Ciekawostki

12 fascynujących ciekawostek o Sean Connery

źródło: Wikipedia

Niewielu aktorów ma tę szansę, by zapisać się w historii jako ktoś rozpoczynający pierwszą kwestię postaci, która stanie się kultowa i będzie przyciągała kolejnych fanów do kina. Tak miało miejsce w przypadku kogoś, o kim prawią liczne ciekawostki – Sean Connery rzekł w „Doktorze No”: „I am Bond… James Bond” i jego kariera nabrała niesamowitego tempa, by nie zwalniać przez lata.

1. Urodził się 25 sierpnia 1930 roku w Edynburgu w Szkocji. Pomimo tego, że jest znany jako Sean, imię aktora to Thomas, aw młodości nazywano go Tommym. Zmarł 31 października 2020 roku.

2. Jego pierwsza praca była jako mleczarz w Towarzystwie Spółdzielczym św Cuthberta w Edynburgu.

3. W swoim czasie jako mleczarz dostarczał mleko do Fettes School w Edynburgu – tej samej szkoły, do której uczęszczał James Bond w powieściach Fleminga, po jego wydaleniu z Eton.

4. Autor Bonda, Ian Fleming, był początkowo przeciwny pomysłowi, by „nierafinowany” szkocki aktor wcielił się w postać 007 i podobno faworyzował Cary’ego Granta. Ale później zmienił zdanie, przyznając, że Connery był „idealny” do tej roli po obejrzeniu jego występu w „Doktorze No” – i dostosował przyszłe powieści, aby dać Bondowi szkockie tło. Connery stawał się Bondem siedmiokrotnie, poza Doctor No były to filmy „Z Rosji z miłością”, „Goldfinger”, „Thunderball”, „Żyjesz tylko dwa razy” i „Diamenty są wieczne”. Powrócił także jako Bond w nieoficjalnym filmie „Nigdy nie mów nigdy” więcej w 1983 roku.

5. Odrzucił ofertę przedstawienia Gandalfa w serii Władca Pierścieni, twierdząc, że nie mógł zrozumieć powieści i nie był chętny do filmowania w Nowej Zelandii przez 18 miesięcy.

6. Podarował swoją pensję $250,000 z roli króla Richarda w 1991 film „Robin Hood: Książę złodziei” na cele charytatywne.

7. Znany był z roli Jimmy’ego Malone’a w „Nietykalnych” (1987), za którą zdobył Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego.

8. Sean Connery otrzymał w 2006 roku nagrodę za całokształt twórczości Amerykańskiego Instytutu Filmowego. Jego ostatnią rolą było udzielenie głosu w filmie animowanym Sir Billi z 2012 roku , przy którym był także producentem wykonawczym.

9. Connery był żonaty z aktorką Diane Cilento w latach 1962-1973. Zmarła w 2011 roku w wieku 78 lat. Od 1975 roku był żonaty z marokańsko-francuską malarką Micheline Roquebrune, która była od niego o rok starsza. Miał jednego syna z pierwszego małżeństwa.

10. Kiedy wstąpił do Royal Navy, zrobił dwa tatuaże. Jeden tatuaż jest hołdem dla jego rodziców i brzmi „Mama i tata”, a drugi mówi po prostu: „Scotland Forever”.

11. Connery otrzymał Kennedy Center Honor za całokształt twórczości w 1999 roku i został pasowany na rycerza przez królową Elżbietę II w 2000 roku.

12. We wczesnych latach Connery nie planował zostać aktorem. Bardziej interesował się kulturystyką i zaczął ćwiczyć w wieku 18 lat. Był także przerażającym ulicznym awanturnikiem i pobił cztery osoby podczas spędzania czasu z aktorem Michaelem Caine’em. To nie była jedyna walka, w której brał udział. W latach pięćdziesiątych istniał znany gang z Edynburga, zwany Gangiem Valdora. W tym czasie Connery pracował jako personel konserwacyjny za kulisami. Pewnego dnia wracał do domu, a sześciu członków gangu Valdora polubiło jego błyszczącą skórzaną kurtkę. Członkowie gangu i Connery wdali się w bójkę, a Connery położył sześciu z nich na ziemi, zanim wrócił do domu.