diocletians Dream 

To wyjątkowe muzeum, które zachwyca zarówno dorosłych, jak i dzieci. Bez wątpienia warto tutaj zajrzeć podczas wizyty w Splicie. Głównym zamysłem właściciela było stworzenie miejsca, które w nowoczesny i niezwykle ciekawy sposób będzie w stanie opowiedzieć historię Dioklecjana. Trzeba powiedzieć, że misja ta jest z powodzeniem realizowana, a goście zachwyceni kreatywnością twórców. Dodać tylko należy, że muzeum otrzymało prestiżową nagrodę Travellers Choice Awards 2022. Jest to miejsce, w którym nowoczesne technologie pomagają poznawać historyczne fakty w nietuzinkowy sposób. Zdecydowanie warto wygospodarować nieco czasu na wizytę w tym wyjątkowym muzeum.
Adres: Zagrebačka 1

2. Plaża Bene 

Plaża Bene to jedno z tych miejsc, które spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających pociech. Pięknie usytuowana plaża otoczona jest bujnymi lasami. Znajdziemy tutaj mnóstwo pięknych szlaków turystycznych. Z kolei na samej plaży znajduje się świetna restauracja z pysznymi przekąskami. To idealne miejsce dla rodzin, wśród których nie brakuje małych miłośników wodnych zabaw.
Adres: Šetalište MarinaTartaglie

3. Złota Brama 

Złota Brama jest jedną z czterech bram w Splicie, które niegdyś prowadziły do kompleksu pałacowego Dioklecjana. Nie ulega żadnym wątpliwościom, że jest jedną z najbardziej spektakularnych i tym samym zasługujących na zainteresowanie. Dla małych pasjonatów historii jest to nie lada gratka. Warto dodać, że w Splicie znajdują się jeszcze trzy bramy – Srebrna, Mosiężna oraz Żelazna. Niemniej, to jednak Złota Brama stanowi symbol miasta. Jest przepięknym przykładem barkowej architektury. Tuż nad bramą znajduje się przepiękna wieża zegarowa. Sama brama jest z kolei doskonałym punktem widokowym, z którego rozpościera się widok na całe miasto.
Adres: Dioklecijanova 7

4. Green Market 

To miejsce, które przyciąga uwagę zarówno dorosłych, jak i dzieci. Słynie przede wszystkim z wybornych pod względem jakości owoców oraz warzyw. Każdy mały smakosz znajdzie w tym miejscu coś dla siebie. Sporym zainteresowaniem cieszą się lokalne produkty. Targowisko jest czynne przez siedem dni w tygodniu od 6:00 do 14:00.
Adres: Ul. Stari pazar 8

5. Sailor Lighthouse 

Jest to bez wątpienia miejsce, którego nie można pominąć, zwłaszcza gdy podróżuje się z małymi dziećmi. Ta wyjątkowa latarnia morska upamiętnia działania partyzanckie marynarzy pochodzących ze Splitu, którzy zginęli w trakcie II Wojny Światowej. Choć powstała jeszcze za czasów Jugosławii, dzisiaj jest nowoczesnym obiektem, obok którego po prostu nie sposób przejść obojętnie.
Adres: Obala kneza Domagoja 15

6. Street Let Me Pass

Street Let Me Pass znajduje się na terenie kompleksu pałacowego Dioklecjana. Miejsce stanowi sporą atrakcję, choć w rzeczywistości jest to tylko lub aż najwęższa uliczka w całym mieście. Jej szerokość pomieści zaledwie jedną osobę. Miejsce każdego roku przyciąga ogromne ilości turystów. Bardzo często w jej okolicy napotkać można tłumy ludzi pranących przekonać się czy faktycznie zasługuje na swoje miano. Warto tutaj zajrzeć, bo dla małych dzieci ta niepozorna uliczka stanowi nie lada atrakcję.
Adres: Ul. Kraj Svetog Ivana 1

7. Park Josipa Jurja Strossmayera

Park Josipa Jurja Strossmayera to idealne miejsce dla rodzin z dziećmi. To świetnie zagosapodarowana przestrzeń pełna zieleni i miejsc, w których można odpocząć od natrętnych promieni słonecznych. Na terenie parku znajduje się słynna Strossmayerova Fountain, fontanna z pitną wodą. Dzieci najchętniej korzystają ze specjalnej ciuchci, która porusza się po parku.
Adres: Ul. kralja Tomislava 12

