Ciekawostki

10 interesujących ciekawostek o pilotach

Loty samolotem to najpopularniejszy obecnie sposób na podróżowanie na całym świecie.

Również sam zawód pilota zyskuje każdego dnia coraz większą popularność. Coraz większe grono osób stawia właśnie zawód pilota, jako to, co chce robić w niedalekiej przyszłości.

Dlatego zdecydowanie warto zapoznać się z najlepszymi i najciekawszymi ciekawostkami w kwestii życia pilota i innymi aspektami z tym związanymi, by jeszcze bliżej poznać ten niezwykle popularny zawód i zrozumieć skąd bierze się jego tak duży obecnie fenomen.

1. Brody

Pierwsza ciekawostka dotyczy faktu, że wielu pilotów nie może nosić brody. Wiąże się to z faktem, iż pomaga im to w upewnieniu się, że przylegająca do ich twarzy maska tlenowa podczas wypadku będzie odpowiednio szczelna.

2. Prywatne tradycje

Wielu pilotów ma swoje prywatne tradycje, jak i również przesądy tuż przed rozpoczęciem danego lotu. Duże grono z nich wita się z samolotem, rozmawia z nim dłuższą chwilę i zachęca go do bezpiecznego lotu.

3. Kapitan

Ciekawy jest również fakt, że kapitan, jak i również pierwszy oficer zawsze mają inne jedzenie. Chodzi w tym wszystkim o to, że w przypadku jakiegokolwiek zatrucia lub choroby, to drugi będzie w stanie go zastąpić.

4. Obowiązki pilotów

Warto także zwrócić uwagę na fakt, że przed samym lotem obowiązki pilotów dzielone są po równo, ale nie zmienia to faktu ogólnego, że wszystkie główne decyzje podejmuje i tak kapitan.

5. Kurs samoobrony

Każdy z pilotów musi wcześniej przejść kurs samoobrony, jak i również szkolenie z awaryjnych sytuacji, które mogą się pojawiać podczas danego lotu, by następnie zademonstrować, jak sobie z owymi sytuacjami radzą.

6. Przygotowanie do lotu

Warto także wiedzieć, że samo przygotowanie do lotu rozpoczyna się już 2 godziny wcześniej, a piloci wchodzą do biura przez osobne wejścia, jak i również przechodzą dokładną kontrolę bezpieczeństwa.

7. Zapinanie pasów

Ciekawy jest również fakt, że jeśli pilot prosi pasażerów o zapięcie pasów, to znaczy to, że sytuacja jest całkowicie w porządku, ale jeśli prosi o to członków załogi, to jest to znak, że samolot wchodzi w strefę mocnych turbulencji.

8. Nigdy nie śpią

Wbrew powszechnym faktom podczas lotu obaj piloci nigdy nie śpią jednocześnie, mimo faktu włączonego autopilota.

9. Sytuacje stresowe

Piloci znani są z tego, że doskonale potrafią sobie radzić w sytuacjach stresowych.

10. Protokół

Ciekawy jest także fakt, że istnieje protokół, który jasno mówi, że podczas lotu pilot nie może na zbyt długi okres wychodzić z kokpitu. Gdy tak się dzieje jego miejsce na ten czas zajmuje jedna ze stewardes