Polska

10 Najlepszych Atrakcji Dla dzieci w Solinie

przystań

Solina to niewielka wieś w województwie podkarpackim, której historia sięga aż piętnastego wieku. Obecnie jest miejscem zamieszkiwanym przez nieco ponad 400 osób i cieszy się renomą idealnego miejsca wypoczynkowego dla rodzin z dziećmi.

Pomimo tego, że Solina jest niewielką wsią, mieści w sobie sporo atrakcji, które sprawiają, że każdego roku turyści chętnie przybywają w te strony, pragnąc zapewnić swoim pociechom aktywny wypoczynek w cudownej scenerii.

1. Zdecydowaną atrakcją tego miejsca jest usytuowany w niezwykle urokliwej lokalizacji zalew o nazwie Jezioro Solińskie, które zawsze w porze letniej wypełnia się turystami ze wszystkich stron Polski. To wyjątkowo dobre miejsce dla rodzin z dziećmi, które pragną zapewnić swoim pociechom aktywny wypoczynek. Wokół całego jeziora dostępne są miejsca wypoczynkowe i noclegowe. Sporą popularnością cieszą się widowiskowe domki świerkowe, w których można zatrzymać się na kilka dni. Znajdują się tuż nad jeziorem i dzięki temu goście mogą bezustannie podziwiać piękne widoki. Latem jezioro zapełnia się łódkami i amatorami sportów wodnych. Trzeba jednak pamiętać, że niezbyt sprzyjająca linia brzegowa uniemożliwia kąpanie się we wszystkich częściach jeziora. Wyznaczono jednak kilka przygotowanych miejsc, w których kąpiel jest jak najbardziej dozwolona.

2. Dzieci uwielbiają kolejki wąskotorowe i również z tego względu warto wybrać się w ten region Polski, bo to jedyna możliwość, by przejechać się Bieszczadzką Kolejką Leśną i podziwiać przepiękne krajobrazy w trakcie cudownej wycieczki. Zadbano o to, aby trasy były zróżnicowane i ciekawe. Dzieciaki uwielbiają tego typu wycieczki, dlatego warto zarezerwować dwie godziny na niecodzienną przejażdżkę, choć należy najpierw sprawdzić godziny odjazdu.

3. Wake Park Solina to bez wątpienia strzał w dziesiątkę, jeżeli tylko nasze dzieciaki należą do grupy osób, które nie usiedzą spokojnie w jednym miejscu i będą wymagały wielu bodźców, by poczuć pełną satysfakcję. To od niedawna właściwie, bo od kilku lat, prosperujący wyciąg do uprawiania sportów wodnych, który ma szansę stać się ulubionym miejsce naszym dzieciaków. To właśnie tutaj będą mogły spróbować swoich sił na desce wodnej czy nartach wodnych.

4. Solina to także miejsce, które od razu pokochają amatorzy rowerowych przejażdżek. Na miejscu jest aż kilka tras rowerowych o różnych stopniach trudności, w tym kilka bardzo łatwych. To dosyć wygodny i łatwy sposób na zapewnienie sobie oraz swoim pociechom atrakcyjnego, a przede wszystkim aktywnego czasu.

5. Solina jest doskonałym miejscem również poza sezonem letnim. Zimą miejsce nabiera zupełnie innego charakteru i jest istnym rajem dla entuzjastów sportów zimowych. W tym regionie opady śniegu zawsze umożliwiają jazdę na nartach czy snowboardzie. To idealna pora na zaczepienie dzieciom miłości do sportu. Wiele ośrodków uwzględnia wypożyczanie odpowiedniego sprzętu.

6. Jeżeli tylko pozwoli nam na to czas, to warto udać się do pobliskiej Berezki, w której od pewnego czasu prosperuje Wiejskie Zoo. Miejsce jest idealnym punktem turystycznym dla rodzin z dziećmi. Nie brakuje tutaj kóz, królików, owiec, gęsi czy też kur, kaczek i bażantów. Do dyspozycji dzieci oddane sztuczną krowę, która pozwala poczuć się jak w prawdziwym gospodarstwie. Krowa wyposażona jest w wymiono i umożliwia samodzielne dojenie. Na miejscu znajdziemy również doskonale przygotowany park linowy, ule oraz pontonową zjeżdżalnię. To również fantastyczna możliwość dla dzieci, które będą mogły przejechać się konno w towarzystwie wykwalifikowanego instruktora.

7. Jezioro Solińskie z pewnością jest niezwykłą atrakcją, dlatego warto skorzystać z możliwości wykupienia rejsu. To wyjątkowo dobra alternatywa zwiedzania okolic, która zapewni zarówno dorosłym, jak i najmłodszym sporo frajdy.

8. Niedaleko Soliny, w Mucznem, znajduje się zagroda żubrów. Biorąc pod uwagę fakt, że zwierzęta te nie są powszechnie dostępne, warto się tam udać, by móc poobserwować te niesamowite zwierzęta w środowisku naturalnym. To jedyne takie miejsce w swoim rodzaju znajdujące się w zacisznej okolicy, dzięki czemu ma się w jakimś stopniu wrażenie, że żubry nie znajdują się pod żadnym nadzorem. Wyjątkowo atrakcyjny sposób spędzenia czasu z dziećmi.

9. Zapora nad Soliną jest konstrukcją, która faktycznie może zachwycić i zaciekawić najmłodszych uczestników wycieczki. Jej długość wynosi ponad 660 metrów, a wysokość 84 metry. Można się tam wybrać z przewodnikiem, który szczegółowo opisze działanie zapory i opowie o jej najważniejszych elementach. Dzieci z pewnością docenią galerię znajdującą się kilka metrów pod dnem jeziora. Miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić, będąc w Solinie, ponieważ to największy hydrotechniczny obiekt znajdujący się w naszym kraju.

10. Z całą pewnością warto również udać się do pobliskiego Muzeum Kultury Bojków, w którym będziemy mieli okazję podziwiać eksponaty przedstawiające tak naprawdę głównie przedmioty wykorzystywane na co dzień. To miejsce, które w obrazowy sposób i za pośrednictwem przedmiotów pokazuje codzienne życie ludzi zamieszkujących od lat te rejony, również mieszkańców Soliny.

Czytaj dalej: Gdzie dobrze zjeść w Solinie