Ciekawostki

36 zaskakujących ciekawostek o odchudzaniu

fit

Bez względu na porę roku, zawsze jest powód, by zrzucić kilka kilogramów. Jest kilka rzeczy, które warto wiedzieć o utracie wagi. Poznaj zaskakujące ciekawostki o odchudzaniu.

1. Warto pić wodę, zwłaszcza przed posiłkami. Często mówi się, że woda pitna może pomóc w utracie wagi. Woda może zwiększyć metabolizm o 25-30% w okresie 1-1,5 godziny, pomagając spalić więcej kalorii.

2. Najcięższy człowiek ważył 700 kilogramów. W pewnym momencie stracił również około 450 kilogramów, co jest największą utratą wagi człowieka kiedykolwiek.

3. Codzienne gapienie się na wagę może być wręcz demoralizujące. Dzieje się tak dlatego, że nasza waga zmienia się regularnie każdego dnia, niezależnie od tego, czy pracujemy nad jej utratą, czy nie. Częściowo wynika to z zawartości wody w naszym organizmie, częściowo z odwrotnej zależności między utratą tkanki tłuszczowej i przyrostem mięśni, a także z innych regularnych wahań wagi ciała.

4. Jedno z badań wykazało, że picie półlitrowej wody około pół godziny przed posiłkiem pomogło schudnąć osobom odchudzającym o 44% więcej, w porównaniu z tymi, którzy nie pili wody.

5. Jalapeños, cayennes i habaneros mogą obniżyć wysoki poziom cholesterolu, chronić przed chorobami serca i rakiem, łagodzić ból i zachęcać do utraty wagi z powodu substancji chemicznej zwanej kapsaicyną.

6. Kalorie to pomiar energii. Wszystkie kalorie mają tę samą zawartość energii. Nie oznacza to jednak, że wszystkie źródła kalorii mają taki sam wpływ na Twoją wagę. Różne pokarmy przechodzą przez różne szlaki metaboliczne i mogą mieć bardzo różny wpływ na głód i hormony, które regulują masę ciała.

7. Utrata masy ciała może zmienić cały Twój charakter. To zawsze mnie zadziwiało: Zrzucenie kilogramów zmienia twoją osobowość. Zmienia twoją filozofię życiową, ponieważ zdajesz sobie sprawę, że jesteś w stanie wykorzystać swój umysł do zmiany swojego ciała.

8. Kawa została niesprawiedliwie demonizowana. Wysokiej jakości kawa jest naładowana antyoksydantami i może mieć wiele korzyści dla zdrowia. Kofeina w kawie może zwiększyć metabolizm o 3-11% i zwiększyć spalanie tłuszczu nawet o 10-29%.

9. 2,4-dinitrofenol (DNP), silny lek odchudzający, który podnosi temperaturę ciała, aby spalić więcej kalorii, został użyty przez żołnierzy rosyjskich w II wojnie światowej, aby bardzo skutecznie przetrwać ekstremalne zimno. Mogli również używać go jako materiał wybuchowy.

10. Napoje alkoholowe zwykle zawierają dużo kalorii i spożywanie ich w dużych ilościach może przyczynić się do przyrostu masy ciała. Kieliszek białego wina 150 ml zawiera około 120 kalorii. Niektóre koktajle mogą zawierać do 450 kalorii na szklankę 250 ml.

11. Elvis Presley był znanym fanem diety, w której człowiek jest uspokojony przez wiele dni. Powodem tej diety było to, że śpiąca osoba nie będzie jadła.

12. Chorobliwie otyła kobieta odmówiła bezpłatnej operacji odchudzania oferowanej przez NHS, ponieważ nie chciała stracić 75000 funtów z zasiłku inwalidzkiego, który otrzymywała.

13. Utrata wagi zazwyczaj nie jest procesem liniowym, jak niektórzy uważają. W niektórych dniach i tygodniach możesz schudnąć, podczas gdy w innych możesz trochę zyskać. Nie jest to powód do obaw. To normalne, że waga ciała zmienia się w górę i w dół o kilka kilogramów. Na przykład, możesz nosić więcej jedzenia w swoim układzie trawiennym lub trzymać więcej wody niż zwykle.

14. Więcej masy mięśniowej w organizmie przekłada się na więcej spalonych kalorii, nawet w spoczynku.

15. Oprócz ćwiczeń fizycznych, techniki relaksacyjne mogą pomóc kontrolować wagę.

16. Sen może faktycznie pomóc Ci schudnąć. Sen to czas, w którym wszystko w organizmie może się naładować i zoptymalizować, także wtedy, gdy ma miejsce większość procesów spalania tłuszczu i ogólnych kalorii.

17. Stres może utrudniać utratę wagi. Stres może wywołać zachcianki na bogate w węglowodany przekąski, które mają tendencję do uspokajania hormonów stresu.
Hormony stresu mogą również zwiększać zdolność do magazynowania tłuszczu.

18. Profesor żywienia stracił 13 kilogramów z diety bogatej w ciastka i Doritos, aby udowodnić, że utrata masy ciała polegała na spożyciu kalorii, a nie żywienia.

19. Podobnie jak kawa, również zielona herbata ma wiele zalet, jedną z nich jest utrata wagi. Chociaż zielona herbata zawiera niewielkie ilości kofeiny, to jest naładowana silnymi przeciwutleniaczami.

