Ciekawostki

20 Ciekawostek dla Dzieci o Katowicach

Fot. Umkatowice / Wikipedia

Katowice to stolica województwa śląskiego, która od lat kojarzyła się przede wszystkim z przemysłowym krajobrazem. Dziś jednak jest to prężnie rozwijająca się metropolia, w której nie brakuje zieleni, ciekawych obiektów, atrakcji i wydarzeń kulturalnych. Co warto wiedzieć o tym mieście? Oto ciekawostki dla dzieci o Katowicach:

1. Legendarny Skarb Katowicki

W 1865 roku, podczas prac budowlanych, odkryto w Katowicach skarb, który zawierał monety z różnych epok, począwszy od czasów rzymskich. To fascynująca historia dla dzieci, które interesują się historią i archeologią.

2. Zabytkowy Tramwaj

Katowice mają bogatą historię komunikacji miejskiej. Jedną z atrakcji jest możliwość przejażdżki zabytkowym tramwajem, co jest niezwykłą przygodą zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

3. Park Śląski

Jest to jeden z największych parków miejskich w Europie, gdzie dzieci mogą bawić się na placach zabaw, odwiedzić planetarium, wesołe miasteczko oraz ogród zoologiczny.

4. Katowicki Spodek i kosmos

„Spodek” to nie tylko symbol miasta, ale również jego kształt przypomina UFO. Dzieci mogą dowiedzieć się więcej o architekturze budynku i jego związku z kosmosem i fantastyką naukową.

5. Silesia City Center i historia kopalni

To wielkie centrum handlowe zostało zbudowane na terenie dawnej kopalni „Gottwald”. Można tam znaleźć eksponaty nawiązujące do historii górniczej regionu, co może być ciekawe dla młodych eksploratorów.

6. Dzieje kolejnictwa

Katowice leżą na ważnym węźle kolejowym, a historia kolei w tym regionie jest fascynująca. Można opowiedzieć dzieciom o rozwoju transportu kolejowego i jego znaczeniu dla miasta.

7. Przyroda i zieleń

Oprócz Palmiarni Miejskiej w Gliwicach Katowice mają wiele zielonych przestrzeni i parków, gdzie dzieci mogą obserwować przyrodę i uczyć się o ochronie środowiska.

8. Street Art i murale

Katowice są również znane z ciekawych murali i street artu, które mogą być inspirujące dla młodych artystów i miłośników sztuki.

9. Teatry dla dzieci

W mieście działają teatry, które oferują spektakle dla najmłodszych, będące nie tylko rozrywką, ale i ważnym elementem edukacji kulturalnej.

10. Dni nauki i techniki

Katowice regularnie organizują wydarzenia promujące naukę i technologię, co jest świetną okazją do zabawy i nauki dla młodych odkrywców.

11. Osady rolnicze

Pierwsze osady rolnicze na terenie dzisiejszych Katowic powstawały już w XIV wieku. W czternastym wieku wspominano o Kuźnicy Boguckiej, która była jednym z najstarszych zakładów tego typu w Polsce.

12. Symbol miasta

Symbolem miasta jest Spodek, czyli hala widowiskowo-sportowa, która została skończona w 1971 roku. Był to efekt konkursu na projekt hali, który zorganizowało Stowarzyszenie Architektów Polskich, a wygrało pięciu architektów warszawskich.

Na przestrzeni lat występowali tutaj między innymi Tina Turner, Joe Cocker, Elton John czy Metallica.

13. Palmiarnia Miejska w Gliwicach

W wyniku współpracy władz miasta z Palmiarnią Miejską w Gliwicach katowicki rynek został ozdobiony licznymi palmami. Znajduje się tutaj również sztuczna Rawa.

14. Osiedle Nikiszowiec

Osiedle Nikiszowiec przez lata było robotniczą dzielnicą Katowic. Dziś pięknie odnowione budynki, liczne wydarzenia kulturalne przyciągają mnóstwo turystów. Uznaje się je za zabytkowe osiedle, a wkrótce być może osiągnie ono status pomnika historii.

15. Pomnik Powstańców Śląskich

Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach autorstwa Gustawa Zemły i Wojciecha Zabłockiego powstał w 1967 roku. Przedstawia trzy orle skrzydła, które symbolizują powstania zbrojne przeciwko Niemcom w latach 1919, 1920 i 1921, które miały na celu przyłączenie Śląska do Polski.

16. Muzeum Śląskie

Warto odwiedzić Muzeum Śląskie, które znajduje się w katowickiej Strefie Kultury. Na jego terenie podziwiać można wystawy czasowe, interaktywną wystawę przedstawiającą historię Górnego Śląska, a także mnóstwo obrazów wybitnych mistrzów malarstwa.

17. Hip-hop i blues

Katowice to miasto, w którym urodzili się członkowie takich zespołów tak Kaliber 44, Paktofonika, Miuosh czy Gutek z zespołu Indios Bravos. Miasto od lat kojarzy się z bardzo dobrym hip-hopem i bluesem.

18. Narodowa Orkiestra Symfoniczna

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach została założona w 1935 roku. Budowa gmachu, w którym obecnie się znajduje, kosztowała ponad trzysta milionów złotych. Sama orkiestra występowała we wszystkich krajach europejskich, a także na innych kontynentach.

19. Imprezy kulturalne

Na terenie Katowic regularnie odbywają się imprezy kulturalne, takie jak Off Festival, Ars Independent Festival, Mayday Festiwal, Rawa Blues Festiwal czy Śląski Festiwal Jazzowy.

20. UNESCO

Decyzją dyrektor generalnej UNESCO w 2015 roku Katowice zostały Miastem Kreatywnym UNESCO jako Miasto Muzyki. Za sprawą instytucji Katowice Miasto Ogrodów na terenie miasta powstają liczne projekty w dziedzinie sztuk wizualnych, muzyki, designu, filmu, teatru, ekologii i sportu.