Ciekawostki

Smok latający

Draco
źródło: H. Zell / Wikipedia

Latający Smok to dziwne stworzenie. Znany również jako Latająca Jaszczurka, Draco lub Szybka Jaszczurka, ten gad używa zmodyfikowanych żeber do szybowania w powietrzu. Dowiedz się więcej o tej zadziwiającej jaszczurce.

1. Różne gatunki występują w różnych kolorach i wzorach. Wiele z nich ma ciemne kolory z imponującym kamuflażem i jaskrawym ubarwieniem po otwarciu prowizorycznych skrzydełek.

2. Badacze rozpoznają 42 różne gatunki tej wyjątkowej jaszczurki i kategoryzują je do rodzaju Draco. Wszystkie te gatunki żyją w południowej Azji.

3. Dolna strona skrzydeł jest różnie zabarwiona u samców i samic. U samców jest kolor niebieski, a u samic kolor żółty.

4. Po udanym kryciu samica opuszcza drzewo, aby złożyć swoje jaja na ziemi.
Samica kopie dół w ziemi, aby złożyć od 1 do 5 jaj. Zostaje i chroni swoje jaja.

5. Pomimo swojej potwornej nazwy, ten mały gad mierzy średnio tylko ponad 20 cm długości. Zasadniczo wyglądają jak zwykła jaszczurka z okrągłym lub półokrągłym zestawem skrzydełek wystającym między przednią a tylną nogą.

6. Jaszczurki latające przystosowały się do życia na drzewach. Potrafią znaleźć pożywienie i unikać potencjalnie niebezpiecznych drapieżników, gdy znajdują się wysoko nad ziemią. Samce pozostają na drzewach przez całe swoje życie.

7. Gatunek ten występuje na wyspach Jawy i Bali w Indonezji i ewentualnie na innych obszarach.

8. Skrzydła latającego smoka rozciągają się od tuż za przednimi nogami do tuż przed tylnymi. Ostatnie pięć do siedmiu żeber zwierzęcia jest wydłużonych i rozciągają się do skrzydeł. Mięśnie przytwierdzone do żeber powodują, że żebra poruszają się, a skrzydła rozwijają się jak wachlarz, gdy zwierzę chce szybować.

9. Jaszczurki latające nie potrafią latać jak ptaki. Zamiast tego, ślizgają się z drzewa na drzewo za pomocą prądów wiatru.

10. Jak wiele jaszczurek Draco, a zwykle latające smoki mają cętkowany wygląd. Są one zazwyczaj mieszanką koloru szarego, brązowego, czarnego i zielonego. Ich kolory pomagają kamuflażować je w pniach lasów deszczowych.

11. Jaszczurki latające są bardzo terytorialne. Samiec zajmuje kilka drzew i zaciekle broni swojego terytorium przed innymi samcami. Za to chętnie dzieli swoje terytorium z kilkoma samicami.

12. Latające smoki są malutkimi gadami, w przeciwieństwie do ich mitycznych odpowiedników. Mają smukłe ciała i bardzo długi ogon w porównaniu do długości reszty ciała.

13. Jaszczurki latające są zwierzętami owadożernymi. Żywią się mrówkami i termitami.

14. Naukowa angielska nazwa zwierzęcia znanego jako pospolity latający smok (lub po prostu latający smok) to Draco volans. Termin „latający smok” jest czasem używany dla innych jaszczurek Draco.

Jakie są drapieżniki dla jaszczurki Draco?

Uważa się, że głównymi drapieżnikami jaszczurki są żyjące na drzewie węże, duże ptaki i inne jaszczurki. Jednak pomimo obecności drapieżników, większość latających smoków odnosi sukcesy w swoim środowisku.

Jak daleko może szybować jaszczurka Draco?

Ślizgają się w powietrzu średnio przez 8 metrów. Łatwo jest rozpoznać, kiedy jaszczurki będą latać. Przed lotem jaszczurka obróci się tak, aby jej głowa skierowana była w stronę ziemi.

Gdzie znajdują się jaszczurki Draco?

Ten gatunek jest powszechnie spotykany w lasach i na obrzeżach lasu. Gatunek ten można znaleźć w tropikalnych lasach deszczowych w południowych Indiach i południowo-wschodniej Azji.

Czy jaszczurki Draco są prawdziwe?

jaszczurki Draco, czyli latający smok, to gatunek jaszczurki endemicznej dla południowo-wschodniej Azji. Podobnie jak inni członkowie rodzaju Draco, gatunek ten ma zdolność do szybowania za pomocą skrzydlatych bocznych przedłużeń skóry.

Jak duża jest jaszczurka Draco?

Draco osiągają około 20 cm długości, łącznie z ogonem. Mają spłaszczone ciała, które pomaga im w locie.