Polska

10 Najlepszych Atrakcji w Mielnie

Plaża w Mielnie

Mielno, miasto położone w województwie zachodniopomorskim, nad Morzem Bałtyckim i jeziorem Jamno jest jednym z najpopularniejszych kompleksów wypoczynkowych znajdujących się na polskim wybrzeżu.

Często określane jest mianem „polskiej Ibizy”, głównie ze względu na bardzo bogatą ofertę tamtejszych klubów. Mielno to jednak nie tylko imprezowa letnia stolica Polski. To także miejsce, które do zaoferowania ma mnóstwo różnego rodzaju atrakcji. Poniżej opisane zostały najpopularniejsze spośród nich.

1. PLAŻA jest jednym z głównych powodów, dla których turyści tak licznie odwiedzają Mielno. Nic dziwnego – jest ona nie tylko bardzo rozległa i szeroka, ale też bezpieczna i czysta. W połączeniu z bardzo specyficznym mikroklimatem Mielna stanowi to nie lada atrakcje. Stumetrowe kąpielisko poszczycić może się także międzynarodowym wyróżnieniem Błękitna Plaża. W Mielnie odbywają się także Mistrzostwa Europy w kiteboardingu, gdzie zmagają się ze sobą czołowi światowi reprezentanci tej dyscypliny.

2. LOKALNA KUCHNIA również przyciąga do Mielna mnóstwo podróżnych – zarówno na dłuższy wypoczynek, jak i wyłącznie przejazdem po to, aby „wrzucić coś na ząb”. Oczywiście jej podstawę stanowią ryby – zarówno bałtyckie, jak i słodkowodne (w końcu na terenie miasta znajduje się jezioro Jamno). W Mielnie mnóstwo jest restauracji i smażalni cieszących się bardzo dobrą opinią (warto podpytać miejscowych, gdzie najlepiej się udać). Ryby kupować można także w porcie, bezpośrednio od rybaków po porannych połowach. Równie popularna jest tutaj gęsina i wszelkie kiszonki. Na deser oczywiście lody albo gofry, które najlepiej smakują na wybrzeżu.

3. PROMENADA PRZYJAŹNI to deptak, który oddziela centrum miasta od plaży. Jest to miejsce, które tętni życiem przez całą dobę. Mnóstwo tam różnego rodzaju knajpek i kawiarenek, sklepików z pamiątkami, ulicznych artystów. Wieczorem zaś udać się można na dancing czy słynną dyskotekę pod gołym niebem.

4. REJSY STATKIEM WYCIECZKOWYM po Jeziorze Jamno to niemała atrakcja. Statek Mila, cumujący na co dzień przy pomoście Klubu Morskiego „Tramp” może zabrać na swój pokład 61 osób. Rejs trwa około godziny, przepływając w tym czasie 8 kilometrową trasę po zachodniej i środkowej części jeziora.

5. PONIEMIECKIE BUNKRY znajdują się w niewielkiej odległości od centrum Mielna. Do fortyfikacji, których oryginalne przeznaczenie nie jest do końca znane łatwo dotrzeć pieszo bądź rowerem. Są to dwa obiekty oddalone od siebie o około 200m, wzniesiono je w latach 1940-1941, w celu obrony wybrzeża.

6. POMNIK MORSA mieści się przy ulicy Kościuszki, tuż obok głównego wejścia na plażę. Wykonany z brązu pomnik autorstwa poznańskiego rzeźbiarza Roberta Sobocińskiego postawiony został 14 lutego 2010 roku, następnego dnia odbyło się tam bicie rekordu Guinnessa w kategorii: „Największe Zanurzenie Misiów Polarnych”. Rekord został pobity, w wodzie poniżej 10 stopni zanurzyło się ponad 100 osób.

7. KOŚCIÓŁ PRZEMIENIENIA PAŃSKIEGO znajduje się przy ulicy Kościelnej. Wybudowany został z cegły i kamienia polnego na niewielkim wzniesieniu otoczonym śladami fos, co oznaczać może, że niegdyś budowla miała charakter obronny. Kościół Przemienienia Pańskiego to gotycka budowla zwieńczona czworoboczną wieżą z XVI wieku. W jej ścianie znajdują się dwa fragmenty kamieni młyńskich, co stanowić miało wyraz szacunku do chleba i było rozwiązaniem często stosowanym na Pomorzu (zużytych przyrządów nie wolno było niszczyć). Wewnątrz świątyni zachowała się oryginalna ambona z XVII wieku oraz piękna neogotycka chrzcielnica.

8. PARK LINOWY TUKAN przeznaczony jest zarówno dla młodszych, jak i starszych miłośników aktywnego wypoczynku. Położony jest niedaleko plaży, około 5 kilometrów od centrum miasta. Na jego terenie dostępnych jest 7 zróżnicowanych pod względem trudności tras, oferujących ponad 100 atrakcji. Park otwarty jest od 1 maja do 31 sierpnia, w godzinach 11 – 19. Warto wybrać się tam w przerwie od leżakowania i morskich kąpieli.

9. LEŚNA PĘTLA PRZYGÓD I TAJEMNIC to miejsce przygotowane przede wszystkim z myślą o najmłodszych. Jest to rodzaj edukacyjnej ścieżki przyrodniczej, która prowadzi przez charakterystyczne dla nadmorskiego lasu stare wydmy i inne obiekty, takie jak grodziska i bunkry. Na trasie Leśnej Pętli napotkać można także na wielkie figury szyszek, taras widokowy czy kładkę łączącą dwa grodziska. Wielka frajda, nie tylko dla dzieci.

10. OKOLICE Mielna również kuszą wieloma ciekawymi atrakcjami. Podczas wypoczynku w tym mieście warto je odwiedzić, zwłaszcza, że oddalone są od siebie tylko o kilka kilometrów i łatwo dotrzeć tam nie tylko komunikacją miejską, ale też rowerem czy nawet pieszo. Do ciekawych miejsc zaliczyć można na przykład Unieście z przystanią rybacką, Gąski, Łazy, Sarbinowo czy Chłopy. Każde z tych miejsc ma swój unikatowy klimat, który warto poczuć na własnej skórze. Z pewnością nie będzie się tego żałować.