8. Turisticki Vlakic Park Marjan 

To idealny sposób na zwiedzanie pięknych zakamarków Splitu bez najmniejszego wyjazdu. Pojazdy przypominające kolorowe ciuchcie poruszają się po najciekawszych miejscach i stanowią nie lada atrakcję wśród najmłodszych dzieci. Są również niezwykle wygodnym wariantem dla rodziców.
Adres: Ul. kralja Tomislava 15

9. Trg braće Radić (Voćni trg)

Owocowy Targ przez wiele lat przyciągał ludzi wyłącznie ze względu na stoiska z owocami i warzywami. Tradycja sprzedawania świeżych produktów sięga czasów średniowiecza. Obecnie w tej niezwykle klimatycznej części miasta znajdziemy urokliwe restauracje oraz sporo miejsc z ciekawymi pamiątkami. Miejscem zachwycą się również mali miłośnicy wyśmienitych lodów.
Adres: Trg Braće Radić 5

10. Froggyland 

Froggyland to muzeum to wyjątkowe miejsce, w którym motywem przewodnim są wypchane żaby. W tym jednak przypadku mamy do czynienia z żabami, które zajmują się dosyć nietypowymi dla swojego gatunku dla czynnościami. Część z nich zajmuje się analizowaniem rozmaitych dukumentów, inne spędzają czas na aktywnościach fizycznych. Obserwowanie żab uczestniczących w prozaicznych z perspektywy człowieka sytuacjach jest niezwykłym przeżyciem. To idealne miejsce dla rodzin z dziećmi i muzeum, obok którego po prostu nie sposób przejść obojętnie.
Adres: Ul. kralja Tomislava 5

11. Park Šuma Marjan

Park znajduje się na zboczu wzgórza. Wspaniała lokalizacja pełna gęstych drzew pozwala wypocząć od wysokich temperatur. Na terenie obiektu znajduje się całe mnóstwo ławek, na których można wypocząć. Trasa spacerowa jest bardzo ładnie zaaranżowana, a po drodze zwiedzający mogą podziwiać wspaniałe widoki. Warto dodać, że w parku znajdziemy również kilka atrakcyjnych restauracji.
Adres: Obala Hrvatskog narodnog preporoda 25

12. Žnjan City Beach 

Ta wspaniała plaża każdego roku przyciąga entuzjastów wodnych sportów i wypoczynku w przepięknej scenerii. Można tutaj podziwiać przepiękną błękitną wodę, a dla wielu turystów właśnie ta plaża jest jedną z piękniejszych w całym mieście. Znajduje się tutaj fantastyczny plac zabaw na wodzie oraz wiele innych wodnych atrakcji. Nie brakuje również atrakcyjnych barów i kawiarenek, które latem bywają wartością na wagę złota.
Adres: Šetalište Pape Ivana Pavla II 31

13. Rejsy wodne w Splicie 

Split znajduje się nad Morzem Adriatyckim. W wielu miejscach można znaleźć ciekawe oferty rejsów, które zapewniają zupełnie inny wymiar zwiedzania. Z pewnością warto zainteresować się fantastyczną półzanurzalną łodzią podwodną, która umożliwia zwiedzanie zarówno atrakcji na powierzchni, jak i podziwianie podwodnego świata. Takie wycieczki cieszą ogromną popularnością zarówno wśród dorosłych turystów, jak i tych najmłodszych. Wystarczy tylko zarezerować termin za pośrednictwem strony internetowej splitboattrips.com.
Adres: Grad (City Centre)

14. Wirtualna Rzeczywistość w Pałacu Dioklecjana 

Pałac Dioklecjana to bez wątpienia jedna z największych atrakcji Splitu. Powstał w 305 roku i obecnie stanowi prawdziwą wizytówkę miasta. Nowoczesna technologia VR pozwala cofnąć się w czasie i obserwować to wyjątkowe miejsce za czasów swojej świetności. Dzięki specjalnym okularom dzieci będą mogły zanurzyć się w dawnych czasach i pozyskać garść niezwykle interesującej wiedzy.
Adres: Zagrebačka ul. 1

15. Wycieczka na quadach 

Split ma sporo do zaoferowania najmłodszym gościom. Z całą pewnością warto wziąć pod uwagę oferowane na miejscu rodzinne wycieczki quadami ATV. Jestv to atrakcja dla całych rodzin, która cieszy się ogromną popularnością. Trasa liczy sobie 40km, a sama jazda trwa ponad dwie godziny.
Adres: Trumbićeva obala 13