20. Aby schudnąć, musisz zmniejszyć spożycie kalorii i zwiększyć aktywność fizyczną. Jeśli po każdym posiłku napełnisz się deserem, nie będziesz miał wystarczająco dużo czasu w ciągu dnia, aby spalić wszystkie zgromadzone kalorie.

21. W XIX wieku popularna stała się dieta zwana „Fletcherism”. Dieta ta promowała przeżuwanie jedzenia co najmniej 32 razy lub do momentu, gdy zostało ono zamienione w płyn.

22. Większość suplementów do odchudzania jest nieskuteczna. Najlepsze z nich mogą pomóc Ci schudnąć co najwyżej odrobinę.

23. Mężczyźni mają tendencję do wyższego metabolizmu. To dlatego, że mężczyźni zazwyczaj mają więcej masy mięśniowej i wyższy poziom testosteronu, co wpływa na spalanie kalorii.

24. W Dubaju odbywa się konkurs odchudzania „Twoje dziecko w złocie”, w którym poszczególni uczestnicy zdobywają jeden gram złota za każdy utracony kilogram oraz podwójną nagrodę dla rodzin. Konkurs ten ma na celu walkę z wczesną otyłością i podniesienie świadomości na temat tej choroby.

25. Otyłość jest bardzo złożonym zaburzeniem, do którego przyczyniają się setki czynników. Twój organizm posiada również wiele hormonów i ścieżek biologicznych, które mają regulować masę ciała. Na przykład odporność na hormon leptyna jest główną przyczyną otyłości. Oczywiście, nie oznacza to, że ludzie powinni się poddać i zaakceptować swój genetyczny los. Utrata wagi jest nadal możliwa – dla niektórych ludzi jest po prostu znacznie trudniejsza.

26. Utrata wagi zmienia aktywność mózgu. Na przykład, po zakończeniu programu odchudzania przez 6 miesięcy, kobiety osiągają lepsze wyniki w testach pamięci. Badania powiązały również otyłość ze słabą pamięcią, szczególnie u kobiet.

27. Produkty bogate w błonnik, takie jak owoce i warzywa, rośliny strączkowe, zboża pełnoziarniste itp. są zazwyczaj bardziej odżywcze i zawierają mniej kalorii. Błonnik spowalnia trawienie i zmniejsza uczucie głodu.

28. Menopauza może obniżyć zdolność organizmu do spalania kalorii. Kiedy kobiety przechodzą menopauzę, ich poziom estrogenów spada, co może obniżyć ich tempo metabolizmu. Może to również spowodować, że zgromadzą więcej tłuszczu w brzuchu.

29. Przy odchudzaniu około 84 procent utraconego tłuszczu zamienia się w dwutlenek węgla i opuszcza organizm przez płuca.

30. Komórka tłuszczowa żyje przez około 7 lat. Kiedy komórka tłuszczowa umiera, rośnie nowa, aby ją zastąpić. Organizm śledzi, ile ma komórek tłuszczowych, jak również ilość tłuszczu w każdej komórce. Jeśli komórki tłuszczowe są usuwane przez liposukcję, na przykład, organizm kompensuje to poprzez wzrost nowych komórek tłuszczowych w innych częściach ciała.

31. Tłuszcz w organizmie to po prostu zmagazynowana energia. Aby stracić tłuszcz, musisz spalić więcej kalorii niż otrzymujesz. Aby schudnąć konieczna jest poważna i trwała zmiana perspektywy i zachowania. Ograniczenie spożycia jedzenia i zwiększenie aktywności fizycznej nie wystarczy. Polecenie osobie z otyłością, aby po prostu jadła mniej, a poruszała się więcej, to jak mówienie komuś z depresją, aby się rozchmurzył.

32. Wiele badań rzeczywiście wykazało związek między nadwagą lub otyłością a rozwojem niektórych chorób. Dotyczy to między innymi cukrzycy, wysokiego ciśnienia krwi, chorób serca i niektórych rodzajów nowotworów. Dlatego też utrata wagi przyczynia się do dłuższego i zdrowszego życia.

33. Ostatnie badania wykazały, że spożywanie gorzkiej czekolady w umiarkowanych ilościach wiąże się z niższym poziomem tłuszczu brzusznego.

34. W przeciwieństwie do przekonania, że kokaina powoduje utratę masy ciała poprzez tłumienie apetytu, badania wykazują, że przeciwnie, osoby używające kokainy jedzą więcej, ale kokaina bezpośrednio zakłóca procesy metaboliczne związane z przechowywaniem tłuszczu, co sprzyja utracie wagi u tych osób.

35. Wiele uwarunkowań zdrowotnych może wpływać na metabolizm. Czasami określone choroby mogą wpływać na szybkość, z jaką spalamy energię. Osoby z niedoczynnością tarczycy, na przykład, mogą mieć problemy z utratą wagi, ponieważ ich ciała nie wytwarzają wystarczającej ilości hormonu tarczycy.

36. Naukowcy uważają, że istnieje aż 100 różnych typów „genów tłuszczowych”, czyli genów zwiększających prawdopodobieństwo rozwoju cukrzycy typu 2 i otyłości.