Ciekawostki

10 Fascynujących Ciekawostek Dla Dzieci o Skorupiakach

krab

Każdy z nas codziennie spotyka na swojej drodze przedstawicieli stawonogów. Do grupy tej należą skorupiaki, pajęczaki oraz owady. Jest to największa grupa zwierząt, która żyje na świecie.

Najmniejszą styczność mamy ze skorupiakami pojawiają się one w naszym życiu głównie jako pożywienie. Warto jednak dowiedzieć się więcej na ich temat, ponieważ są one naprawdę bardzo ciekawą grupą. Oto 10 informacji i ciekawostek o skorupiakach  które przygotowaliśmy specjalnie dla dzieci.

1. Do tej pory wykryto 67 tysięcy gatunków skorupiaków.

2. Wśród tej grupy możemy znaleźć gatunki pozytywnie wpływające na nasze życie, jak i te, które niszczą nasze otoczenie. Przykładem tych negatywnych skorupiaków jest azjatycki krab wełnistoszczypcy, którego spotkać możemy również w naszym kraju.

3. Największy krab występujący na świecie to krab pacyficzny.

4. Największym skorupiakiem występującym na lądzie jest krab palmowy. Rozpiętość jego odnóży może dochodzić nawet do jednego metra. Ważyć może ona nawet 4 kilogramy.

5. Wielkość najmniejszego stawonoga wynosi 0.1mm.

6. Raki, które znane są większości naszego społeczeństwa mogą żyć nawet 40 lat.

7. Na terenie naszego kraju żyją tylko 4 gatunki raków. Dwa z nich zostały przeniesione do nas przez człowieka z Ameryki Północnej.

8. Bardzo ciekawy jest fakt, iż raki w trakcie zagrożenia poruszają gwałtownie odwłokiem. Jest to sposób, który umożliwia im ucieczkę przed drapieżnikami.

9. Raki należą do zwierząt, które nie polują w sposób aktywny na swoje ofiary. Czekają one na dnie zbiorników wodnych czekając, aż ofiara sama podpłynie do nich sama.

10. W 2007 roku pozyskano 10.7 miliona ton skorupiaków w celach przemysłowych. Wykorzystywane są one głównie w celach konsumpcyjnych. Znaleźć możemy je w kartach dań jako owoce morza.

Jak widzimy skorupiaki, które znaleźć możemy w otaczającym nas świecie są bardzo różnorodne. Żyją zarówno w wodzie, jak na lądzie. Różnią się wielkością, jak i czasem życia. Według nas jest to bardzo ciekawa grupa zwierząt, którą warto się zainteresować i poszerzyć swoją wiedzę na ich temat i stać się specjalistą w tej dziedzinie.